Blog
“Ťažký” život študenta v Holandsku II.

“Ťažký” život študenta v Holandsku II.
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Nina
24.01.2018

Keď sa povie Holandsko, veľa ľudí si predstaví práve Amsterdam. Nečudo. Je to naozaj krásne mesto. Vidieť ho je zážitok. Priťahuje najmä mladých, ktorých okrem kvalitného štúdia láka to, čo je u nás zakázané. Krajina ako celok však ponúka oveľa viac.

Po Amsterdame a Rotterdame je Haag tretie najväčšie mesto v Holandsku. Leží od nich menej ako hodinu cesty. Za svoju popularitu (aspoň v určitých kruhoch) vďačí tomu, že tu sídli parlament, vláda, kráľovská rodina a medzinárodný súdny dvor. Inak má obyvateľov asi ako Bratislava.

Nachádza sa tu viacero univerzít. Tak ako tá moja - InHolland. Študentov je tu dosť, rovnako ako príležitostí sa zabaviť. Ale úprimne, Holanďania nie sú úplne party národ. To zažijete skôr v Amsterdame.

Čaro Haagu sa ukrýva inde. Mesto je naozaj krásne, čisté, moderné, nie príliš hlučné či preľudnené. Je to multikultúrne miesto, ktoré víta turistov. No a čerešničkou na torte je cca 10 kilometrov dlhá, piesočná pláž.

Štúdium v Holandsku - Pláž v Haagu

Najznámejšou častou je Schveningen - plná barov, reštaurácií a obchodov. Nájdu sa ale aj menšie, rovnako krásne, len pokojnejšie miesta - vhodné na relax. Už len pohlaď vás dokáže nabiť pozitívnou energiou. Na kúpanie býva zima. To ma ale neodradilo sa neraz hodiť do vĺn. Neodolala som.

Klasické holandské…

Jediné, čo môže skaziť krásny deň na pláži, je typické dutch weather.

To je vlastne aj dôvodom, prečo nie je Holandsko vyhlásenou dovolenkovou destináciou. Áno, je to pravda. Veľa tu prší. No a najlepšie je, keď do toho ešte aj fúka. Čo je tiež často.


Zabudnite na dáždnik. Nielen, že sa vám s nim pôjde ťažko na bicykli. Navyše vám ho vietor po chvíľke buď vezme, alebo aspoň prevráti. Idylka. A na predpoveď sa môžete tiež vykašlať. Predpoveď počasia sa mení rýchlejšie, ako ju stihnú meteorológia aktualizovať.

Štúdium v Holandsku - Mesto Haag

Ak vám ale nevadí trocha vody (ani tých par hektolitrov ročne), je to perfektné mesto.

MHDčkou som veľakrát nešla,ale keď áno, každý si tam s úsmevom pospevoval, alebo pískal pesničku. Keď sedím ráno na balkóne a pijem kávu, okoloidúci mi mávajú. Ani neviem, či sú moji susedia. Nikto sa nikam neponáhľa, sú zdvorilí, no udržiavajú si diskrétny odstup.

Keď príde na ceny a nákupy…

Kto sa rozhodne študovať v Holandsku, musí očakávať, že ceny budú vyššie. S potravinami sa to ešte dá. Na každom rohu je Albert Hein. Tam nájdete skoro to isté, ako u nás v Albertovi. Len o trochu drahšie. Majú široký výber predpripravených a mrazených jedál. Je oveľa ťažšie nájsť surové mäso, ako si kúpiť už predpripravené steaky, guličky, naggetky, rezne alebo stehienka. A to na všetky spôsoby.  To isté platí aj pre zemiaky a iné jedlá.

Inak sú za lacnejšie považované siete predajní AldiJumbo. Niekde by tu mal byť aj Lidl, ale ešte som nemala to šťastie.

Štúdium v Holandsku - Ceny potravín Albert Hein

Cenové rozdiely sú oveľa viditeľnejšie v reštauráciách a baroch. Keď sa pozriete v solídnej reštaurácii na menu, aj vás chuť prejde. Našťastie, pre študentov sú tu vždy dobre známe Mekáče, Subwaye a Kebaby.  

Poznámka: (tvrdý) alkohol  hľadajte v samostatných obchodoch. Známa sieť je napr. Gall&Gall. V potravinách nájdete skôr len vína a pivá.

Za služby si tiež priplatíte. Ku kaderníčke sa radšej objednajte doma a na taxi si začnite šetriť už teraz.  To sú ale veci, ktoré sa dajú zvládnuť. Horšie je, ak by ste si nevzali moju radu k srdcu, a nekúpili si bicykel. Jedna cesta električkou vyjde aj 4 eurá.

Štúdium v Holandsku - mesto Haag

Našťastie, pre tých, ktorí sa tu zdržia sa tento problém dá riešiť. Holandsko ponúka študentom cestovanie zdarma. Sami si určia, či ho chcú využívať cez týždeň, alebo cez víkend. Aby ste sa dostali k takejto karte, potrebujete mať aj študentskú pôžičku. Tú a aj iné možnosti financovania poskytuje stránka DUO.  Ako fungujú úrady, a čo všetko treba vybaviť pred nástupom do holandskej školy, si môžete prečítať v mojom predošlom článku.

Taktiež tu funguje DigiID. Keď sa so svojimi dokladmi dostanete do systému, môžete robiť všetky úkony aj z domu cez internet. Ešte som na to úplne neprišla, tak vám to poviem zase nabudúce. Tiež sa dozviete, čo treba rozhodne vidieť a skúsiť!

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk