Blog
“Ťažký” život študenta v Holandsku III.

“Ťažký” život študenta v Holandsku III.
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Nina
08.03.2018

Netrvalo dlho a v Holandsku som bola ako doma.

Keďže sa všetci vždy a všade presúvali na bicykloch, postupne som si odvykala od chodenia na nohách. A make-up? Jedine vodeodolný. Tu človek nikdy nevie, kedy zmokne.

Zrazu mi už neboli divné už ani cyklistické zápchy. Proste všetci pokojne čakajú v kolóne na semafor.

Ako som už spomínala, domáci sú na jazdenie na bicykloch experti. Veľakrát ma zahanbil nejaký senior, keď okolo mňa prefrčal tak rýchlo, že by som ho nedobehla ani na elektrický pohon.

Celý život na bicykli

Každý správny Holanďan si samozrejme vie svoj bicykel aj “obriadiť”. Preto, keď mi spadla reťaz a hodinu som sa terigala tlačiac si svojho tátoša, zamierila som namiesto domov rovno ku kamarátom. Kým som sa stihla umyť od oleja, bicykel bol ako nový. Študenti vedia, ako na oprave ušetriť.

Na bicykloch robia ľudia takmer všetko. Venčia psov, držia sa za ruky, fajčia alebo telefonujú. Nosia nákupy a raz som aj videla chlapíka čistiť si zuby(!). Najväčší frajeri chodia úplne bez rúk. Trvalo mi presne dva škaredé pády, kým som to vzdala. Navždy.

Štúdium v Holandsku, život na bicykli

Jeseň v týchto končinách bola naozaj daždivá. Boli dni, keď mi neďalekú pláž pripomínal iba pobrežný vetrisko.

Pod holandské kráľovstvo patria aj ostrovy Aruba, Curacao a Sint Maarten.  Veľa mladých ľudí odtiaľ preto chodí študovať práve sem. Tak som ich príležitostne strašila príbehmi o zime na Slovensku. O snehu a poriadne mínusových teplotách. Nakoniec si to zažili na vlastnej koži.

Školský rok na holandskej univerzite

Prvou veľkou skúškou prežitia boli testy na konci štvrťroku. Všetci moji slovenskí kamaráti ma vysmiali, keď som im povedala, že namiesto dvoch semestrov mám v podstate štyri.

Ale teraz vážne. Takýto systém má aj svoje výhody. Tak napríklad, učiva na skúšku je logicky menej. Taktiež si študent príliš neodvykne od učenia a viac si toho z hodín pamätá.

Pred skúškami som mala týždeň na samoštúdium. Už víkend pred ním som sa vybrala domov. Len na „otočku“, 4 dni. Chvalabohu, že som tam nebola dlhšie. Niežeby to nebolo super, vidieť sa s rodinou. No hovorila som si, ako sa doma prinútim učiť?

Neprinútila. Ani som knihy neotvorila. Keď som sa vrátila, musela som zabrať o to viac.

Hodnotenie v percentách

Známkuje sa od 0 do 10 (100 %). Aby ste prešli, potrebujete minimálne 5.5 (55 %). Som ale od dosť súťaživá a chcela som čo najvyššie skóre. Len tak - pre seba. Pre radosť.

No nebolo to až také jednoduché. Niektoré skúšky prebiehali formou testu, iné ústne. No a navyše sme odovzdávali práce z celého štvrťroku. Ani sa neviem rozhodnúť, čo bolo najťažšie... asi už len: začať :). Zapotila som sa, ale výsledky za to stáli.

Brigáda popri škole

Keď bolo po všetkom, začala som sa obzerať po brigáde. Veľa mojich spolužiakov už popri škole pracovalo. Tak som si povedala, že za skúšku to stojí.

Veľmi populárne tu je rozvážať jedlo. Samozrejme, na bicykloch. Ale keďže je zima, do toho sa mi veľmi nechce. No vždy je to možnosť, pretože rozvoz už ponúka skoro každá väčšia reštaurácia. Je to skvelý príklad pre študentskú robotu. Nič špeciálne na to nepotrebujete a dá sa tak privyrobiť.   

Štúdium v Holandsku, hľadanie práce

Prešla som si ponuky na internete a neskôr som aj rozdala pár (dosť veľa) životopisov. Výber prác mám ale značne limitovaný. Zamestnávatelia uprednostňujú holandsky hovoriacich brigádnikov. A to, pochopiteľne, najmä pre prácu s ľuďmi.

Kurzy holandčiny

InHolland University nám ako študentom prvého ročníka ponúkla príležitosť navštevovať hodiny Dutch culture and language. Samozrejme som sa prihlásila, no ešte mi to chvíľku potrvá.

Neberte ma zle, ale je to hrozný jazyk. Výhodou je, že som sa kedysi učila po nemecky. Holandčina je jej podobná a má veľa slov aj z angličtiny. Mám pocit, že každé správne národné slovo obsahuje minimálne jedno ch. Aj g sa číta ako ch. A vlastne všetko znie ako ch.

Štúdium v Holandsku, kurzy holandčiny

Ach, tá ľubozvučná slovenčina. No vždy sa zíde vedieť si prečítať, čo si v obchode kupujem alebo návod na prípravu. Zatiaľ vyhľadávam produkty s obrázkami. Len pre istotu.

Tak či onak, asi mi to hľadanie brigády ešte chvíľku potrvá. Držte mi palce.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk