Blog
Koľko zarábam popri štúdiu v Dánsku?

Koľko zarábam popri štúdiu v Dánsku?
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Sabina
06.02.2018

Stále sa mi nechce veriť, že som v Dánsku. Som prijatá na školu, našla som si ubytovanie a dokonca aj prácu za extrémne krátku dobu. Pfuh, cítim sa akoby to najťažšie bolo za mnou.

Momentálne žijem v malom mestečku Køge už rok, čo znamená, že som našla spôsob ako sa uživiť. Žijem z výplaty do výplaty? Musím pracovať ťažko a veľa? Jem biedne potraviny, pretože mi je tu všetko drahé?

Všetko najlepšie pochopíš, keď ti najprv opíšem, čo robím.

V mojej práci si určujem o koľkej do nej pôjdem. Je na mne, koľko času v nej strávim. Ako ju robím. Som takmer sama sebe pánom. Lukratívne, však?

Niekto by povedal, že som blogerka, ktorá leží na lehátku pri dánskom mori obklopená mrakmi, ale pssst. Poviem ti, čo naozaj robím.

Som upratovačka.

Ale no tak! Ja som ani nečakala o dosť lepšiu prácu. Vedela som, že popri štúdiu nebudem rovno majiteľka spoločnosti. Väčšina študentov v mojej oblasti Dánska buď upratuje, alebo pracuje v reštauráciách. Zatiaľ nepoznám nikoho s rovnakou voľnosťou v práci ako mám ja, a aj tak málokto si na svoje podmienky sťažuje.

 

Štúdium v Dánsku, moja práca
Miesto mojej prácičky.

Grant a výplata sa ti postarajú o bezstarostný život

Ako upratovačka v podniku zarábam za hodinu v hrubom 14€. Je to síce minimálna sadzba v Dánsku, ale mesačne to vyjde do 500€. Prízvukujem, že to je len za dve 7-hodinovky v práci týždenne. Keď k tomu pripočítam grant (SU), čo je podpora pre študentov od štátu, mám mesačný príjem 1200€.

Moje maximálne výdavky nepreshiali nikdy viac ako 700€. Každý mesiac som schopná celkom pekne ušetriť aj popri posedeniach na káve, večeriach a školských zábavách. A k tomu som aj celkom pekne pocestovala iné krajiny, pretože lety cez Ryanair sú z Kodane naozaj lacné. Študenti si dávajú výletíky do Belgicka, Portugalska, Londýna alebo Talianska. Ja sa práve chystám do Belgicka za 30€ tam a späť.

Štúdium v Dánsku, cheat day v Køge
Môj „cheat day“ v Café Liyana v Køge. Vždy majú špeciálnu cenu káva+koláč za 50 DKK (cca 6€)

Nepodceňuj dane

Suma mojej výplaty a SU v čistom závisí na tom, akú daň si na ňu nastavím.

Kontrolu daní tu má na starosti tzv. SKAT. Študenti majú v Dánsku dve daňové karty, pretože máme väčšinou dva príjmy (práca a SU). Jedna je A - 8% a druhá B - 37%. Je na tebe, ktorú si zvolíš na prácu a ktorú na SU. Všeobecne sa dáva na vyšší príjem tá menšia daň, aby zostalo viac peňazí.

Štúdium v Dánsku, SKAT

Zo začiatku som bola veľmi zmätená, ako si všetko nastavím. Každý mi radil niečo iné. Nakoniec som to vyriešila pri vypĺňaní aplikácie pre moje SU, kde bola otázka, akú daň si volím pre SU. Keďže nemôžem mať tú istú kartu na oboje príjmy, automaticky sa mi práca hodila na kartu, ktorá ostala nepoužitá. Napriek tomu si správnosť nastavenia daní doteraz občas overujem, aby som si bola istá, že je všetko v poriadku.

Číslo, na ktoré volám je na SKAT – 72 22 18 18. Ulož si ho do budúcnosti aj ty ☺.

Budeš žiť nadštandardne… lebo v Dánsku to inak ani nejde :)

Ako môžeš vidieť, keď si tu študent nájde prácu, jeho životný štandard sa úplne zmení. Okrem služieb ako je kaderníctvo, mi tu nepríde nič drahé. Nikdy by som si nepomyslela, že si budem môcť už popri škole dovoliť kúpiť celkom drahé veci. Potraviny si kupujem tiež v takmer najlepšej kvalite, pretože sa tu iné skoro kúpiť ani nedá. Dáni si veľmi potrpia na BIO a zdravé alternatívy jedál.

A ešte aby som to úplne zaklincovala. Pracujem asi za najmenej oproti iným študentom, ktorých poznám.

Dúfam, že som ti dala lepšiu predstavu o tom, ako to tu chodí. Ak si myslíš, že by som mohla pomôcť aj niekomu inému, neboj sa tento článok zdieľať. Ak si práve hľadáš prácu ty alebo to plánuješ, hoď očkom na tento článok, ktorý ti možno celý proces urýchli. A ak máš akékoľvek otázky, neboj sa a napíš komentár!

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
FAX: +421 2 5249 4681
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk