Blog
Raj na Zemi. To je stredná škola na Novom Zélande

Raj na Zemi. To je stredná škola na Novom Zélande
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Emma
25.07.2018

Chceš si uľahčiť štúdium anglického jazyka a popritom zažiť poriadne dobrodružstvo? Potom je pre teba Nový Zéland ako stvorený. Ale poďme od začiatku.

Interstudy mi odporučila mamina kamoška, ktorej dcéra absolvovala študijný pobyt v Kanade. Rozhodovanie medzi krajinami bolo ťažké, po prednáške o Kanade to bola veľká dilema. No teraz, keď už som tu, na druhom konci sveta, by som nikdy nemenila. Som tu už desiaty mesiac a táto krajina mi veľmi prirástla k srdcu. O mojom pobyte by som vedela rozprávať donekonečna, no posnažím sa vybrať pár hlavných bodov, ktorými si ma táto krajina získala.

Dobrodružstvo a skúsenosti z Nového Zélandu, Emma

Novozélanďania a ich kultúra

Ľudia sú tu veľmi priateľskí a “open-minded”. Na škole máme “international captains” (žiaci s titulom medzinárodného kapitána, ktorí sú v poslednom ročníku svojho štúdia) a tí ťa od prvého momentu zapoja do kolektívu a centra diania v škole.

Stredná škola na Novom Zélande, international captains

Nový Zéland je známy maorskou kultúrou a tradíciami, ktoré si držia doteraz, aj keď pôvodní Maoriovia tvoria len cca 15 % obyvateľstva. Novozélanďania sa svojej pôvodnej kultúry držia, a preto nás na škole privítali s “powhiri”, čo je maorská ceremónia, ktorá zahŕňa Haku, maorské piesne a reč. Toto privítanie je jeden z najunikátnejších a najnezabudnuteľnejších zážitkov, s ktorým som sa tu stretla.

Spolužiaci Manawutu College

Skúsenosti zo strednej školy

Škola sa snaží navodiť študentom druhý domov s veľmi rodinnou atmosférou a športovým duchom. Vzťah medzi žiakom a učiteľom je obvykle veľmi priateľský. Učitelia sa snažia brať každého študenta individuálne a vždy mu podať pomocnú ruku.

Predmety sú voliteľné a systém učenia pestrý. Tým, že Nový Zéland tvorí prevažne zeleň a parky, máme možnosť skúmať prírodu aj priamo. Žiak sa dostane z každodennej rutiny a štúdium je oveľa zaujímavejšie. Nám napríklad zorganizovali výlet z biológie do hlavného mesta, kde sme prespali v ZOO. Skúmali sme nočné živočíchy a ich aktivitu.

Žiaci šport milujú a majú možnosť si vybrať z hier ako volejbal, soccer (futbal), basketbal, hockey, národný šport rugby alebo tenis. Nezáleží na tom, či si sa vybranému športu venoval už doma, tu ťa radi zoberú do tímu.

 

Stredoškolský pobyt, Nový Zéland, školský športový tím

Ja chodím na Manawatu College, čo je stredná škola v malom mestečku na Novom Zélande vo Foxtone. Tento rok otvorila CSE program (Centre of Sports Excellence). Každé ráno pred začiatkom vyučovania môžeš prísť do telocvične o 7:20 a hodinu si zacvičiť s trénerom. Tréning je každý deň iný: kruhové cvičenie v telocvični, cvičenie po meste, menšia turistika a každý piatok hip-hop. Po tréningu máme spoločné raňajky. Musím povedať, že nás to všetkých veľmi zbližuje a baví. Nikdy pre mňa škola nebola taká zábava.

Manawatu College, stredná škola: Nový Zéland

Cez víkend na vulkány alebo do pralesa

Nový Zéland považujem za najkrajšiu a najzelenšiu krajinu. Nachádzajú sa tu jedny z najkrajších scenérií na svete. Veľkým plusom je, že rozloha NZ je malá a preto sú prírodné atrakcie pomerne blízko seba. Či už najčistejšie jazero alebo miesta nakrúcania Pána prsteňov: to všetko chceš vidieť.

Stredná škola na Novom Zélande, pán prsteňov hobit

Nudiť sa tu naozaj nebudeš. Stačí si naplánovať víkendový trip a dostaneš sa zo zasneženého vulkána do dažďového pralesa. Pre mňa bol najkrajším zážitkom “road-trip” po južnom ostrove, ktorý pre nás zorganizovala moja Novozélandská organizácia. Mala som možnosť vidieť všetky krásy prírody tejto krajiny, zaplávať si s delfínmi, skočiť si bungee jumping, vyskúšať skydiving, water rafting, jazdu na koni a veľa ďalších aktivít.

Nový Zéland, bungee jumping

Po prílete na Nový Zéland, ešte pred začatím školy a predtým, než sme sa prvýkrát stretli s našimi host rodinami, sme strávili 3 dni v “orientation camp” v meste Auckland. Boli to dni plné zábavy a programu.

Vedúci táboru nás zobrali na jednu z najkrajších a najslávnejších pláží, ukázali mesto a Marae, naučili maorské hry a piesne. Camp nám najmä umožnil spoznať študentov z iných krajín a spriateliť sa s nimi. Počas prázdnin a víkendov sme mali možnosť ich navštíviť v ich host rodine a za symbolický poplatok u nich aj prespať, čiže sme mohli cestovať takmer po celej krajine.

Cestovanie po Novom Zélande

“LAR” (Local Area Representative) a host mama

Každý študent má vo svojom meste pridelenú “LAR”: osobu, ktorá dohliada a podporuje študenta. Komunikuje so študentom aj s host rodinou a dohliada na spokojnosť oboch strán.

Moja sa volá Karen. Každý mesiac spolu vypĺňame dotazník o mojom pobyte. V čase, keď píšem tento článok, zorganizovala 3-dňový výlet po North Islande. Ja bývam v domácnosti milej postaršej pani. Je to tá najlepšia host mama na svete. ☺ Je na dôchodku, vnúčatá sú už vyrastené, takže mám všetku jej pozornosť. Veľa sa spolu rozprávame. Rada ma s kamarátmi zavezie do kina, na zápas alebo menší výlet.

Nový Zéland, kamaráti, voľný čas

Som veľmi spokojná a šťastná. Stačilo mať otvorenú myseľ a skončila som na opačnej strane sveta. Kam trocha odvahy dostane teba? :)

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 16 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk