Blog
A ty čo si nezostala na Slovensku?

A ty čo si nezostala na Slovensku?
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Laura
22.09.2020

Tieto slová ma bombardovali z každej strany. Padali z úst rodiny, kamarátov a známych tak často, že som sa už ani nesnažila sformulovať nejakú originálnu odpoveď. Naopak, skôr som sa čudovala, že sa vôbec pýtajú.

Kto by si predsa nechcel vyskúšať študovať niekde v zahraničí? V Sekunde mi prichádza na um nespočetne veľa dôvodov na odchod zo Slovenska. Chodiť do modernej školy, učiť sa v cudzom jazyku, zdokonaliť si angličtinu, nájsť si nových priateľov, spoznať nové mestá, kultúry a všetko to ostatné klišé, čo sme už asi všetci museli párkrát spomenúť v motivačných listoch či životopisoch.

Či už niekto odchádza od problémov, za vzdelaním, alebo sa chce jednoducho „mať lepšie“, prirodzene očakáva, že sa mu sny, skôr či neskôr, naplnia.

Laura, študentka University College of Northern Denmark

Ešte nie som na univerzite v Dánsku ani mesiac, no s malým zahanbením sa musím priznať, že som si sama položila túto znenávidenú otázku už nespočetne veľakrát. A to si myslím, že som pred príchodom rozhodne nemala na nose nasadené ružové okuliare. Toľkokrát som už snívala o tom, aká bola brnkačka žiť doma. Prvýkrát to bolo napríklad hneď pri balení. „Ako si mám presťahovať celý život v jednom kufri?“

Po prílete nasledoval hrozivý pohľad na špinavú izbu, v ktorej minimálne posledný polrok bývala len rozrastená rodina pavúkov. Privítala ma stará posteľ, polička, stolík a stolička. Zo susednej izby sa ozýval plač Rakúšanky, ktorá taktiež zbadala svoje nové bývanie. V meste bola nuda. Nikoho tu nepoznám. Bez bicyklu sa ani nemusím unúvať vystrčiť nos z izby. A kde ho akože mám kúpiť? Minimálna cena jazdy autobusom je 2€? To by som mohla brázdiť Blavou celý deň. A to som tu bola len dva dni. Kľudne by som mohla písať o podobných myšlienkach na pár ďalších riadkov, ale nebudem to robiť, pretože ako som sama zistila, je to len strata času. Čo máme mať z toho, že sa vrátime tam, kde je všetko jednoduchšie? V lepšom prípade by sme nikam neposunuli a nič nenaučili.

Bývanie v Dánsku

Izbu mám dnes zabývanú, čistú a útulnú. Vecí nepotrebujem ani toľko, čo som si myslela, že si musím baliť. So susedkou som sa skamarátila a pomáha mi s absorpciou pavúkov pomocou vysávača. V meste mi kamaráti ukázali ich obľúbené miesta, na ktoré teraz chodím skoro každý deň. Samozrejme, bicyklom. Mojim ojazdeným, hrdzavým, červeno-bielym miláčikom, ktorý píska pri brzdení. Už si neviem ani prestaviť, že by som tu bola bez neho.

Kde kúpiť bicykel v Dánsku

Veci si môžem nechať bez dozoru a viem, že ich nájdem presne tak, ako som ich nechala. Až teraz si uvedomujem, že som celý čas na otázku: „prečo odchádzaš na vysokú do zahraničia“ odpovedala vlastne úplne zle. Možno to tak ale má byť. Možno niekedy človek skrátka cíti, že niečo musí spraviť inak, ako to robil doteraz. Možno na začiatku nevie slovami vyjadriť presný dôvod, prečo to tak cíti. No časom sa všetky tie dôvody začnú odhaľovať úplne samé a odrazu je vám úplne jasné, prečo ste tam, kde ste a robíte to, čo robíte.

Spokojná Laura, štúdium v Dánsku

Nech už sa na mňa cez deň nalepia akékoľvek emócie, vždy večer príde chvíľa, keď sa spúšťam dole kopcom z mesta domov, zapadá slnko a slabý vánok mi kĺže po tvári. To je ten moment, keď na konci každého dňa cítim, že som sa rozhodla správne a mám pokoj v duši, lebo som si istá, že všetko je tak, ako má byť. Niekedy síce leje ako z krhly a fúka vetrisko, ale i na to už som si zvykla. Teraz už pršiplášť nosím permanentne v ruksaku. Každým dňom spoznávam niečo nové, stále sa mi tu páči čoraz viac, a to ešte ani nezačala škola. (Možno preto?). Ale to už je téma na nový príspevok.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk