Blog
Holandský sen v Leeuwardene

Holandský sen v Leeuwardene
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Daniela
17.01.2024

Ahojky, volám sa Daniela a študujem v prvom ročníku Leisure and events management na NHL Stenden of applied sciences. Vysokoškolské štúdium v Holandsku prináša svoje výhody aj nevýhody, o ktorých vám viac napíšem v ďalších častiach :)

Prečo Holandsko?

Písal sa rok 2021, kedy som začala premýšľať o štúdiu v zahraničí. Vždy som vedela, že by som si rada vyskúšala život mimo Slovenska a dokázala si, že sa viem postarať o seba a zdokonaliť si anglický jazyk. Medzitým sa mi moje vysokoškolské destinácie menili od Anglicka po Holandsko. Hlavný dôvod, prečo som sa rozhodla pre Holandsko, je otvorenosť ľudí, široké spektrum kultúr a spôsob výučby. Holanďania sú známi svojou priateľskou povahou a úprimnosťou a môžem potvrdiť, že je to pravda. Každý sa zdraví, čo bol pre mňa príjemný šok :) Rada by som ešte spomenula výhodu všadeprítomnej roviny, pretože kopce tam tak jednoducho nenájdete.

NHL Stenden

Ani slovami neviem opísať, ako som vďačná za túto možnosť študovať práve na tejto univerzite. Okrem moderného vybavenia a obrovskému zameraniu na udržateľnosť, univerzita ponúka množstvo skvelých príležitostí a podujatí. Priznám sa, nebolo jednoduché vybrať si jednu konkrétnu univerzitu. Je to veľmi dôležité rozhodnutie. Ja som veľmi nerozhodná a trvalo mi to niekoľko mesiacov, ale neľutujem. Rozhodla som sa správne. Hlavným dôvodom bolo množstvo odborov, blízkosť Amsterdamu a garantované bývanie pre prvákov.

Čo sa týka štúdia, je to niečo úplne iné ako klasické slovenské štúdium na výskumných univerzitách. Konkrétne štúdium aplikovaných vied je zamerané na prax. Počas štúdia pracujeme s reálnymi klientmi na projektoch. Zamýšľanie sa nad problémom a ako prísť s inovatívnym a novým nápadom dá zabrať. Netreba sa báť využívať kreativitu a priniesť nové nápady. Môžem povedať za väčšinu študentov, že všetci začíname na bode 0. Pomáhame si, nakoľko sme všetci z iných krajín a každý bol zvyknutý na iné vyučovacie metódy. Osobne mi viac vyhovuje riešenie reálnych situácií a práca na zadaniach ako nekonečné bifľovanie a čítanie množstva kníh. Každému, kto sa v tomto našiel, odporúčam pozrieť katalóg Interstudy a konkrétne univerzity aplikovaných vied :)

Ako vyzerá bežný študentský týždeň?

Osobne do školy chodím 2-3x do týždňa a mám čas na rôzne aktivity. V mojom prípade mám menej hodín, ale viac samostatnej roboty a práce na zadaniach. Zvyčajne škola začína okolo 10:00 hod., no záleží, aký odbor študujete. Niektorí kamaráti chodia do školy skoro každý deň a opačne, niekto iba raz do týždňa. Počas školy je najväčšia záchrana káva zadarmo z automatov, odporúčam využívať. Každý deň je úplne iný ako deň predtým a nikdy neviem, čo sa stane haha. Napríklad v piatky chodím na trhy, kde predávajú čerstvé potraviny a ceny sú veľmi prijateľné. Okrem štúdia spoznávate aj samých seba a pracujete na svojom rozvoji. Samozrejme, formuje vás aj vaše okolie a kamaráti. S kamarátmi budete tráviť veľa času a spoznávať nové miesta. Nebojte sa spoznávať ľudí a rozprávať, všetci sú milí a otvorení :)

Bývanie a životné náklady

Čo sa týka ubytovania, odporúčam začať hľadať čím skôr, pretože v Holandsku je problém si nájsť ubytovanie. Ja som osobne začala hľadať okolo marca a bookla si ubytovanie začiatkom apríla. Momentálne bývam na internáte a platím 425 eur mesačne. Ubytovanie stojí medzi 350-700 eur mesačne, záleží v akom meste sa nachádza a aké sú vaše podmienky.

Najlepšie je hľadať na facebooku v skupinách, ale dávajte si pozor na scammerov a nikomu neposielajte svoje platobné údaje dopredu. Ak nepreferujete facebook, môžete skúsiť rôzne agentúry, napríklad Kamernet a pod.

Odporúčam vyčleniť si peniaze na nečakané výdavky alebo na zábavu.

Na potraviny miniem okolo 100-150 eur mesačne, čo je celkom v pohode. Ak chcete ušetriť na potravinách, odporúčam Lidl, Aldi. V Holandsku nájdete aj typické potraviny Jumbo a Albert Heijn, ktoré sú trošku drahšie, ale ak natrafíte na zľavy, tak je to výhodné.

Práca

Napriek drahším potravinám a životným podmienkam si viete zarobiť pekné peniaze, pretože platy sa pohybujú od 10 Eur/hod. vyššie. Väčšinou pracovné pozície sú: čašník, práca v kuchyni, upratovač a podobne.

Ak pracujete 32 hodín mesačne, viete si od štátu požiadať o grant a bude vám ho mesačne vyplácať.

Tipy a triky

Pre budúcich študentov mám na záver zopár šikovných tipov, ktoré vám snáď pomôžu :) Odporúčam prekonzultovať všetky vaše otázky s InterStudy. Sú veľmi ochotní pomôcť a poradiť a ich služby by som kľudne využila znova. Počas vybavovacieho procesu vám budú posielať užitočné podkladové materiály a, samozrejme, pred vycestovaním dokument so záverečnými informáciami.

Pre váš kľud odporúčam si naplánovať všetko dopredu, aby ste mali pohodu a netrápili sa nad vecami, ktoré nemáte ešte vybavené.

Najčastejšou dopravou, ktorú budete využívať, je bicykel, takže si odložte nejaké peniažky bokom. Bicykle si viete zadovážiť z bazáru alebo od iných študentov či facebookových skupín. Väčšinou sa predávajú od 30 do 80 eur. Samozrejme, viete si kúpiť aj úplne nový, ale to osobne neodporúčam, nakoľko sa bicykle kradnú. Lepšie je kúpiť si dobrý zámok :).

Nezabudnite si ušetriť peniažky pred odchodom, najlepšie je začať čím skôr :)

Záver

Či už si zvolíte NHL Stenden, alebo nie, držím vám palce s vybavovaním a výberom univerzity. Nebojte sa vystúpiť z vašej komfortnej zóny a choďte za svojím snom. Mladí sme len raz, treba to využiť a užívať si život naplno. V prípade hocijakých otázok neváhajte kontaktovať mňa alebo tím InterStudy. Môj IG: daniela.zimova

Majte sa krásne a ahojte :)

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk