Blog
Štúdium a práca v Dánsku: 4 veci, ktoré je dobré vedieť

Štúdium a práca v Dánsku: 4 veci, ktoré je dobré vedieť
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Andrea
30.01.2018

Dánsko, vyspelý severný štát, ktorý ponúka možnosť študovať vysokú školu zadarmo a budovať kariéru už počas vysokoškolského štúdia. Začiatky sú ťažké všade. Preto, ak si sa aj ty rozhodol/la pre štúdium v Dánsku, rada by som ti poskytla zopár užitočných informácií, ktoré by ti mohli pomôcť v tejto krásnej, chladnej krajine.

Ubytovanie

Hľadať si ubytovanie je skutočný boj, najmä ak si to necháš na poslednú chvíľu. Samozrejme, univerzity poskytujú študentom ubytovanie, ale vysoká cena (460€ na mesiac) za malú izbu na internáte ti rozhodne nestojí zato. Najrýchlejšou a najlacnejšou verziou je prihlásiť sa do rôznych skupín na Facebooku, kde môžeš nájsť aktuálnu ponuku voľných izieb či bytov, respektíve opýtať sa, či niekto nemá voľné miesto. Ďalším riešením sú webové stránky ako Bolig Portal - online databáza nehnuteľností, kde si po zaregistrovaní na ich portál môžeš sám vyhľadať ubytovanie.

Ceny za prenájom sa líšia v závislosti od toho, kde sa chystáš študovať. V Kodani sa cena na osobu za zdieľaný byt pohybuje okolo 500€ a viac, zatiaľ čo na Jutskom polostrove sú ceny nižšie než 500€.

(Psst, na miestnej komúne môžeš požiadať o podporu na ubytovanie, ktorá môže siahať až do výšky 135€ na mesiac.)

Po príchode do Dánska musíš požiadať o tzv. “residence permit“ alebo inak: povolenie na pobyt. Následne treba požiadať o CPR číslo (podobné ako tvoje rodné číslo), ktoré je v Dánsku potrebné ako soľ. Vďaka nemu si tu môžeš otvoriť účet, hľadať prácu, objednať sa u lekára či dať predpísať lieky.

Štúdium v Dánsku, Kodaň

Malebná Kodaň

Štúdium zadarmo v anglickom jazyku

Štúdium v Dánsku je pre občanov EU na všetkých univerzitách zadarmo. Univerzity ponúkajú široký výber programov na bakalárskom a magisterskom stupni v angličtine.

Semester začína koncom augusta alebo začiatkom septembra. Prvý týždeň je vždy venovaný oboznámeniu sa s programom nového školského roka. Študenti majú prístup do školy 24 hodín denne, 7 dní v týždni, a to prostredníctvom študentskej karty ISIC. Každý študent má vytvorený účet do školského systému, kde si nájde napríklad: rozvrh hodín, materiál na daný predmet, novinky... skrátka všetky užitočné informácie, ktoré študent potrebuje.

Výučba je založená na praxi, čiže celá teória načítaná z kníh sa počas hodiny rieši na reálnych prípadoch. Vzťah s učiteľmi je neformálny a priateľský (oslovujeme ich krstným menom). Nemusíš sa báť vyjadriť svoj vlastný názor, ba naopak - vyžadujú to od nás. Pracuje sa hlavne v skupinách, kde sa diskutuje, argumentuje a riešia dané prípady. Niekedy je takáto práca v skupinách stresujúca a náročná, pretože nie všetci študenti na projekte pracujú poctivo. Jediným východiskom je naučiť sa medzi sebou komunikovať.

Štúdium v Dánsku, na streche VIA University

Výhľad zo strechy mojej školy

Kurz dánčiny

Študenti majú možnosť zapísať sa na kurz dánčiny. Keď som začínala s dánčinou ja, kurz bol zadarmo. Teraz je potrebné zaplatiť depozit, ktorý sa ti po ukončení kurzu vráti. Toto opatrenie urobili kvôli tomu, že veľa študentov to veľmi flákalo s dochádzkou, a tak prichádzali o veľa peňazí. Napriek všetkému kurz vrelo všetkým odporúčam.

Kurz dánčiny je možné navštevovať počas týždňa alebo v sobotu ráno. Kurzy sú veľmi interaktívne a sú založené na dialógu, novom učive a opakovaní z predchádzajúcich hodín.

Dánčina je, ťažký jazyk, aj keď existujú určité podobnosti s francúzštinou, nemčinou či angličtinou. Najťažšia je asi výslovnosť, pretože hovorený a písaný jazyk sú, zdá sa, z dvoch odlišných svetov. Napríklad slovíčko veľa píšete “meget”, ale čítate “majt/mal”.

Ak máš prácu, štát sa ti odmení

Ak neviete po dánsky, nájsť si prácu v Dánsku môže byť ťažké. Ale, nemusí to byť vždy prekážkou. 90 % dánskej populácie rozpráva po anglicky, takže rozhodne netreba zúfať. Postup ako nájsť zamestnanie je rovnaký ako na Slovensku: porozosielať životopis priamo do firiem alebo zaregistrovať sa do jedných z pracovných agentúr tzv. „vikar“. Ďalším riešením je hľadať si prácu priamo na škole.

U nás, na VIA University College v Horsens, máme office Career Service Center, kde sú na nástenke vyvesené rôzne ponuky prác.

Priznám sa, že aj ja som tam nahliadla a vyplatilo sa. Na nástenke visel plagát,, že hľadajú kandidátov zo Slovenska na pracovnú pozíciu marketing manager. A keďže študujem marketing, neváhala som a napísala som im. Teraz som Country Marketing Manager pre Trendhim, firmu, ktorá sa zaoberá pánskymi doplnkami a šperkami, a ktorá pôsobí už aj na Slovensku. Považujem to za obrovské šťastie, keďže táto práca úzko súvisí s predmetom môjho štúdia a navyše, pracujem vo svojom materinskom jazyku.

Ak mesačne odpracuješ minimálne 43 hodín, máš nárok požiadať o tzv. SU- podporu od štátu na štúdium, ktorého cieľom je pomôcť študentom znížiť mesačné náklady na živobytie. Mesačná čiastka činí 800€ a keď k tomu pripočítame cca 500€ z výplaty, vyjde nám veľmi pekná suma postačujúca na dôstojný študentský život.

Štúdium v zahraničí je jedinečný zážitok, ktorý by mal každý skúsiť, či už z osobného alebo profesionálneho hľadiska. Nakoniec sa vrátite domov s batohom plným skúseností a vedomostí, ktoré vám nikto nevezme.  

Štúdium v Dánsku, VIA University College

Autor:

Andrea Sotoňáková, študentka Medzinárodného obchodu a marketingu na VIA University College. Pred tromi rokmi som sa rozhodla využiť služby Interstudy, ktoré mi pomohlo dostať sa tam, kde teraz som. Vďaka Interstudy som nadobudla užitočné vedomosti, ktoré som už dokázala zúročiť v podobe skvelej práce. Nikdy nebudem ľutovať, že som sa niekedy rozhodla využiť ich služby. Vrelo všetkým odporúčam!

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk