Blog
Štúdium a práca v Dánsku: 4 veci, ktoré je dobré vedieť

Štúdium a práca v Dánsku: 4 veci, ktoré je dobré vedieť
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Andrea
30.01.2018

Dánsko, vyspelý severný štát, ktorý ponúka možnosť študovať zadarmo a budovať kariéru už počas vysokoškolského štúdia. Začiatky sú ťažké všade. Preto, ak si sa aj ty rozhodol/la pre štúdium v Dánsku, rada by som ti poskytla zopár užitočných informácií, ktoré by ti mohli pomôcť v tejto krásnej, chladnej krajine.

Ubytovanie

Hľadať si ubytovanie je skutočný boj, najmä ak si to necháš na poslednú chvíľu. Samozrejme, univerzity poskytujú študentom ubytovanie, ale vysoká cena (460€ na mesiac) za malú izbu na internáte ti rozhodne nestojí zato. Najrýchlejšou a najlacnejšou verziou je prihlásiť sa do rôznych skupín na Facebooku, kde môžeš nájsť aktuálnu ponuku voľných izieb či bytov, respektíve opýtať sa, či niekto nemá voľné miesto. Ďalším riešením sú webové stránky ako Bolig Portal - online databáza nehnuteľností, kde si po zaregistrovaní na ich portál môžeš sám vyhľadať ubytovanie.

Ceny za prenájom sa líšia v závislosti od toho, kde sa chystáš študovať. V Kodani sa cena na osobu za zdieľaný byt pohybuje okolo 500€ a viac, zatiaľ čo na Jutskom polostrove sú ceny nižšie než 500€.

(Psst, na miestnej komúne môžeš požiadať o podporu na ubytovanie, ktorá môže siahať až do výšky 135€ na mesiac.)

Po príchode do Dánska musíš požiadať o tzv. “residence permit“ alebo inak: povolenie na pobyt. Následne treba požiadať o CPR číslo (podobné ako tvoje rodné číslo), ktoré je v Dánsku potrebné ako soľ. Vďaka nemu si tu môžeš otvoriť účet, hľadať prácu, objednať sa u lekára či dať predpísať lieky.

Štúdium v Dánsku, Kodaň

Malebná Kodaň

Štúdium zadarmo v anglickom jazyku

Štúdium v Dánsku je pre občanov EU na všetkých univerzitách zadarmo. Univerzity ponúkajú široký výber programov na bakalárskom a magisterskom stupni v angličtine.

Semester začína koncom augusta alebo začiatkom septembra. Prvý týždeň je vždy venovaný oboznámeniu sa s programom nového školského roka. Študenti majú prístup do školy 24 hodín denne, 7 dní v týždni, a to prostredníctvom študentskej karty ISIC. Každý študent má vytvorený účet do školského systému, kde si nájde napríklad: rozvrh hodín, materiál na daný predmet, novinky... skrátka všetky užitočné informácie, ktoré študent potrebuje.

Výučba je založená na praxi, čiže celá teória načítaná z kníh sa počas hodiny rieši na reálnych prípadoch. Vzťah s učiteľmi je neformálny a priateľský (oslovujeme ich krstným menom). Nemusíš sa báť vyjadriť svoj vlastný názor, ba naopak - vyžadujú to od nás. Pracuje sa hlavne v skupinách, kde sa diskutuje, argumentuje a riešia dané prípady. Niekedy je takáto práca v skupinách stresujúca a náročná, pretože nie všetci študenti na projekte pracujú poctivo. Jediným východiskom je naučiť sa medzi sebou komunikovať.

Štúdium v Dánsku, na streche VIA University

Výhľad zo strechy mojej školy

Kurz dánčiny

Študenti majú možnosť zapísať sa na kurz dánčiny. Keď som začínala s dánčinou ja, kurz bol zadarmo. Teraz je potrebné zaplatiť depozit, ktorý sa ti po ukončení kurzu vráti. Toto opatrenie urobili kvôli tomu, že veľa študentov to veľmi flákalo s dochádzkou, a tak prichádzali o veľa peňazí. Napriek všetkému kurz vrelo všetkým odporúčam.

Kurz dánčiny je možné navštevovať počas týždňa alebo v sobotu ráno. Kurzy sú veľmi interaktívne a sú založené na dialógu, novom učive a opakovaní z predchádzajúcich hodín.

Dánčina je, ťažký jazyk, aj keď existujú určité podobnosti s francúzštinou, nemčinou či angličtinou. Najťažšia je asi výslovnosť, pretože hovorený a písaný jazyk sú, zdá sa, z dvoch odlišných svetov. Napríklad slovíčko veľa píšete “meget”, ale čítate “majt/mal”.

Ak máš prácu, štát sa ti odmení

Ak neviete po dánsky, nájsť si prácu v Dánsku môže byť ťažké. Ale, nemusí to byť vždy prekážkou. 90 % dánskej populácie rozpráva po anglicky, takže rozhodne netreba zúfať. Postup ako nájsť zamestnanie je rovnaký ako na Slovensku: porozosielať životopis priamo do firiem alebo zaregistrovať sa do jedných z pracovných agentúr tzv. „vikar“. Ďalším riešením je hľadať si prácu priamo na škole.

U nás, na VIA University College v Horsens, máme office Career Service Center, kde sú na nástenke vyvesené rôzne ponuky prác.

Priznám sa, že aj ja som tam nahliadla a vyplatilo sa. Na nástenke visel plagát,, že hľadajú kandidátov zo Slovenska na pracovnú pozíciu marketing manager. A keďže študujem marketing, neváhala som a napísala som im. Teraz som Country Marketing Manager pre Trendhim, firmu, ktorá sa zaoberá pánskymi doplnkami a šperkami, a ktorá pôsobí už aj na Slovensku. Považujem to za obrovské šťastie, keďže táto práca úzko súvisí s predmetom môjho štúdia a navyše, pracujem vo svojom materinskom jazyku.

Ak mesačne odpracuješ minimálne 43 hodín, máš nárok požiadať o tzv. SU- podporu od štátu na štúdium, ktorého cieľom je pomôcť študentom znížiť mesačné náklady na živobytie. Mesačná čiastka činí 800€ a keď k tomu pripočítame cca 500€ z výplaty, vyjde nám veľmi pekná suma postačujúca na dôstojný študentský život.

Štúdium v zahraničí je jedinečný zážitok, ktorý by mal každý skúsiť, či už z osobného alebo profesionálneho hľadiska. Nakoniec sa vrátite domov s batohom plným skúseností a vedomostí, ktoré vám nikto nevezme.  

Štúdium v Dánsku, VIA University College

Autor:

Andrea Sotoňáková, študentka Medzinárodného obchodu a marketingu na VIA University College. Pred tromi rokmi som sa rozhodla využiť služby Interstudy, ktoré mi pomohlo dostať sa tam, kde teraz som. Vďaka Interstudy som nadobudla užitočné vedomosti, ktoré som už dokázala zúročiť v podobe skvelej práce. Nikdy nebudem ľutovať, že som sa niekedy rozhodla využiť ich služby. Vrelo všetkým odporúčam!

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb

Grösslingová 45
811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
FAX: +421 2 5249 4681
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk