Blog
Prečo odísť do zahraničia?

Prečo odísť do zahraničia?
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Ema
07.09.2020

Tiež si možno teraz kladieš otázku "Prečo odísť do zahraničia?". Veď dobré univerzity máme aj na Slovensku. Je to predsa jednoduchšie, nemusím sa sťahovať do novej krajiny, nebudem ďaleko od domova, mám tu kamarátov...

No po vlastnej skúsenosti s vysokoškolským štúdiom na Slovensku ti poviem, že až také skvelé to nie je. Tiež som mala po maturite podobné myšlienky. Lákalo ma štúdium a život v zahraničí, zdokonaliť sa v angličtine, cestovať, spoznať nové kultúry a hlavne študovať na škole, ktorá ťa bude baviť. Nechcela som zostať celý život v malých zabudnutých Topoľčanoch, kde si človek ani nevie nájsť prácu. No vtedy prišli pochybnosti. Zvládnem to finančne? Môžem si to dovoliť? Nebude to príliš drahé? Nevrátim sa po roku späť na Slovensko s nulou na účte? Tieto pochybnosti boli u mňa silnejšie ako túžba vycestovať.

Takže keď prišiel september, nastúpila som na Fakultu aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave s nádejou, že to bude presne to, čo hľadám. Je to predsa jedna z tých lepších na Slovensku, nie? Prvý šok prišiel hneď v prvý deň výučby. Ako poslednú hodinu sme mali marketing vo francúzskom jazyku. Úprimne, keby sa teraz začneš prvýkrát učiť po francúzsky, máš rovnakú a možno aj lepšiu výslovnosť ako náš vtedajší profesor. Keď nám začal diktovať svoje 30 - ročné poznámky lámavou francúzštinou, ktorej nikto z nás nerozumel, moja nádej o dokonalom štúdiu jazykov v Bratislave sa úplne vyparila.

Takýchto úderov pod pás nastalo niekoľko. Napríklad, keď nás jedna pani profesorka požiadala kúpiť si učebnice francúzštiny na úrovni A2, zatiaľ čo druhá si s nami tvrdohlavo prebrala úroveň C1. Poviete si, že niekde sa zrejme stala chyba. Nestala. Tu medzi sebou profesori jednoducho nekomunikujú. Takto to bolo celý rok. Netušili sme, s kým sa učíme gramatiku, s kým konverzáciu, všetci s nami chceli preberať z každého trochu a preto nič z toho nebolo kvalitné. Ale aby to nebola len kritika, narazila som aj na zopár dobrých učiteľov. Ale naozaj len zopár.

Štúdium na zahraničnej vysokej škole

Po dvoch mesiacoch takéhoto štúdia som si uvedomila...

Po dvoch mesiacoch takéhoto štúdia som si uvedomila, že 3 roky tu nevydržím. Desila ma predstava, že skončím bakalárske štúdium, no moja francúzština aj angličtina zostanú na rovnakej úrovni ako po maturite (nehovoriac o tom, že v druhom ročníku mal pribudnúť tretí jazyk). Povedala som si, že chcem štúdium, ktoré ma obohatí o vedomosti, naučím sa plynule komunikovať, a hlavne štúdium aplikovaných jazykov bude tie jazyky naozaj aplikovať, čo sa o našom marketingu povedať naozaj nedalo (španielčinári aj nemčinári ho mali dokonca po slovensky). Univerzitné štúdium má byť predsa o tom, že to človeka baví, že sa učí nové veci a skončí múdrejší a pripravený na povolanie.

Nechcem ti teraz tvrdiť, že pokiaľ neodcestuješ, tak v živote nič nedosiahneš. Vysokoškolský titul ti dá akákoľvek škola, dokonca aj hociktorá súkromná, čo nie je ani akreditovaná. Ide ale o to zhodnotiť si svoje priority. Pokiaľ nechceš vysokou školou len nejako prejsť, aby si dostal titul a po štátniciach zistiť, že si sa za tie roky nič nové nenaučil, štúdium na vysokej škole v zahraničí je určite lepšia voľba. Na Slovensku totiž stráviš celé noci nad knihami, budeš sa naspamäť bifliť poučky, ktoré raz použiješ v teste a hneď ako zazvoní na prestávku, na ne zabudneš.

Skús si spomenúť na tú písomku z biológie v prvom ročníku strednej, kedy si sa niekoľko dní učil, z ktorých častí sa skladá bunka, ako sa tie konkrétne časti povedia po latinsky a na čo slúžia, aké majú vlastnosti a tak ďalej. Koľko si z toho pamätáš teraz? Alebo v akom roku a na akom mieste sa odohrala ktorá bitka. A presne na tomto je založené vzdelávanie v našom štáte. Na nabaľovaní informácii, ktoré aj tak po krátkom čase vypustíš z hlavy.

Naopak v zahraničí je väčší dôraz kladený na prax - projekty, skupinové práce, workshopy atď. Budeš sa učiť ako tie konkrétne veci, ktoré si sa učil, fungujú v praxi. Toto je jeden z hlavných dôvodov, ktorý ma vylákal za hranice. Diplom na Eube by síce mohol byť fajn, ale naozaj by som sa za tri roky naučila plynule hovoriť dvoma alebo troma jazykmi? Po mojej skúsenosti tomu veľmi neverím.

Štúdium v zahraničí

Je to veľká výzva, no určite ti odporúčam

Ďalšia vec, o ktorej si už určite veľakrát čítal, je osamostatnenie sa. Osamostatniť sa vieš aj u nás, keď si namiesto internátu prenajmeš byt, a musíš si potom sám zarábať, aby si stíhal platiť nájom. Sám si musíš oprať, navariť, upratať a podobne. Toto podľa mňa nie sú výhody štúdia v zahraničí, ale základné schopnosti, ktoré by mal človek v živote nadobudnúť, či už študuje v Nitre, Prahe, Londýne alebo Amsterdame. No predsa len, keď si ďaleko od domova, je to o niečo ťažšie. Po prvé, pôjdeš lietadlom, takže počet vecí, ktoré si vezmeš so sebou je veľmi obmedzený. Ani si nespomenieš na to, koľko vecí si doma bral ako samozrejmosť a tu ti zrazu chýbajú. Ďalší problém je, že nemáš auto a ani tu nepoznáš nikoho, kto by ho mal, takže nábytok, ktorý si kúpiš, budeš nosiť pešo cez mesto tak ako ja s priateľom (naozaj neodporúčam, objednať si dodávku je síce drahšie, ale lepšie ako behať po meste s kuchynským stolom na ramenách). Jednoducho, pri akomkoľvek probléme, si nemôžeš odbehnúť domov a požiadať otca, nech ti požičia auto alebo pomôže opraviť bicykel. Zrazu zistíš, že tvoja angličtina nie je až taká skvelá ako bola na Slovensku, že vybaviť si bankový účet nie je také jednoduché a že to, čo sa hovorí o upršanom anglickom počasí je naozaj pravda a bez dobrého pršiplášťa sa nezaobídeš.

Je to veľká výzva, no určite ti odporúčam ju skúsiť. Dokonca ani finančne to nie také náročné, ako som sa najskôr bála. Je fajn mať odložené nejaké peniaze na začiatok, ak nechceš byť 100% závislý od rodičov, ale nepotrebuješ byť milionár, aby si mohol odísť do zahraničia. A ani tá karanténa nebola až taká zlá. Takže niet sa čoho báť. Dá ti to mnoho skúseností, či už po študijnej alebo inej stránke.  No a keď sa po škole vrátiš späť domov, budeš mať obrovskú výhodu oproti tým, čo zostali doma. Študoval si v zahraničí na kvalitnej univerzite, máš viac praktických skúseností ako slovenskí absolventi a vieš plynule po anglicky. No nestojí to za pokus?

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk