Blog
5 vecí, v ktorých Slováci valcujú Angličanov

5 vecí, v ktorých Slováci valcujú Angličanov
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Katka
01.03.2018

Neviem, či si to len namýšľam, ale na začiatku semestra na vysokej škole v Canterbury som mala taký ten „slovenský“ syndróm. Vieš, že každý vie všetko lepšie ako ja, že budem na niektoré veci pozerať ako také teliatko... Ale po polroku strávenom tu si dovolím spísať zoznam vecí, v ktorých na nás Angličania nemajú. Ktoré to sú?

1. VARENIE

Samozrejme, neporovnávam hotelové ani 5-hviezdičkové reštaurácie. Ale kombinácie jedál, na ktoré sú tu ľudia bežne zvyknutí, mi prišli na začiatku absurdné.

„Dobrý, dala by som si cestoviny.“
„S cesnakových chlebom?“

Presne takto nejako vyzerá konverzácia v školskom bufete. Najbežnejšie prílohy k hlavným (akýmkoľvek) jedlám sú cesnakový chlieb a hranolky. A ak máš náhodou ako hlavné jedlo hranolky, nie je nič lepšie, ako zajedať ich pečivom.


Štúdium v Anglicku, cestoviny s cesnakovým chlebom a sendvič s chipsami
A čo preferuješ na obed ty?

Je taktiež skvelé, aké kuchárske zručnosti my Slováci máme. Napríklad si vieme ošúpať mandarínky a obieliť či nakrájať cibuľu. Takže ich nemusíme kupovať v umelohmotných nádobkách predpripravené ako ľudia tu.

Milujem sladké, a tak sme si so spolužiakmi dávali ochutnať sladkosti (Horalky, klasika). Mala som príležitosť ochutnať ich najobľúbenejšie. Okrem toho, že majú vo všetkom asi o kilo viac cukru ako my, bolo mi ľúto, čo spravili s mäkučkými marshmallows. Prečo by ich niekto dával medzi dve presladené oblátky?!

2. ČÍSLOVANIE

Nie Amerika, ale Anglicko je krajina neobmedzených možností. Kde dievčatá ako ja môžu nosiť konfekčnú veľkosť 36. Obzerala som sa spokojne v obchode v zrkadle  a s dobrým pocitom som nastúpila pred Vianocami do lietadla ľahkým krokom s vedomím, že môžem pribrať.

A potom som prišla domov a porovnala si moje rifle so sestrinými... Napriek rovnakému číslu bol rozdiel zreteľný. A mne bolo jasné, že žiadne prejedanie nehrozí.

Štúdium v Anglicku, veľkosti

​3. MÁME ŠIKOVNEJŠÍCH VODÁROV

Nie je úžasné, že z jedného kohútika nám tečie studená aj horúca voda? Kúsok doprava, kúsok doľava a je to tam! Tu mám v kúpeľni kohútiky na opačných stranách umývadla, aby sa náhodou prúdy ani len nestretli, poriadok predsa musí byť.

Keď som tu bola na výlete, prišlo mi to ohromne vtipné a originálne. Asi ako fotka s telefónnou búdkou, proste to musíš mať a zažiť, inak sa výlet do Anglicka ani neráta. Ale teraz mi to smiešne nepríde. Ani trochu.

Štúdium v Anglicku, dva kohútiky na vodu

Tu si vhodnú teplotu namixuješ iba v umývadle so zátkou

4. MATEMATIKA

Prvý semester som tu o matike ani nepočula. Konečne sme sa jej letmo dotkli, po nekonečnom ubezpečovaní profesorov, že sú to jednoduché výpočty. Ale ak ich náhodou nezvládneme, test je pripravený tak, aby sme ním prešli, ak vieme aspoň teóriu.

Dokonca nám predmet, ktorý sa pôvodne volal Štatistika, premenovali na Analýza biznisu, lebo sa študenti zvykli zľaknúť už názvu.

Štúdium v Anglicku, matematika

Slide z našej prezentácie. Len žiadnu paniku.

Áno, školstvo na Slovensku máme také, aké máme, ale určite ani najslabší žiak nepotrebuje 2 hodiny na to, aby pochopil priemer. Kiežby som to isté mohla povedať o časti mojich terajších spolužiakov.

5. VIEME OSLAVOVAŤ

Myslím, že ľudia tu oslavujú málo. Samozrejme, študenti si dôvod na spoločenskú zábavu vždy nájdu, ale my, Slováci, sme si našli viac príležitostí dávať si darčeky. Že nemajú Mikuláša, to mi bolo jasné. Ale meniny?

Veľmi sa mi páči slovenský prístup ku globalizácii a multikulturalizmu. Pokiaľ z toho niečo máme (darčeky, sladkosti), nemáme s ničím problém. Napríklad taký Valentín, Halloween. Čakám, kým k nám príde hľadanie čokoládových vajíčok. To by sa mi náhodou páčilo viac ako naša Veľká noc, neviem ako tebe.

No že by sme prebrali taký ramadán, to nie. Sme fakt skvelí. Kopa štátnych sviatkov a ďalších dní, kde je spoločensky očakávané, že sa budeme zabávať. Toto nám môžu závidieť nielen Angličania.

Štúdium v Anglicku, oslavy

Čo myslíš, aký dlhý by bol zoznam, v čom sú Slováci horší? Daj mi pár dní a uvidíme, či sa zhodneme :) 

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk