Blog
Môj typický deň v škole
(HAMK, Fínsko)

Môj typický deň v škole (HAMK, Fínsko)
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Michaela
21.11.2019

Každý týždeň na univerzite vo Fínsku je iný. Preto, ak hľadáte miesto, kde sa nebudete nudiť a slovo stereotyp sa nebude skloňovať v spojitosti s rozvrhom, čítate o tej správnej škole.

Rozpísať sa o tom, ako vyzerá môj typický školský deň, je ťažšie ako sa na prvý pohľad zdá. Hlavne preto, že sa práve teraz nachádzam v Belgicku na partnerskej univerzite, kde strávim svoj zimný semester a preto, že môj deň na „Hamku“ vlastne nikdy nebol rovnaký.

Tak vám aspoň poviem, aké boli prvé dva semestre, ktoré som absolvovala na škole celé.

Môj deň vždy, naozaj vždy začal poriadne veľkou dávkou kávy. A verte mi, Fíni majú kávu naozaj výbornú, takže rána sú s týmto horúcim nápojom hračka! Potom som si spravila raňajky a pozrela správy. Najčastejšie TA3, aby som bola v obraze, čo sa deje doma. Neskôr som šla do školy buď peši (trvalo to možno 10 minút) alebo ma zviezol môj spolužiak a v tom čase aj spolubývajúci Filip. O našich útrapách pri hľadaní ubytovania si môžete na blogu prečítať tiež.

školský deň vo Fínsku začína kávou
Deň sa začína

V škole sme najviac času strávili počas zimného semestra, lebo predmety vyžadovali našu prítomnosť v triede. Čo si ale pod tým predstaviť?

Škola bežne začínala o 8:15, ale za lavicami sme sedeli málokedy. Počas hodiny (ktorú sme mali väčšinou od ôsmej do desiatej, ale niekedy aj od ôsmej do dvanástej) s nami profesor/profesorka stihli všetko. Vysvetlili učivo a vzápätí sme už boli roztrúsení po aule so spolužiakmi a pracovali na praktických úlohách spoločne. Tento typ štúdia, opakovania si učiva na praktickom príklade ešte za čerstva sa mne osobne veľmi páči a prišiel mi naozaj nápomocný, hlavne v druhom semestri, kde sme mali úvod do daní.

Filip vysvetľuje ekonómiu
Môj (tiež slovenský) spolužiak Filip ostatným vysvetľuje ekonómiu

Obedná prestávka trvala od 12 do 13 a mali sme možnosť buď priniesť si vlastné jedlo a ohriať si ho v mikrovlnke alebo kúpiť si školský obed do 3 €. V školskej jedálni bolo možné vybrať si polievku a hlavné jedlo. Najčastejšie bola kombinácia dvoch mäsitých jedál a jedno vegetariánske. Ja som si po čase začala nosiť vlastné, ale obedy mi chutili tiež.

Po obedňajšej prestávke sme pokračovali v rozvrhu. Škola končila o 16 alebo skôr. Potom sme mali voľno, ktoré sme mohli stráviť štúdiom v knižnici alebo inak.

Ja som v prvom semestri využila možnosť vzdelávania sa aj online cez internet. Naša škola ponúka aj takúto možnosť. Je to dobrý spôsob, ako si vyplniť čas -  treba však rátať s tým, že online štúdium je náročné rovnako ako v škole. Ak nie ešte viac.

Príprava do školy mi nedala až tak extrémne zabrať, avšak ak sme pracovali na nejakom projekte alebo organizovali akciu, za počítačom som vedela stráviť veľa času.

Skupinové projekty na HAMK, Fínsko
Deň pred eventom, ktorý sme organizovali ako trieda

Tak, predstavu o dni vo Fínsku už máte. Dúfam, že sa aj vy rozhodnete prísť a „Enjoy Scandinavian sleeping and living!“

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk