Blog
Ako v Anglicku študovať a neskrachovať :)

Ako v Anglicku študovať a neskrachovať :)
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Katka
16.05.2018

Ahojte! V posledných článkoch som ti ukázala, v čom majú Angličania navrch, ale aj v čom by si mohli nechať poradiť. Teraz by som ti chcela posunúť pár rád, ako si udržať študentský rozpočet a čo-to v Anglicku aj ušetriť. Tento rok som si totižto nakoniec brigádu nenašla, ale rozhodla som sa venovať dobrovoľníctvu.

Preto som sa snažila dávať si pozor na to, koľko míňam a teraz ti predstavím mojich pár tipov, ako mať čo najviac muziky za čo najmenej peňazí.

1. Veď si účtovníctvo

Toto je užitočné najmä počas prvých mesiacov. Takto najlepšie zistíš, na čo najviac míňaš vreckové a kde sa dá ušetriť. Samozrejme, na začiatku po prisťahovaní do zahraničia budú výdavky vyššie, preto budú zápisky jednorazovo vyššie. Keď budeš mať prehľad, koľko potrebuješ na prežitie, rýchlo si spočítaš, ako často môžeš skočiť do pubu.

Štúdium v Anglicku, ako ušetriť, veď si účtovníctvo

2. Nauč sa variť

Všetko záleží od toho, na čo si zvyknutý/á a či si dokážeš tento štandard udržať. Na gympli sme často chodili na meníčka do mesta, teraz mi postačí aj univerzitná kantína. Za 5 libier tam môžeš mať veľkú porciu chutného jedla, ktoré zrejme nezvládneš zjesť celé. Alebo si za túto sumu dáš v meste kávu s koláčom. Napriek tomu, že mekáč a subway sú lacné aj tu v Anglicku, za trojlibrovú bagetu si pri svojej šikovnosti môžeš navariť na dva dni. Ceny potravín sú tu veľmi podobné tým na Slovensku.

Štúdium v Anglicku, ako ušetriť, nauč sa variť

3. Využi akcie

Najmä, ak budeš študovať v meste, kde je veľa študentov. Black Friday, valentínske akcie, zľavy po sezóne... Toto sa týka najmä oblečenia. A ak máš poruke Primark, nemusíš sa spoliehať ani na charity shops. Na svoje narodeniny určite nezostaň sedieť doma! Napríklad v takom Kaspas dostaneš milkshake podľa tvojho výberu na účet podniku.

Štúdium v Anglicku, ako ušetriť, využi akcie

4. Porovnávaj

Po čase sa naučíš, kde majú najvýhodnejšie balenia potravín a aké akcie sú aktuálne. Ušetri si chodenie a pozri si ponuku obchodov aj podnikov z domu. Zistíš napríklad, že po čistiace prostriedky sa ti oplatí ísť do Poundlandu, lacné spotrebiče nájdeš vo Wilkovi.

Ak máš šťastie na dobrých spolubývajúcich, dohodnite sa a kúpte si veci cez internet spolu, za ušetrené poštovné máš jeden drink k dobru! A ten si môžeš dať napríklad vo Wetherspoon, veľmi priateľské ceny pre mladých ľudí – práve preto ich je tam vždy veľa.

Štúdium v Anglicku, ako ušetriť, porovnávaj

 

5. Za učebnicami do knižnice

Nekupuj si knihy hneď, ako dostaneš zoznam. Profesori zvyknú povedať, ktoré skutočne potrebuješ a ak nie, rady od starších spolužiakov ti to určite ozrejmia. Navyše, v univerzitnej knižnici sa nájde aspoň pár kópií z každej povinnej literatúry. Ak sa poponáhľaš, máš knihu zadarmo. Nezabudni si však výpožičku predlžovať, pred skúškami je o učebnice veľký záujem.

Snaž sa pridať do FB skupín pre študentov vašej školy, často sa tam dostaneš k lacným knihám a aj k množstvu ďalších rád. Veľkou pomocou je aj Amazon, svoju učebnicu z druhej ruky som tam dostala za polovičnú cenu.

Štúdium v Anglicku, ako ušetriť, knižnica

6. Bývanie

Toto je najväčšia položka z každého rozpočtu. Mňa ubytovanie od školy stojí 118 libier na týždeň, vrátane všetkých účtov. Nie je to najlacnejšie, ale 3 minúty od kampusu, čisté a viem, že v prípade problémov mi ich dokážu hneď pomôcť vyriešiť. Záhradník, pravidelné kontroly spotrebičov a vody sú samozrejmé. A každý druhý týždeň sa prídu pozrieť do spoločných miestností z univerzity, či je všetko v poriadku.

Toto sú dôvody, prečo by som hlavne prvákom odporúčala využiť ubytovanie od univerzity. Dobrý landlord totiž vôbec nie je samozrejmosťou. Takto sa môžeš naplno sústrediť na svoju zahraničnú školu a poobzerať sa po ubytku na budúci rok. Je dobré hľadať ho spolu s partiou. Susedov si vybrať nemôžete, ale s dobrými spolubývajúcimi sa lepšie zdieľajú problémy, ale aj zábava.

Štúdium v Anglicku, ako ušetriť, spolubývajúci

Máš aj ty tipy, ako čo najlepšie využiť študentský rozpočet? Podeľ sa o svoje názory do komentárov!

 

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk