Blog
Raj na Zemi. To je stredná škola na Novom Zélande

Raj na Zemi. To je stredná škola na Novom Zélande
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Emma
25.07.2018

Chceš si uľahčiť štúdium anglického jazyka a popritom zažiť poriadne dobrodružstvo? Potom je pre teba Nový Zéland ako stvorený. Ale poďme od začiatku.

Interstudy mi odporučila mamina kamoška, ktorej dcéra absolvovala študijný pobyt v Kanade. Rozhodovanie medzi krajinami bolo ťažké, po prednáške o Kanade to bola veľká dilema. No teraz, keď už som tu, na druhom konci sveta, by som nikdy nemenila. Som tu už desiaty mesiac a táto krajina mi veľmi prirástla k srdcu. O mojom pobyte by som vedela rozprávať donekonečna, no posnažím sa vybrať pár hlavných bodov, ktorými si ma táto krajina získala.

Dobrodružstvo a skúsenosti z Nového Zélandu, Emma

Novozélanďania a ich kultúra

Ľudia sú tu veľmi priateľskí a “open-minded”. Na škole máme “international captains” (žiaci s titulom medzinárodného kapitána, ktorí sú v poslednom ročníku svojho štúdia) a tí ťa od prvého momentu zapoja do kolektívu a centra diania v škole.

Stredná škola na Novom Zélande, international captains

Nový Zéland je známy maorskou kultúrou a tradíciami, ktoré si držia doteraz, aj keď pôvodní Maoriovia tvoria len cca 15 % obyvateľstva. Novozélanďania sa svojej pôvodnej kultúry držia, a preto nás na škole privítali s “powhiri”, čo je maorská ceremónia, ktorá zahŕňa Haku, maorské piesne a reč. Toto privítanie je jeden z najunikátnejších a najnezabudnuteľnejších zážitkov, s ktorým som sa tu stretla.

Spolužiaci Manawutu College

Skúsenosti zo strednej školy

Škola sa snaží navodiť študentom druhý domov s veľmi rodinnou atmosférou a športovým duchom. Vzťah medzi žiakom a učiteľom je obvykle veľmi priateľský. Učitelia sa snažia brať každého študenta individuálne a vždy mu podať pomocnú ruku.

Predmety sú voliteľné a systém učenia pestrý. Tým, že Nový Zéland tvorí prevažne zeleň a parky, máme možnosť skúmať prírodu aj priamo. Žiak sa dostane z každodennej rutiny a štúdium je oveľa zaujímavejšie. Nám napríklad zorganizovali výlet z biológie do hlavného mesta, kde sme prespali v ZOO. Skúmali sme nočné živočíchy a ich aktivitu.

Žiaci šport milujú a majú možnosť si vybrať z hier ako volejbal, soccer (futbal), basketbal, hockey, národný šport rugby alebo tenis. Nezáleží na tom, či si sa vybranému športu venoval už doma, tu ťa radi zoberú do tímu.

 

Stredoškolský pobyt, Nový Zéland, školský športový tím

Ja chodím na Manawatu College, čo je stredná škola v malom mestečku na Novom Zélande vo Foxtone. Tento rok otvorila CSE program (Centre of Sports Excellence). Každé ráno pred začiatkom vyučovania môžeš prísť do telocvične o 7:20 a hodinu si zacvičiť s trénerom. Tréning je každý deň iný: kruhové cvičenie v telocvični, cvičenie po meste, menšia turistika a každý piatok hip-hop. Po tréningu máme spoločné raňajky. Musím povedať, že nás to všetkých veľmi zbližuje a baví. Nikdy pre mňa škola nebola taká zábava.

Manawatu College, stredná škola: Nový Zéland

Cez víkend na vulkány alebo do pralesa

Nový Zéland považujem za najkrajšiu a najzelenšiu krajinu. Nachádzajú sa tu jedny z najkrajších scenérií na svete. Veľkým plusom je, že rozloha NZ je malá a preto sú prírodné atrakcie pomerne blízko seba. Či už najčistejšie jazero alebo miesta nakrúcania Pána prsteňov: to všetko chceš vidieť.

Stredná škola na Novom Zélande, pán prsteňov hobit

Nudiť sa tu naozaj nebudeš. Stačí si naplánovať víkendový trip a dostaneš sa zo zasneženého vulkána do dažďového pralesa. Pre mňa bol najkrajším zážitkom “road-trip” po južnom ostrove, ktorý pre nás zorganizovala moja Novozélandská organizácia. Mala som možnosť vidieť všetky krásy prírody tejto krajiny, zaplávať si s delfínmi, skočiť si bungee jumping, vyskúšať skydiving, water rafting, jazdu na koni a veľa ďalších aktivít.

Nový Zéland, bungee jumping

Po prílete na Nový Zéland, ešte pred začatím školy a predtým, než sme sa prvýkrát stretli s našimi host rodinami, sme strávili 3 dni v “orientation camp” v meste Auckland. Boli to dni plné zábavy a programu.

Vedúci táboru nás zobrali na jednu z najkrajších a najslávnejších pláží, ukázali mesto a Marae, naučili maorské hry a piesne. Camp nám najmä umožnil spoznať študentov z iných krajín a spriateliť sa s nimi. Počas prázdnin a víkendov sme mali možnosť ich navštíviť v ich host rodine a za symbolický poplatok u nich aj prespať, čiže sme mohli cestovať takmer po celej krajine.

Cestovanie po Novom Zélande

“LAR” (Local Area Representative) a host mama

Každý študent má vo svojom meste pridelenú “LAR”: osobu, ktorá dohliada a podporuje študenta. Komunikuje so študentom aj s host rodinou a dohliada na spokojnosť oboch strán.

Moja sa volá Karen. Každý mesiac spolu vypĺňame dotazník o mojom pobyte. V čase, keď píšem tento článok, zorganizovala 3-dňový výlet po North Islande. Ja bývam v domácnosti milej postaršej pani. Je to tá najlepšia host mama na svete. ☺ Je na dôchodku, vnúčatá sú už vyrastené, takže mám všetku jej pozornosť. Veľa sa spolu rozprávame. Rada ma s kamarátmi zavezie do kina, na zápas alebo menší výlet.

Nový Zéland, kamaráti, voľný čas

Som veľmi spokojná a šťastná. Stačilo mať otvorenú myseľ a skončila som na opačnej strane sveta. Kam trocha odvahy dostane teba? :)

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
FAX: +421 2 5249 4681
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk