Blog
5 vecí, v ktorých Slováci valcujú Angličanov

5 vecí, v ktorých Slováci valcujú Angličanov
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Katka
01.03.2018

Neviem, či si to len namýšľam, ale na začiatku semestra v Canterbury som mala taký ten „slovenský“ syndróm. Vieš, že každý vie všetko lepšie ako ja, že budem na niektoré veci pozerať ako také teliatko... Ale po polroku strávenom tu si dovolím spísať zoznam vecí, v ktorých na nás Angličania nemajú. Ktoré to sú?

1. VARENIE

Samozrejme, neporovnávam hotelové ani 5-hviezdičkové reštaurácie. Ale kombinácie jedál, na ktoré sú tu ľudia bežne zvyknutí, mi prišli na začiatku absurdné.

„Dobrý, dala by som si cestoviny.“
„S cesnakových chlebom?“

Presne takto nejako vyzerá konverzácia v školskom bufete. Najbežnejšie prílohy k hlavným (akýmkoľvek) jedlám sú cesnakový chlieb a hranolky. A ak máš náhodou ako hlavné jedlo hranolky, nie je nič lepšie, ako zajedať ich pečivom.


Štúdium v Anglicku, cestoviny s cesnakovým chlebom a sendvič s chipsami
A čo preferuješ na obed ty?

Je taktiež skvelé, aké kuchárske zručnosti my Slováci máme. Napríklad si vieme ošúpať mandarínky a obieliť či nakrájať cibuľu. Takže ich nemusíme kupovať v umelohmotných nádobkách predpripravené ako ľudia tu.

Milujem sladké, a tak sme si so spolužiakmi dávali ochutnať sladkosti (Horalky, klasika). Mala som príležitosť ochutnať ich najobľúbenejšie. Okrem toho, že majú vo všetkom asi o kilo viac cukru ako my, bolo mi ľúto, čo spravili s mäkučkými marshmallows. Prečo by ich niekto dával medzi dve presladené oblátky?!

2. ČÍSLOVANIE

Nie Amerika, ale Anglicko je krajina neobmedzených možností. Kde dievčatá ako ja môžu nosiť konfekčnú veľkosť 36. Obzerala som sa spokojne v obchode v zrkadle  a s dobrým pocitom som nastúpila pred Vianocami do lietadla ľahkým krokom s vedomím, že môžem pribrať.

A potom som prišla domov a porovnala si moje rifle so sestrinými... Napriek rovnakému číslu bol rozdiel zreteľný. A mne bolo jasné, že žiadne prejedanie nehrozí.

Štúdium v Anglicku, veľkosti

​3. MÁME ŠIKOVNEJŠÍCH VODÁROV

Nie je úžasné, že z jedného kohútika nám tečie studená aj horúca voda? Kúsok doprava, kúsok doľava a je to tam! Tu mám v kúpeľni kohútiky na opačných stranách umývadla, aby sa náhodou prúdy ani len nestretli, poriadok predsa musí byť.

Keď som tu bola na výlete, prišlo mi to ohromne vtipné a originálne. Asi ako fotka s telefónnou búdkou, proste to musíš mať a zažiť, inak sa výlet do Anglicka ani neráta. Ale teraz mi to smiešne nepríde. Ani trochu.

Štúdium v Anglicku, dva kohútiky na vodu

Tu si vhodnú teplotu namixuješ iba v umývadle so zátkou

4. MATEMATIKA

Prvý semester som tu o matike ani nepočula. Konečne sme sa jej letmo dotkli, po nekonečnom ubezpečovaní profesorov, že sú to jednoduché výpočty. Ale ak ich náhodou nezvládneme, test je pripravený tak, aby sme ním prešli, ak vieme aspoň teóriu.

Dokonca nám predmet, ktorý sa pôvodne volal Štatistika, premenovali na Analýza biznisu, lebo sa študenti zvykli zľaknúť už názvu.

Štúdium v Anglicku, matematika

Slide z našej prezentácie. Len žiadnu paniku.

Áno, školstvo na Slovensku máme také, aké máme, ale určite ani najslabší žiak nepotrebuje 2 hodiny na to, aby pochopil priemer. Kiežby som to isté mohla povedať o časti mojich terajších spolužiakov.

5. VIEME OSLAVOVAŤ

Myslím, že ľudia tu oslavujú málo. Samozrejme, študenti si dôvod na spoločenskú zábavu vždy nájdu, ale my, Slováci, sme si našli viac príležitostí dávať si darčeky. Že nemajú Mikuláša, to mi bolo jasné. Ale meniny?

Veľmi sa mi páči slovenský prístup ku globalizácii a multikulturalizmu. Pokiaľ z toho niečo máme (darčeky, sladkosti), nemáme s ničím problém. Napríklad taký Valentín, Halloween. Čakám, kým k nám príde hľadanie čokoládových vajíčok. To by sa mi náhodou páčilo viac ako naša Veľká noc, neviem ako tebe.

No že by sme prebrali taký ramadán, to nie. Sme fakt skvelí. Kopa štátnych sviatkov a ďalších dní, kde je spoločensky očakávané, že sa budeme zabávať. Toto nám môžu závidieť nielen Angličania.

Štúdium v Anglicku, oslavy

Čo myslíš, aký dlhý by bol zoznam, v čom sú Slováci horší? Daj mi pár dní a uvidíme, či sa zhodneme :) 

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk