Vysokoškolské štúdium v zahraničí
27.09.2018
Anglicko a Londýn bol vždy môj veľký sen. Vždy som tam chcela ísť, neviem ani poriadne vysvetliť prečo. Proste mám pocit, že tam patrím.
A už je to tu. V nedeľu prilietam do Londýna a začne sa ďalšia životná etapa. Pripadá mi to úplne maximálne neuveriteľné. Na školu ma prijali už takmer pred polrokom. Takže to bola pre mňa vždy vzdialená budúcnosť… a zrazu letím.
Ale dnešný príspevok nebude o tom, ako sa z Londýna teším. Bude o tom, čím všetkým som si musela prejsť, vybaviť a podobne.
Ak rozmýšľate nad štúdiom v zahraničí, tento článok sa vám môže zísť. Mimochodom, dôležitá informácia - štúdium v Anglicku je riadne drahé. Aj keď tam ešte ani nie ste.
Lebo spontánne rozhodnutia sú najlepšie…
Vráťme sa hlboko do minulosti... ehm, do februára, keď mi na FB vyskočila udalosť o prednáške o univerzite Middlesex v Londýne. Dovtedy som ani neuvažovala, že sa vrátim do školy, ale zrazu som sa rozhodla, že na prednášku pôjdem, veď nemám čo stratiť. Ešte pred koncom prednášky som bola rozhodnutá, že sa tam prihlásim.
Všetko som riešila s agentúrou Interstudy, ktorú, mimochodom, určite odporúčam, pretože tam boli vždy veľmi ochotní pomôcť, poradiť a vybaviť všetko potrebné.
Takže prihláška. Často sa ma ľudia pýtajú, či som robila prijímačky. Nie, nič také. Musela som poslať motivačný list, teda som im obkecala, prečo by ma mali prijať a taktiež potrebovali odporúčanie od niekoho, kto im napíše v podstate to isté inými slovami. O to som požiadala svoju bývalú triednu zo strednej.
Taktiež bolo nutné mať priemer maturitného vysvedčenia tuším do 2,5. Maturita z angličtiny je nutná na úrovni aspoň B2 a s najhoršou známkou 2. Vysvedčenie bolo nutné dať úradne preložiť, za čo som platila 20 eur (a je to asi najnižšia možná suma, čo zoženiete).
Okrem Middlesexu som sa hlásila aj na univerzitu v Derby (ktorá mala, myslím, úplne rovnaké podmienky). Dostala som sa na obe.
Ďalšia dôležitá vec, štúdium v Británii je platené. Platí sa cez 9000 libier ročne, ale väčšina študentov žiada o študentskú pôžičku. Tú splácate až po ukončení štúdia a iba vtedy, keď máte určitý príjem (tú sumu si nepamätám, ešte sa ma to netýka). Tam sú tiež rôzne vybavovačky. Vyplníte tlačivo, priložíte kópiu občianskeho a tú vám potom musí potvrdiť notár. Spolu s ďalším tlačivom, ktoré však na Slovensku notári nevypĺňajú. (Nakoniec stačilo všetky údaje z tlačiva prepísať na kópiu občianskeho).
Najväčšia zábava bola, že keďže som už v minulosti študovala a zo školy som po roku odišla, v rámci žiadosti o pôžičku som musela priložiť aj potvrdenie o ukončení štúdia tam. V agentúre mi povedali, že niektoré školy to vedia poslať aj v angličtine, moja, samozrejme, ochotná nebola. Ďalších 20 eur za úradný preklad, strašne som nadávala.
Kvôli ubytovaniu budete možno musieť predať ľadvinu
Ďalšia podstatná vec - ubytovanie. Ja som uvažovala aj o priváte, no napokon som sa rozhodla, že prvý rok pôjdem radšej na internát, keďže nemám ako prejsť byty, nevyznám sa tam a podobne. Moja škola má asi 5 internátov - ja som si vybrala taký, kde bola najlepšia cena aj vzdialenosť. Okamžite som tiež platila depozit 250 libier.
Na druhý deň som si našla email od ľudí zo študijného, kde riešia ubytovanie. Vraj internát, ktorý som si vybrala ponúka ubytovanie celoročne (čiže aj v lete), ale na môj odbor mi postačí byť tam do júna a ponúkli mi rôzne možnosti.
Predstavte si - študijné oddelenie, ktoré sa o študentov reálne zaujíma a snaží sa im pomôcť nájsť najvhodnejšiu alternatívu! :O Ja som sa ale rozhodla ostať na ňom, aj tak sa zatiaľ neplánujem vracať na leto domov. (Maximálne na návštevu.)
Poslali mi formulár, ktorý som vyplnila a potvrdila tým svoje miesto, ale keď som zbadala tú cenu ubytovania (opakujem, najlacnejší intrák!), nebolo mi všetko jedno. Od 17. septembra do konca decembra bol nájom 2300 libier (plus nejaké drobné), čiže cca 2600 eur.
Mala som nový problém - kde na to zohnať peniaze? Pracovala som teraz 4,5 mesiaca, niečo som si zarobila - nie však toľko, čo stojí to ubytovanie. Keď k tomu prirátame stravu a celkovo život... jediná možnosť, čo sa naskytovala, bola ďalšia pôžička.
Načo robiť veci v predstihu, keď môžem stresovať, že nič nestíham?!
Jedna z vecí, čo na sebe neznášam, je, že robím všetko na poslednú chvíľu. A tak som tento týždeň konečne riešila platbu za internát, ktorá mala byť poslaná do 17.9.
A spomínala som už, že zajtra odchádzam a až dnes som sa začala baliť? (Mala som už síce nejaké veci na kôpke na stole, ale predsa). Z toho som tiež riadne vystresovaná, lebo sa desím toho, že môj kufor bude vážiť viac než 32 kíl.
Oh, a minulý týždeň som tiež začala vybavovať cestovné poistenie a prišlo dnes. Na poslednú chvíľu. A stálo ma ďalšiu stovku.
Ale teším sa. Neskutočne. Už poznám aj celkom dosť ľudí, lebo som v niekoľkých spoločných chatoch. Jeden máme s ďalšími Slovákmi, čo sem idú študovať cez túto agentúru, druhý máme s ďalšími ľuďmi z internátu, tretí máme s pár ľuďmi, čo idú študovať to isté, čo ja (najmenej aktívny chat, takže vlastne svojich spolužiakov poznám najmenej).
Už sme si s niektorými kúpili aj lístky na jednu párty (je to párty na streche! Ja sa síce bojím výšok, ale toto znie strašne cool!) a s jednou babou z internátu sme si kúpili lístky na drag show Heels of hell tour, kde budú moje obľúbené drag queens. A budúcu sobotu som sa zapísala na výlet do Oxfordu organizovaný školou.
Takže áno, ešte som ani neprišla a už ma štúdium stálo strašne veľa peňazí a nervov. Ak nad štúdiom v zahraničí rozmýšľate, určite začnite poriadne dopredu šetriť. Ale nič neľutujem, bude to stáť za to.
Mimochodom, viac článkov (snáď) nájdete na mojom blogu Stračie hniezdo a pravidelné updaty na Instagrame mata.strakova a na FB stránke Stračie hniezdo.