Blog
Rok štúdia v Anglicku je za mnou. Stálo to za to?

Rok štúdia v Anglicku je za mnou. Stálo to za to?
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Katka
19.07.2018

Ahojte! Konečne som dostala výsledky zo skúšok, a tak môžem zhodnotiť môj prvý rok na vysokej škole v Canterbury bez obáv, že by som niečo zariekla. Tí, čo ste sledovali môj blog, ste so mnou prešli odchodom do zahraničia, cez porovnanie rozdielov dvoch rôznych národov… a teraz mi zostáva zodpovedať len tú poslednú otázku: čo ma rok na univerzite naučil?

1. Nemusíte byť odvážni

Ja som sa bála, skutočne veľmi. Začiatok bol ťažký, najmä preto, že štúdium v Anglicku nebolo mojou prvou voľbou. Ale stalo sa a nemohlo to dopadnúť lepšie. To, že váhate a že máte obavy, je úplne normálne. Nemusíte vyzerať ako všetci tí šťastní krásni ľudia z katalógov, pokojne prvé dni v novom prostredí oplačte. Vôbec to neznamená, že to na výške v zahraničí nezvládnete. Práve naopak. Ja som toho dôkazom :)

2. Zvládnete to aj bez miliónov na účte

Ale je pravda, že bez finančnej rezervy je ťažšie začínať a človek je pod väčším tlakom, aby si vedel na seba zarobiť a zároveň zvládol štúdium. Preto si zistite vopred, koľko taký pobyt v zahraničí vyjde a s čím vedia rodičia alebo štipendiá pomôcť.

Vysoká škola v zahraničí, Anglicko, Canterbury, dobrovoľníctvoZbierka na ulici pre Marie Curie – predtým by ma nikto na toto nenahovoril

Veľa googlite, navštívte InterStudy alebo sa spýtajte ľudí, čo už majú túto skúsenosť za sebou. Napríkad aj mňa v komentároch.

3. Pôjde to aj bez dokonalej angličtiny

Občas sa pomýlite vo výslovnosti alebo ste stále neprišli na to, ako používať čiarky v angličtine? Medzi nami, ani ja nie. Napriek tomu vás nikto nevysmeje a ani s esejami nemusíte mať problémy. Okrem praxe, ktorej sa nevyhnete, sú na mojej univerzite otvorené kurzy angličtiny pre cudzincov či program, kde si spolu s vami prejdú vaše práce, ak vám ich nemá kto skontrolovať.

Určite sa poobzerajte po možnostiach, ktoré škola ponúka a nezabudnite si stiahnuť slovník do telefónu. Keby niečo.

4. Aj najväčší introvert si nájde kamarátov

Ani ja nepatrím medzi ľudí, čo chodia každý večer von. Napriek tomu som vďaka dobrovoľníctvu a rôznym klubom stretla super ľudí z celého sveta. Prvý semester ma naučil, že sedieť na izbe je možno dobré pre výsledky v škole, avšak rozhodne nie pre psychickú pohodu (a ani pre postavu).

Štúdium na vysokej škole v zahraničí: Anglicko, Canterbury, volejbal
Vďaka tejto skupine som si našla skvelých priateľov.

Dôležité je nájsť tú správnu rovnováhu. Akákoľvek bude, pokiaľ sa budete cítiť dobre, všetko je v poriadku.

5. Podpora je základ

Neuveriteľne mi pomohla moja rodina a kamaráti počas celej doby, čo som bola v Anglicku. Ak nemáte oporu v rodičoch, určite je vo vašom okolí niekto, kto pri vás bude stáť a podporí vás, keď nebudete vedieť, či ste sa rozhodli správne. Pretože aj také chvíle prídu.

Rok štúdia v Anglicku na vysokej škole

6. Spoznáte samých seba

Počas roku na vysokej škole v Anglicku som sa buď zmenila alebo som len v sebe objavila niečo, čo sa na Slovensku neprejavilo. Otestovala som si svoju tolerantnosť pri konfliktoch so spolubývajúcimi, zvýšila sebavedomie pri prezentovaní mojich názorov a predbiehaní vo výsledkoch mojich anglických spolužiakov, ale prejavil sa vo mne aj extrovert. Spoznala som sa po inej stránke.

 

Anglicko, UK, Canterbury, kolotoč
Keď ty nemôžeš prísť domov, tak domov príde za tebou (aj s darčekmi)

To, že som sa nakoniec dostala do Anglicka napriek tomu, že to nebol môj sen, mi veľmi pomohlo a nemohlo sa mi stať lepšie. Ak to pôjdete vyskúšať aj vy, rozhodne to nebude krok vedľa. Nech to dopadne akokoľvek, niečo získate. A za to to predsa stojí, nie?

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk