Blog
Rok štúdia v Anglicku je za mnou. Stálo to za to?

Rok štúdia v Anglicku je za mnou. Stálo to za to?
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Katka
19.07.2018

Ahojte! Konečne som dostala výsledky zo skúšok, a tak môžem zhodnotiť môj prvý rok na vysokej škole v Canterbury bez obáv, že by som niečo zariekla. Tí, čo ste sledovali môj blog, ste so mnou prešli odchodom do zahraničia, cez porovnanie rozdielov dvoch rôznych národov… a teraz mi zostáva zodpovedať len tú poslednú otázku: čo ma rok na univerzite naučil?

1. Nemusíte byť odvážni

Ja som sa bála, skutočne veľmi. Začiatok bol ťažký, najmä preto, že štúdium v Anglicku nebolo mojou prvou voľbou. Ale stalo sa a nemohlo to dopadnúť lepšie. To, že váhate a že máte obavy, je úplne normálne. Nemusíte vyzerať ako všetci tí šťastní krásni ľudia z katalógov, pokojne prvé dni v novom prostredí oplačte. Vôbec to neznamená, že to na výške v zahraničí nezvládnete. Práve naopak. Ja som toho dôkazom :)

2. Zvládnete to aj bez miliónov na účte

Ale je pravda, že bez finančnej rezervy je ťažšie začínať a človek je pod väčším tlakom, aby si vedel na seba zarobiť a zároveň zvládol štúdium. Preto si zistite vopred, koľko taký pobyt v zahraničí vyjde a s čím vedia rodičia alebo štipendiá pomôcť.

Vysoká škola v zahraničí, Anglicko, Canterbury, dobrovoľníctvoZbierka na ulici pre Marie Curie – predtým by ma nikto na toto nenahovoril

Veľa googlite, navštívte InterStudy alebo sa spýtajte ľudí, čo už majú túto skúsenosť za sebou. Napríkad aj mňa v komentároch.

3. Pôjde to aj bez dokonalej angličtiny

Občas sa pomýlite vo výslovnosti alebo ste stále neprišli na to, ako používať čiarky v angličtine? Medzi nami, ani ja nie. Napriek tomu vás nikto nevysmeje a ani s esejami nemusíte mať problémy. Okrem praxe, ktorej sa nevyhnete, sú na mojej univerzite otvorené kurzy angličtiny pre cudzincov či program, kde si spolu s vami prejdú vaše práce, ak vám ich nemá kto skontrolovať.

Určite sa poobzerajte po možnostiach, ktoré škola ponúka a nezabudnite si stiahnuť slovník do telefónu. Keby niečo.

4. Aj najväčší introvert si nájde kamarátov

Ani ja nepatrím medzi ľudí, čo chodia každý večer von. Napriek tomu som vďaka dobrovoľníctvu a rôznym klubom stretla super ľudí z celého sveta. Prvý semester ma naučil, že sedieť na izbe je možno dobré pre výsledky v škole, avšak rozhodne nie pre psychickú pohodu (a ani pre postavu).

Štúdium na vysokej škole v zahraničí: Anglicko, Canterbury, volejbal
Vďaka tejto skupine som si našla skvelých priateľov.

Dôležité je nájsť tú správnu rovnováhu. Akákoľvek bude, pokiaľ sa budete cítiť dobre, všetko je v poriadku.

5. Podpora je základ

Neuveriteľne mi pomohla moja rodina a kamaráti počas celej doby, čo som bola v Anglicku. Ak nemáte oporu v rodičoch, určite je vo vašom okolí niekto, kto pri vás bude stáť a podporí vás, keď nebudete vedieť, či ste sa rozhodli správne. Pretože aj také chvíle prídu.

Rok štúdia v Anglicku na vysokej škole

6. Spoznáte samých seba

Počas roku v Anglicku som sa buď zmenila alebo som len v sebe objavila niečo, čo sa na Slovensku neprejavilo. Otestovala som si svoju tolerantnosť pri konfliktoch so spolubývajúcimi, zvýšila sebavedomie pri prezentovaní mojich názorov a predbiehaní vo výsledkoch mojich anglických spolužiakov, ale prejavil sa vo mne aj extrovert. Spoznala som sa po inej stránke.

 

Anglicko, UK, Canterbury, kolotoč
Keď ty nemôžeš prísť domov, tak domov príde za tebou (aj s darčekmi)

To, že som sa nakoniec dostala do Anglicka napriek tomu, že to nebol môj sen, mi veľmi pomohlo a nemohlo sa mi stať lepšie. Ak to pôjdete vyskúšať aj vy, rozhodne to nebude krok vedľa. Nech to dopadne akokoľvek, niečo získate. A za to to predsa stojí, nie?

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
FAX: +421 2 5249 4681
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk