Vysokoškolské štúdium v zahraničí
08.11.2022
Ahojte,
prešli tri mesiace odvtedy ako bývam v Holandsku a ani neviem, kde skôr začať. Prišla som sem o mesiac skôr, ako mi v Holandsku začala vysoká škola. Chcela som sa zabývať a nájsť si nejakú prácu. Žijem vo Vlissingene, čo je malé mestečko pri mori s približne 50 000 obyvateľmi. Čo je najväčšou výhodou je, že pláž mám asi 7 minút pešo z domu, takže kedykoľvek tam môžem zájsť čítať knihu, písať si denník či pozerať film na notebooku, počúvať hudbu alebo len tak relaxovať (v auguste som sa sem aj chodila kúpať s mojou novou francúzskou kamoškou, aj keď more nebolo až tak teplé, ale bola to sranda). Priložím aj fotky, aby ste si to aspoň kúsok vedeli predstaviť.
Práca
Predtým ako som sem prišla tak som sa bála, či si budem vedieť nájsť brigádu, keďže sa tu hovorí po holandsky a ja viem iba anglicky. To však vôbec nebol problém. Úplne najlepšie čo môžem odporučiť je vytlačiť si životopis v angličtine a ísť priamo do danej pobočky/ reštaurácie/ obchodu a opýtať sa, či práve nehľadajú niekoho nového. Tak som to spravila aj ja. Hneď budete vedieť na čom ste a určite spravíte lepší dojem ako niekto, kto len pošle životopis mailom. Ja som najskôr pracovala v H&M, ale keď mi začala škola tak sa mi to ťažko kombinovalo, keďže ich otváracie hodiny neboli v súlade s mojou školou.
Momentálne pracujem v reštaurácii s výhľadom na more, ako čašníčka, a lepšie som si ani vybrať nemohla. To, že viem len po anglicky nie je žiadny problém pretože skoro každý vie angličtinu. Mám veľmi milých kolegov a taktiež aj hostia sú príjemní a radi so mnou pokecajú odkiaľ som, čo tu robím a naozaj môžem povedať, že sú zlatí. Nielen hostia v našej reštaurácii ale aj ľudia na ulici, ktorí sa vám prihovoria, či nepotrebujete pomôcť s nákupom alebo vám len tak niečo pochvália, poprípade mne pomohli nájsť cestu keď som sa stratila.
Škola
To hlavné prečo tu som je škola. Ja študujem Tourism Management na HZ University of Applied Sciences . Ako je už spomenuté v názve je to univerzita aplikovaných vied takže štúdium je viac praktické ako teoretické. Čo je podľa mňa rozdiel oproti slovenským univerzitám. Prvý týždeň školy bol skvelý, pretože to bol zoznamovací týždeň. Boli pre nás pripravené rôzne aktivity v meste, dostali sme tričká a fľaše s logom univerzity, mali sme plno party, kick-off festival kde boli rôzni umelci z celého sveta. Taktiež pre nás prichystali “teambuilding” v rámci triedy aby sme sa lepšie spoznali s našimi spolužiakmi (len taký funfact: mám v triede 15 národností takže rozhodne to nie je nuda). Celý deň sme strávili pri vode a prichystali pre nás rôzne aktivity ako napr. strieľanie z luku, stavanie vlastného katapultu, lode a plavili sme sa na kanoe. Na záver sme mali barbecue party aj spolu s učiteľmi, ktorí sú viacej kamoši ako učitelia :) Bol to super zážitok a určite na to nikdy nezabudnem. Keďže som spomínala, že škola je zameraná na praktické štúdium tak sme mali možnosť navštíviť úspešnú firmu, kde nám povedali čo a ako funguje. Momentálne pracujeme v skupinách na marketingovom pláne pre reálnu firmu, s ktorou neustále komunikujeme. Páči sa mi, že to tu nie je o bifľovaní, ale o aplikovaní toho, čo sa naučíme do reálneho života. Taktiež čo je iné ako na Slovensku je skúškové obdobie. Tu je semester rozdelený na dva bloky. Takže dokopy máme štyri bloky za celý školský rok. Čo znamená, že toho nemáme veľa naraz, keďže skúšky máme častejšie.
Čo ma ovplyvnilo najviac vybrať si práve túto školu je nielen more, ale aj množstvo stáží. Teraz v prvom ročníku pôjdem niekde (kam, netuším) na dva mesiace a taktiež v druhom ročníku na dva mesiace. To akú lokalitu si vyberiete je čisto na vás. Môžete ostať tu v Holandsku, ísť späť na Slovensko, alebo ísť kamkoľvek do sveta. V treťom ročníku máte minor, tým pádom strávite pol roka na HZ a pol roka na partnerskej univerzite, ktorú si vyberiete zo zoznamu na stránke HZ. Štvrtý ročník máte graduation a môžte si vybrať, či chcete pokračovať v štúdiu a urobiť si magistra.
Bývanie
Ja bývam so spolubývajúcou, ktorá je zároveň aj moja spolužiačka a je z Talianska. Naše bývanie má balkón, kúpeľňu aj kuchyňu, čo je skvelé. Máme tu wifi a aj do mesta je to blízko, keďže toto nie je veľké mesto. Náš campus má vlastné kino, fitko, hraciu miestnosť a saunu, takže sa oplatí prísť :)
Kým som sem zo začiatku prišla, myslela som si, že bicykel možno ani nebudem potrebovať. Názor som však veľmi rýchlo zmenila. Ich infraštruktúra je niekde úplne inde ako naša na Slovensku. Vlaky sú moderné, rýchle a nemeškajú. Je pravda že sú drahšie, ale aj tá kvalita tomu zodpovedá. Majú tu všade cyklotrasy, takže sa všade rýchlo dostanem. Do školy, do obchodu, do roboty, skrátka všade chodím na bicykli. Ten môj som si zadovážila z marketplace z facebooku za 50€, čo je podľa mňa super cena.
Počasie
No toto je kapitola sama o sebe a jedna z vecí, na ktorú si asi nikdy nezvyknem. Tu sa za deň zmení počasie tak päťkrát. Ak si ráno myslíte, že bude pekne celý deň, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa to bohužiaľ zmení. Ja som zo stredného Slovenska, kde sú všade okolo nás hory, takže vietor tam fúkal len zriedka. Ale tu je to o inom. Niekedy mám pocit, že ma na tom bicykli odfúkne. Tu fúka o to viac, keďže bývam pri mori. Povinná výbava tu je dáždnik, čiapka a šál. Teda aspoň pre mňa :) Vlissingen má najviac slnečných dní z celého Holandska, že vraj, ale niekedy mi to tak nepripadá.
Na záver by som už len asi chcela povedať, že ak uvažujete nad tým, vycestovať do zahraničia, tak choďte. Kedy, keď nie teraz? Nebojte sa opustiť svoju komfortnú zónu. Dá vám to oveľa viac ako si dokážete predstaviť. Budete si veľa vecí musieť vybaviť sami, spoznáte neskutočné množstvo nových ľudí z celého sveta, ochutnáte všetky možné druhy jedla, zdokonalíte si jazyk a naučíte sa plno iných vecí. Ak by ste mali akékoľvek otázky, rada vám poviem viac. Kľudne mi môžete napísať na instagram: tina.lunterova