Blog
“Ťažký” život študenta v Holandsku III.

“Ťažký” život študenta v Holandsku III.
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Nina
08.03.2018

Netrvalo dlho a na svojej vysokej škole v Holandsku som bola ako doma.

Keďže sa všetci vždy a všade presúvali na bicykloch, postupne som si odvykala od chodenia na nohách. A make-up? Jedine vodeodolný. Tu človek nikdy nevie, kedy zmokne.

Zrazu mi už neboli divné už ani cyklistické zápchy. Proste všetci pokojne čakajú v kolóne na semafor.

Ako som už spomínala, domáci sú na jazdenie na bicykloch experti. Veľakrát ma zahanbil nejaký senior, keď okolo mňa prefrčal tak rýchlo, že by som ho nedobehla ani na elektrický pohon.

Celý život na bicykli

Každý správny Holanďan si samozrejme vie svoj bicykel aj “obriadiť”. Preto, keď mi spadla reťaz a hodinu som sa terigala tlačiac si svojho tátoša, zamierila som namiesto domov rovno ku kamarátom. Kým som sa stihla umyť od oleja, bicykel bol ako nový. Študenti vedia, ako na oprave ušetriť.

Na bicykloch robia ľudia takmer všetko. Venčia psov, držia sa za ruky, fajčia alebo telefonujú. Nosia nákupy a raz som aj videla chlapíka čistiť si zuby(!). Najväčší frajeri chodia úplne bez rúk. Trvalo mi presne dva škaredé pády, kým som to vzdala. Navždy.

Štúdium v Holandsku, život na bicykli

Jeseň v týchto končinách bola naozaj daždivá. Boli dni, keď mi neďalekú pláž pripomínal iba pobrežný vetrisko.

Pod holandské kráľovstvo patria aj ostrovy Aruba, Curacao a Sint Maarten.  Veľa mladých ľudí odtiaľ preto chodí študovať práve sem. Tak som ich príležitostne strašila príbehmi o zime na Slovensku. O snehu a poriadne mínusových teplotách. Nakoniec si to zažili na vlastnej koži.

Školský rok na holandskej univerzite

Prvou veľkou skúškou prežitia boli testy na konci štvrťroku. Všetci moji slovenskí kamaráti ma vysmiali, keď som im povedala, že namiesto dvoch semestrov mám v podstate štyri.

Ale teraz vážne. Takýto systém má aj svoje výhody. Tak napríklad, učiva na skúšku je logicky menej. Taktiež si študent príliš neodvykne od učenia a viac si toho z hodín pamätá.

Pred skúškami som mala týždeň na samoštúdium. Už víkend pred ním som sa vybrala domov. Len na „otočku“, 4 dni. Chvalabohu, že som tam nebola dlhšie. Niežeby to nebolo super, vidieť sa s rodinou. No hovorila som si, ako sa doma prinútim učiť?

Neprinútila. Ani som knihy neotvorila. Keď som sa vrátila, musela som zabrať o to viac.

Hodnotenie v percentách

Známkuje sa od 0 do 10 (100 %). Aby ste prešli, potrebujete minimálne 5.5 (55 %). Som ale od dosť súťaživá a chcela som čo najvyššie skóre. Len tak - pre seba. Pre radosť.

No nebolo to až také jednoduché. Niektoré skúšky prebiehali formou testu, iné ústne. No a navyše sme odovzdávali práce z celého štvrťroku. Ani sa neviem rozhodnúť, čo bolo najťažšie... asi už len: začať :). Zapotila som sa, ale výsledky za to stáli.

Brigáda popri škole

Keď bolo po všetkom, začala som sa obzerať po brigáde. Veľa mojich spolužiakov už popri škole pracovalo. Tak som si povedala, že za skúšku to stojí.

Veľmi populárne tu je rozvážať jedlo. Samozrejme, na bicykloch. Ale keďže je zima, do toho sa mi veľmi nechce. No vždy je to možnosť, pretože rozvoz už ponúka skoro každá väčšia reštaurácia. Je to skvelý príklad pre študentskú robotu. Nič špeciálne na to nepotrebujete a dá sa tak privyrobiť.   

Štúdium v Holandsku, hľadanie práce

Prešla som si ponuky na internete a neskôr som aj rozdala pár (dosť veľa) životopisov. Výber prác mám ale značne limitovaný. Zamestnávatelia uprednostňujú holandsky hovoriacich brigádnikov. A to, pochopiteľne, najmä pre prácu s ľuďmi.

Kurzy holandčiny

InHolland University nám ako študentom prvého ročníka ponúkla príležitosť navštevovať hodiny Dutch culture and language. Samozrejme som sa prihlásila, no ešte mi to chvíľku potrvá.

Neberte ma zle, ale je to hrozný jazyk. Výhodou je, že som sa kedysi učila po nemecky. Holandčina je jej podobná a má veľa slov aj z angličtiny. Mám pocit, že každé správne národné slovo obsahuje minimálne jedno ch. Aj g sa číta ako ch. A vlastne všetko znie ako ch.

Štúdium v Holandsku, kurzy holandčiny

Ach, tá ľubozvučná slovenčina. No vždy sa zíde vedieť si prečítať, čo si v obchode kupujem alebo návod na prípravu. Zatiaľ vyhľadávam produkty s obrázkami. Len pre istotu.

Tak či onak, asi mi to hľadanie brigády ešte chvíľku potrvá. Držte mi palce.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk