Blog
4 rady, ako si vo Fínsku hľadať ubytovanie

4 rady, ako si vo Fínsku hľadať ubytovanie
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Michaela
22.10.2018

Keď sa na to teraz spätne pozerám , boli sme pri hľadaní ubytovania naozaj nezodpovední.

To, že nás prijali a budeme študovať vo Fínsku, sme obaja, ja aj môj spolubývajúci Filip, vedeli už od mája. Ubytovanie sme začali riešiť na poslednú chvíľu, v podstate až dva-tri týždne pred odchodom do Fínska. Keby nám v tom období nepomohla naša budúca učiteľka z univerzity, zrejme by sme v takých dobrých podmienkach, ako žijeme teraz, nebývali.

Tu je teda pár rád, ktorých by ste sa mali držať, ak chcete, aby váš príchod do krajiny tisícich jazier bol o niečo menej stresujúci.

1. Ubytovanie si hľadajte ešte pred tým, ako vás prijmú

Toto je rada nad zlato. Ak vás niekto bude presviedčať, že na hľadanie ubytovania máte ešte čas, nepočúvajte ho. Ja som sa rozhodla študovať v meste Valkeakoski, ktoré má okolo dvadsaťtisíc obyvateľov. V takom malom meste je ťažké nájsť ten správny byt za dobrú cenu. Navyše tu nemajú internáty. Škola má zmluvu s mestom, ktoré prenajíma študentom niektoré byty, avšak tie sú nezariadené a prenájom je drahší ako keby ste si prenajali byt od súkromníka.

Ubytovanie si v zahraničí hľadaj predtým ako ťa prijmú na vysokú školu

Výhľad na jazero síce nemám, ale škola je od bytu vzdialená cca kilometer a pláž máme hneď za stromami

2. Najrýchlejšie to ide cez agentúru

Fíni majú iný systém ako my. Sú naučení využívať služby, ktoré sú im poskytované, takže aj ubytovanie domáci riešia cez agentúry, Málokedy sa stane, že súkromná osoba prenajíma byt. To bol ďalší z faktorov, prečo sa nám nedarilo nič nájsť.

Kým sme sa však spamätali, bol začiatok augusta a v tom období žiadna agentúra v meste nemala nehnuteľnosť, ktorá by nám vyhovovala.

Ja osobne odporúčam zavolať aspoň do jednej agentúry už okolo marca, dohodnúť  sa na konkrétnej predstave vášho budúceho domova a nechať ich pracovať.

3. Nebojte sa osloviť školu

Nadpis neklame – ubytovanie nám naozaj vybavila učiteľka. Ja osobne s touto iniciatívou nič nemám, celé to bola Filipova práca (doteraz ďakujem Bohu, že sa o všetko tak svedomite postaral).

Keď sme asi dva týždne pred odchodom stále nemali kde skloniť hlavu a ja som mu už posielala študentské byty, rozhodol sa o to celé postarať sám. Napísal učiteľke, ktorá s ním mala online pohovor cez skype, vysvetlil jej našu situáciu a vďaka obrovskej zhode náhod mala známu, ktorá sa práve chystala dať zariadený dvojizbový byt s kuchyňou a balkónom do prenájmu.

Celý tento proces sa vyriešil behom asi desiatich dní pred odletom do Fínska. Ale upozorňujem vás - ja som síce mala šťastie, no vy ho nemusíte mať. Filip ešte na Slovensku pôsobil ako maklér a hlavne vďaka jeho skúsenostiam bývame teraz tak, ako bývame.

neboj sa pri hľadaní ubytovania osloviť školu

Vo Fínsku idú ľudia a príroda ruka v ruke, toto jazero je hneď pri starom centre Valkeakoski

4. Papierovačky

Čakala som, že budeme musieť vybaviť viac vecí, ako sme nakoniec vybavovali. V deň, keď sme prišli do Valkeakoski, nás na autobusovej stanici počkala majiteľka bytu, odviezla nás na našu novú adresu, ukázala školu a čo mňa veľmi dojalo: Nakúpila základné potraviny (vau!!).

Ukázala nám celý byt, pivnicu, aj saunu, ktorá v našom paneláku funguje vždy raz v týždni pre všetkých obyvateľov bytovky, a je zadarmo alebo sa dá za poplatok prenajať na určitú hodinu kedykoľvek v týždni. Potom sme už len podpísali papiere, dohodli sa na nájomnom a pani odišla.

Dva dni na to nás šiel Filip nahlásiť do elektrárne – ako nových odoberateľov energie, keďže tu sa účty neposielajú majiteľom nehnuteľnosti ale osobám žijúcim v byte. Faktúra za elektrinu nám chodí každé dva týždne

Verím, že vám moje rady pomôžu a nedostanete sa do zbytočných problémov. Šťastena je vrtkavá, preto sa nespoliehajte na to, že vás zachráni spolubývajúci s maklérskym certifikátom, ale radšej sa k svojmu novému bývaniu postavte zodpovedne a hľadajte ho včas.

Vysoké školy vo Fínsku majú školské byty

Školské byty s výhľadom, ktorý stojí za to

Ak ťa zaujíma viac, o mojich trápeniach a radostiach píšem aj na svojom blogu.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk