Blog
Ako som sa dostala k štúdiu v Holandsku

Ako som sa dostala k štúdiu v Holandsku
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Dominika
11.11.2019

Väčšina mojich spolužiakov vedela už v druhom ročníku na strednej, čo chcú študovať.

Toto však rozhodne môj prípad nebol. Tlačili na mňa profesori a hlavne čas. V maturitnom ročníku som mesiac pred posielaním prihlášok stále nevedela, čo vlastne so životom. Dookola som si prezerala odbory na slovenských a českých výškach, no márne. A potom mi tak napadlo, že to môžem skúsiť teda aj niekde inde…

Podstatne ďalej od môjho domova.

Spomenula som si, že sme raz mali prednášku o štúdiu v zahraničí od InterStudy. Očekovala som ich stránku a padlo finálne rozhodnutie. Budem študovať Arts, Culture and Media v angličtine. So všetkým mi krásne dušičky z Interstudy pomohli (ešte raz ĎAKUJEM!).

Všetko vyšlo, najprv mi z univerzity (Rijksuniversiteit Groningen) poslali podmienečné prijatie a neskôr aj to oficiálne.

Ubytovanie v Holandsku nepatrí medzi najlacnejšie

Škola tu začína hneď v septembri a ja som dorazila 26. augusta. Najväčší problém bol splašiť ubytko. Keďže sa moja škola nachádza v meste, kde polovica populácie študuje na výške, nečudo.

Budem úprimná, nepochádzam moc z bohatej rodiny, takže drahý študentský hotel som hneď zamietla. Pár dní pred odchodom som sa dozvedela o tom, že existuje couchsurfing.

Holandsko couchsurfing pred štúdiom

Basically, ubytko na pár nocí zadarmenko. Vďaka couchsurfingu som spoznala prvého kamoša, u ktorého som ostala prvé tri noci. Ďalšie tri noci ma prichýlila najlepšia holandská rodina pod slniečkom. Doteraz ich stále navštevujem a zajtra im idem dokonca
postrážiť aj ich psíka, keďže budú mimo mesta. Veľmi mi pomáhajú. Dokonca mi požičali aj ich zvyšný bicykel, bez ktorého sa tu fungovať nedá, pretože je to najlepší a najrýchlejší spôsob prepravy.

Od začiatku semestra bývam na ubytovaní pre medzinárodných študentov. Myslela som si, že to nebude žiadna výhra. Veľmi rýchlo som však pochopila, že vesmír má pre mňa ten svoj plán a nakoniec bude všetko tak, ako má byť.

Na tomto mieste vznikla partia, ktorú by som mohla prirovnať k takej tej "študentskej rodine".

Studium v Holandsku Groningen medzinarodne ubytovanie

Vytvorili sme si skupinový chat na WhatsAppe a dosť si pomáhame. Moji spolubývajúci boli napríklad z Nemecka, Poľska, Portugalska, Talianska, Španielska…

Útrapy s akademickou angličtinou a môj rozvrh

Na škole som približne 6 týždňov, ale so far môžem povedať, že svoje rozhodnutie absolútne neľutujem.

Je to tu asi ako na horskej dráhe. Raz som hore raz som dole. S angličtinou som problém nikdy nemala, dokonca som bola na troch Erasmus+ projektoch. Tu sa však používa akademická angličtina. Niekedy je to veľmi ťažké, ale človek je tvor vynaliezavý, takže zakaždým je tu nejaké riešenie.

Do týždňa mám 6 hodín - 3 prednášky a 3 semináre. Na prednáškach profesori vysvetľujú učivo a na seminároch robíme rôzne zadania, väčšinou musíme dopredu vypracovať úlohy.

Budova skoly University of Groningen

Moje štúdium beriem ako veľkú výzvu a obrovský krok z komfortnej zóny. Zo začiatku som to brala trošku menej vážne: "Dám tomu šancu a po nejakej dobe uvidím, ako mi to pôjde." Teraz ale viem, že raz budem mať bakalársky titul nech to stojí, čo to stojí.

Bakalárske štúdium trvá 3 roky. Som odhodlaná tomu venovať toľko času, koľko bude treba. Ak to má byť aj 5 rokov, budiš.

Tu je ale veľmi dôležitá podpora zo strany rodičov a rodiny vo všeobecnosti. Môžem povedať, že som šťastko, pretože ma všetci podporujú a držia mi palčeky. Volávame si tak často ako sa dá.

Ceny sú drahšie, ale keď chceš, vieš ušetriť

Veľa ľudí odradí nákladný život v zahraničí. Áno, je pravda, že je to drahšie ako ostať študovať doma. Ak je však štúdium priorita, dá sa to zvládnuť. Ja napríklad dokážem ušetriť na strave.

Dvakrát do týždňa sa tu konajú večere zadarmo. Servírujú zvyšky z trhu so zeleninou a ovocím. Teplá polievka a vegetariánsky druhý chod, pričom si niečo môžete zabaliť aj so sebou domov. Keď si teda niečo zabalím aj so sebou, na druhý deň mám odtiaľ raňajky, obed aj večeru. A častokrát si z jedla odtiaľ môžem urobiť raňajky aj obdeň.

vecere zadarmo

V prípade nákupu nábytku do izby/štúdia/bytu sa dajú využiť second handy a rôzne stránky na internete s použitým nábytkom, ktorý vyzerá ako nový.

Je tu veľa možností nájsť si brigádu a pracovať popri štúdiu (mňa to ešte len čaká, takže o tom budem môcť podať infošky neskôr).

Je to všetko o prístupe a zanietení. Osobne, návrat domov a štúdium u nás pre seba nevidím ako to správne riešenie.

Treba len zamakať

Všetci, ktorí premýšľate nad štúdiom v zahraničí, prekonajte strach a dajte tomu šancu.
Na rovinu, je to drina. Presťahovať sa do inej krajiny, byť zodpovedný sám za seba, naučiť sa pracovať so svojimi financiami,venovať čas štúdiu ale aj sebe môže byť zo začiatku ozaj náročné.

Ale o tom je život, že sa musíme všetko naučiť za pochodu, no nie?

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk