Vysokoškolské štúdium v zahraničí
12.04.2018
Ahojte! Pred pár dňami ste si mohli prečítať, čo všetko Slováci vedia robiť lepšie ako naši susedia v Anglicku. Momentálne mám dva týždne prázdnin a v rámci prokrastinácie pred skúškami som sa rozhodla zreflektovať aj druhú stranu mince. Pripravení?
1. Univerzita ťa pripraví do života
O tom, ako prebieha systém vyučovania som už síce písala., ale čím viac som v kontakte s mojimi spolužiakmi na slovenských školách, tým viac si cením, čo tu mám.
Vďaka systému vyučovania síce neviem naspamäť poučky, ale svoje vedomosti viem uplatniť. Písanie esejí ma donútilo začať sa pozerať na veci kriticky a nebáť sa vyjadriť nesúhlas. A všetky tieto skúsenosti mi pomohli napríklad získať stáž. Viem, že teoretické veci neovládam v takej miere, ako študenti na slovenských univerzitách, ale takisto mi je jasné, že mimo prednáškových miestností na nich aj tak nikomu nezáleží.
Toto je jedna z otázok, ktorú sme mali na teste.
2. Študijné oddelenie je tu naozaj pre študentov
Ísť na študijné oddelenie je minimálne na slovenských univerzitách za trest. Jeho variant máme na škole aj tu, ale s tým rozdielom, že funguje oveľa lepšie a hlavne: pre študentov.
Jeden príklad za všetky: pred odchodom na univerzitu v Canterbury som mala problém úradne si potvrdiť anglické vysvedčenie. Napriek tomu, že bolo podľa formátu jasné, že je to vysvedčenie a úradníci vedeli po anglicky, jednoducho to odmietli. Tu na študijnom mi pani so smiechom a otázkou, či sa práve vzdáva majetku, podpísala dokumenty v slovenčine bez toho, aby sa vôbec spýtala, o čo ide.
Občas sa stačí správať ľudsky. A to sme na Slovensku buď zabudli, alebo sa to ešte nenaučili.
Stáž popri štúdiu? Žiaden problém.
3. Zákaznícka starostlivosť
Znelo to pre mňa neuveriteľne, ale Angličania sú nespokojní so svojimi službami. Najprv som to brala ako vtip, ale potom som si uvedomila, že moje a ich očakávania sú na úplne inej úrovni. To, že zaželanie pekného dňa tu považujú za samozrejmosť, ako aj to, že sa vás predavač spýta, ako sa máte, len podčiarkuje “ochotu” v našich obchodoch.
Radový zamestnanec na letisku v Londýne ma upozornil, aby som si dávala cestou pozor a poprial mi pekný let. Vystúpila som v Bratislave. Neochotná pasová kontrola. Predavačka, ktorá zvyšovala hlas na cudzinky, čo sa jej snažili po anglicky spýtať, aké sú tie fornetti s bryndzou. Vraj sa jej to majú spýtať po slovensky. A to už bola skutočne priveľká facka na privítanie.
Nie, Briti nevedia, čo sú to zlé služby.
4. Si iný? No a čo
Veľmi sa mi páči, ako sa tu ľudia stavajú k novým veciam. Úplne prirodzene a bez predsudkov. Áno, je pravda, že Brexit naštrbil dôveru medzi prisťahovalcami, najmä zo strednej a východnej Európy a tunajšími obyvateľmi. Aj tak však vnímam, že Angličania sú oveľa otvorenejší. Ako by sa Slováci pozerali na černošku, ktorá miništruje v katolíckom kostole? Na zahalenú moslimku na diskotéke? Alebo čo keby pred univerzitou s menom „Christ Church“ viala LGBT vlajka?
Dúhová vlajka veje priamo pred našou univerzitou.
Aby som však bola objektívna, sú veci, ktoré Briti asi neprijmú nikdy. Mala som rozhovor so starším pánom, kým som robila zbierku pre charitu. Rozprávali sme sa o Brexite a povedal mi, že on nič proti cudzincom nemá. Teda: „Ale nemám rád Francúzov. Tých skutočne nie.“
5. “JE MI TO ÚPLNE JEDNO”
A toto je vec, ktorá mi chýba z Anglicka vždy, keď prídem domov. Je im absolútne jedno, ako ste oblečení, ako vyzeráte, s kým sa na ulici držíte za ruku... Je to určitý pocit slobody a myslím, že práve kvôli tejto slobode sú ľudia ochotní akceptovať niečo, o čom sa na Slovensku nahlas ani nerozpráva.
Raz som zabudla, akí sú Slováci a starší pán na ulici hneď nahlas svojej manželke posmešne okomentoval moje oblečenie. Nenahnevala som sa, pretože mi ho prišlo neskutočne ľúto. A myslím, že naše slovenské správanie presne takto vnímajú ľudia nielen v Anglicku, ale aj inde v zahraničí.
Skúsme sa pozerať na veci inak. Tak, aby o pár rokov mohli písať blogy ľudia zo zahraničia: Ako skvele sa mi žije na Slovensku!