Blog
Londýn, už letím!

Londýn, už letím!
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Martina
27.09.2018

Anglicko a Londýn bol vždy môj veľký sen. Vždy som tam chcela ísť, neviem ani poriadne vysvetliť prečo. Proste mám pocit, že tam patrím.

A už je to tu. V nedeľu prilietam do Londýna a začne sa ďalšia životná etapa. Pripadá mi to úplne maximálne neuveriteľné. Na školu ma prijali už takmer pred polrokom. Takže to bola pre mňa vždy vzdialená budúcnosť… a zrazu letím.

Ale dnešný príspevok nebude o tom, ako sa z Londýna teším. Bude o tom, čím všetkým som si musela prejsť, vybaviť a podobne.

Ak rozmýšľate nad štúdiom v zahraničí, tento článok sa vám môže zísť. Mimochodom, dôležitá informácia - štúdium v Anglicku je riadne drahé. Aj keď tam ešte ani nie ste.

Lebo spontánne rozhodnutia sú najlepšie…

Vráťme sa hlboko do minulosti... ehm, do februára, keď mi na FB vyskočila udalosť o prednáške o univerzite Middlesex v Londýne. Dovtedy som ani neuvažovala, že sa vrátim do školy, ale zrazu som sa rozhodla, že na prednášku pôjdem, veď nemám čo stratiť. Ešte pred koncom prednášky som bola rozhodnutá, že sa tam prihlásim.

Všetko som riešila s agentúrou Interstudy, ktorú, mimochodom, určite odporúčam, pretože tam boli vždy veľmi ochotní pomôcť, poradiť a vybaviť všetko potrebné.

Takže prihláška. Často sa ma ľudia pýtajú, či som robila prijímačky. Nie, nič také. Musela som poslať motivačný list, teda som im obkecala, prečo by ma mali prijať a taktiež potrebovali odporúčanie od niekoho, kto im napíše v podstate to isté inými slovami. O to som požiadala svoju bývalú triednu zo strednej.

Taktiež bolo nutné mať priemer maturitného vysvedčenia tuším do 2,5. Maturita z angličtiny je nutná na úrovni aspoň B2 a s najhoršou známkou 2. Vysvedčenie bolo nutné dať úradne preložiť, za čo som platila 20 eur (a je to asi najnižšia možná suma, čo zoženiete).


Okrem Middlesexu som sa hlásila aj na univerzitu v Derby (ktorá mala, myslím, úplne rovnaké podmienky). Dostala som sa na obe.

Ďalšia dôležitá vec, štúdium v Británii je platené. Platí sa cez 9000 libier ročne, ale väčšina študentov žiada o študentskú pôžičku. Tú splácate až po ukončení štúdia a iba vtedy, keď máte určitý príjem (tú sumu si nepamätám, ešte sa ma to netýka). Tam sú tiež rôzne vybavovačky. Vyplníte tlačivo, priložíte kópiu občianskeho a tú vám potom musí potvrdiť notár. Spolu s ďalším tlačivom, ktoré však na Slovensku notári nevypĺňajú. (Nakoniec stačilo všetky údaje z tlačiva prepísať na kópiu občianskeho).

Najväčšia zábava bola, že keďže som už v minulosti študovala a zo školy som po roku odišla, v rámci žiadosti o pôžičku som musela priložiť aj potvrdenie o ukončení štúdia tam. V agentúre mi povedali, že niektoré školy to vedia poslať aj v angličtine, moja, samozrejme, ochotná nebola. Ďalších 20 eur za úradný preklad, strašne som nadávala.

Kvôli ubytovaniu budete možno musieť predať ľadvinu

Ďalšia podstatná vec - ubytovanie. Ja som uvažovala aj o priváte, no napokon som sa rozhodla, že prvý rok pôjdem radšej na internát, keďže nemám ako prejsť byty, nevyznám sa tam a podobne. Moja škola má asi 5 internátov - ja som si vybrala taký, kde bola najlepšia cena aj vzdialenosť. Okamžite som tiež platila depozit 250 libier.

Na druhý deň som si našla email od ľudí zo študijného, kde riešia ubytovanie. Vraj internát, ktorý som si vybrala ponúka ubytovanie celoročne (čiže aj v lete), ale na môj odbor mi postačí byť tam do júna a ponúkli mi rôzne možnosti.

Predstavte si - študijné oddelenie, ktoré sa o študentov reálne zaujíma a snaží sa im pomôcť nájsť najvhodnejšiu alternatívu! :O Ja som sa ale rozhodla ostať na ňom, aj tak sa zatiaľ neplánujem vracať na leto domov. (Maximálne na návštevu.)

Poslali mi formulár, ktorý som vyplnila a potvrdila tým svoje miesto, ale keď som zbadala tú cenu ubytovania (opakujem, najlacnejší intrák!), nebolo mi všetko jedno. Od 17. septembra do konca decembra bol nájom 2300 libier (plus nejaké drobné), čiže cca 2600 eur.

Mala som nový problém - kde na to zohnať peniaze? Pracovala som teraz 4,5 mesiaca, niečo som si zarobila - nie však toľko, čo stojí to ubytovanie. Keď k tomu prirátame stravu a celkovo život... jediná možnosť, čo sa naskytovala, bola ďalšia pôžička.

Načo robiť veci v predstihu, keď môžem stresovať, že nič nestíham?!

Jedna z vecí, čo na sebe neznášam, je, že robím všetko na poslednú chvíľu. A tak som tento týždeň konečne riešila platbu za internát, ktorá mala byť poslaná do 17.9.

A spomínala som už, že zajtra odchádzam a až dnes som sa začala baliť? (Mala som už síce nejaké veci na kôpke na stole, ale predsa). Z toho som tiež riadne vystresovaná, lebo sa desím toho, že môj kufor bude vážiť viac než 32 kíl.

Oh, a minulý týždeň som tiež začala vybavovať cestovné poistenie a prišlo dnes. Na poslednú chvíľu. A stálo ma ďalšiu stovku.

Ale teším sa. Neskutočne. Už poznám aj celkom dosť ľudí, lebo som v niekoľkých spoločných chatoch. Jeden máme s ďalšími Slovákmi, čo sem idú študovať cez túto agentúru, druhý máme s ďalšími ľuďmi z internátu, tretí máme s pár ľuďmi, čo idú študovať to isté, čo ja (najmenej aktívny chat, takže vlastne svojich spolužiakov poznám najmenej).

Už sme si s niektorými kúpili aj lístky na jednu párty (je to párty na streche! Ja sa síce bojím výšok, ale toto znie strašne cool!) a s jednou babou z internátu sme si kúpili lístky na drag show Heels of hell tour, kde budú moje obľúbené drag queens. A budúcu sobotu som sa zapísala na výlet do Oxfordu organizovaný školou.

Takže áno, ešte som ani neprišla a už ma štúdium stálo strašne veľa peňazí a nervov. Ak nad štúdiom v zahraničí rozmýšľate, určite začnite poriadne dopredu šetriť. Ale nič neľutujem, bude to stáť za to.

Mimochodom, viac článkov (snáď) nájdete na mojom blogu Stračie hniezdo a pravidelné updaty na Instagrame mata.strakova a na FB stránke Stračie hniezdo.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk