Blog
5 vecí, ktoré by sme sa od Britov mohli priučiť

5 vecí, ktoré by sme sa od Britov mohli priučiť
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Katka
12.04.2018

Ahojte! Pred pár dňami ste si mohli prečítať, čo všetko Slováci vedia robiť lepšie ako naši susedia v Anglicku. Momentálne mám dva týždne prázdnin a v rámci prokrastinácie pred skúškami som sa rozhodla zreflektovať aj druhú stranu mince. Pripravení?

 

1. Univerzita ťa pripraví do života

O tom, ako prebieha systém vyučovania som už síce písala., ale čím viac som v kontakte s mojimi spolužiakmi na slovenských školách, tým viac si cením, čo tu mám.

Vďaka systému vyučovania síce neviem naspamäť poučky, ale svoje vedomosti viem uplatniť. Písanie esejí ma donútilo začať sa pozerať na veci kriticky a nebáť sa vyjadriť nesúhlas. A všetky tieto skúsenosti mi pomohli napríklad získať stáž. Viem, že teoretické veci neovládam v takej miere, ako študenti na slovenských univerzitách, ale takisto mi je jasné, že mimo prednáškových miestností na nich aj tak nikomu nezáleží.

Štúdium v Anglicku, skúšky
Toto je jedna z otázok, ktorú sme mali na teste.

2. Študijné oddelenie je tu naozaj pre študentov

Ísť na študijné oddelenie je minimálne na slovenských univerzitách za trest. Jeho variant máme na škole aj tu, ale s tým rozdielom, že funguje oveľa lepšie a hlavne: pre študentov.

Jeden príklad za všetky: pred odchodom na univerzitu v Canterbury som mala problém úradne si potvrdiť anglické vysvedčenie. Napriek tomu, že bolo podľa formátu jasné, že je to vysvedčenie a úradníci vedeli po anglicky, jednoducho to odmietli. Tu na študijnom mi pani so smiechom a otázkou, či sa práve vzdáva majetku, podpísala dokumenty v slovenčine bez toho, aby sa vôbec spýtala, o čo ide.

Občas sa stačí správať ľudsky. A to sme na Slovensku buď zabudli, alebo sa to ešte nenaučili.

Štúdium v Anglicku, kvalitné vzdelanie
Stáž popri štúdiu? Žiaden problém.

3. Zákaznícka starostlivosť

Znelo to pre mňa neuveriteľne, ale Angličania sú nespokojní so svojimi službami. Najprv som to brala ako vtip, ale potom som si uvedomila, že moje a ich očakávania sú na úplne inej úrovni. To, že zaželanie pekného dňa tu považujú za samozrejmosť, ako aj to, že sa vás predavač spýta, ako sa máte, len podčiarkuje “ochotu” v našich obchodoch.

Radový zamestnanec na letisku v Londýne ma upozornil, aby som si dávala cestou pozor a poprial mi pekný let. Vystúpila som v Bratislave. Neochotná pasová kontrola. Predavačka, ktorá zvyšovala hlas na cudzinky, čo sa jej snažili po anglicky spýtať, aké sú tie fornetti s bryndzou. Vraj sa jej to majú spýtať po slovensky. A to už bola skutočne priveľká facka na privítanie.

Nie, Briti nevedia, čo sú to zlé služby.

4. Si iný? No a čo

Veľmi sa mi páči, ako sa tu ľudia stavajú k novým veciam. Úplne prirodzene a bez predsudkov. Áno, je pravda, že Brexit naštrbil dôveru medzi prisťahovalcami, najmä zo strednej a východnej Európy a tunajšími obyvateľmi. Aj tak však vnímam, že Angličania sú oveľa otvorenejší. Ako by sa Slováci pozerali na černošku, ktorá miništruje v katolíckom kostole? Na zahalenú moslimku na diskotéke? Alebo čo keby pred univerzitou s menom „Christ Church“ viala LGBT vlajka?

Štúdium v Anglicku, LGBT vlajka
Dúhová vlajka veje priamo pred našou univerzitou.

Aby som však bola objektívna, sú veci, ktoré Briti asi neprijmú nikdy. Mala som rozhovor so starším pánom, kým som robila zbierku pre charitu. Rozprávali sme sa o Brexite a povedal mi, že on nič proti cudzincom nemá. Teda: „Ale nemám rád Francúzov. Tých skutočne nie.“

5. “JE MI TO ÚPLNE JEDNO”

A toto je vec, ktorá mi chýba z Anglicka vždy, keď prídem domov. Je im absolútne jedno, ako ste oblečení, ako vyzeráte, s kým sa na ulici držíte za ruku... Je to určitý pocit slobody a myslím, že práve kvôli tejto slobode sú ľudia ochotní akceptovať niečo, o čom sa na Slovensku nahlas ani nerozpráva.

Raz som zabudla, akí sú Slováci a starší pán na ulici hneď nahlas svojej manželke posmešne okomentoval moje oblečenie. Nenahnevala som sa, pretože mi ho prišlo neskutočne ľúto. A myslím, že naše slovenské správanie presne takto vnímajú ľudia nielen v Anglicku, ale aj inde v zahraničí.

Skúsme sa pozerať na veci inak. Tak, aby o pár rokov mohli písať blogy ľudia zo zahraničia: Ako skvele sa mi žije na Slovensku!

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk