Blog
4 výhody štúdia v zahraničí, ktorými ukecáš aj rodičov

4 výhody štúdia v zahraničí, ktorými ukecáš aj rodičov
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Lenka
12.02.2018

Už len pár dní a budú to 4 mesiace, čo som začala žiť a študovať v Holandsku. Mám pocit, že len prednedávnom som si balila kufre a strachovala sa, či vôbec budem niekomu rozumieť.

A teraz?

Mám za sebou prvé oficiálne skúšky, úspešne zvládnuté tri prvé predmety, veľa nových skúseností, kamarátov, zážitkov a samozrejme – milión nových receptov (áno, človek sa aj naučí variť, keď nechce žiť na pečive a polotovaroch a vyzerať ako rozvarené cestoviny zo stredoškolskej jedálne, na ktoré si fakt nechceš pamätať).

Mám pocit, že tu už žijem celú večnosť – toľko som sa toho naučila a zažila. Takže ak sa rozhoduješ, či ísť alebo neísť študovať do zahraničia, ja hovorím: Choď!

A prečo by si mal?

Tu je zopár tipov, ktoré ti môžu uľahčiť tvoje rozhodovanie:


štúdium v Holandsku, výhoda 1)

 

1. Kvalita na prvom mieste

Ak vôbec uvažuješ o štúdiu v zahraničí, zrejme ti neunikli rôzne rebríčky porovnávajúce jednotlivé univerzity či už v Európe alebo po celom svete. Tieto rebríčky samozrejme hodnotia kvalitu výučby, ale k tomu všetkému patrí taktiež akademická reputácia, úspechy jednotlivcov a tiež vybavenie. A teda, školy umestnené v takýchto rebríčkoch tak aj vyzerajú!

Každý deň prichádzam do komplexu plného obrovských moderných, parádne nadizajnovaných budov s najnovším vybavením, v ktorom mám možnosť sa dozvedieť tie najaktuálnejšie informácie od výborných profesorov. Sem-tam aj s nejakou tou Nobelovkou.


štúdium v Holandsku, výhoda 2)

 

2. Koľkými jazykmi hovoríš, toľkokrát si človekom

Ak máš pocit, že tvoja angličtina (alebo iný cudzí jazyk) na tom nie je až tak dobre, neexistuje lepšia príležitosť pre jej zdokonalenie, ako odísť študovať do zahraničia. Tu inú možnosť ako zlepšenie ani mať nebudeš!

Toto je presne môj prípad – stále mám pocit, že moje jazykové schopnosti na tom v porovnaní s ostatnými nie sú bohvieako, ale každým dňom sa učím viac a viac, a po štyroch mesiacoch dennodenných konverzácií v angličtine mám problém napísať článok po slovensky. Samé „english expressions“ mi chodia po rozume…

A kto vlastne hovorí iba o jednom jazyku? Na mňa sa už dávno začala lepiť holandčina, a to som ešte ani nezačala hodiť na kurz. A taktiež ruština, španielčina, nemčina, dokonca aj hindčina či urdčina... Akých kamarátov si nájdeš, také jazyky sa tiež môžeš naučiť. Minimálne nadávky si určite nenecháš ujsť :)

 

štúdium v Holandsku, výhoda 3)

 

3. Multikultúrna spoločnosť je cestou k sebarozvoju

Ďalšia z vecí, ktoré na tebe zanechajú nemalú stopu, je spoločnosť. V porovnaní so strednou školou som obklopená ľuďmi, ktorí majú rovnaké záujmy aj podobné inteligenčné predpoklady ako ja, a s ktorými môžem viesť debaty na úplne inej úrovni. A každý je z iného kúta sveta! Každý má v sebe kus cudzej kultúry, náboženstva a iného myslenia. A to otvorí tvoju myseľ do toľkých rôznych sfér, až si uvedomíš, v akej škatuľke si doteraz žil.


štúdium v Holandsku, výhoda 4)

 

4. Úplne nový život

K štúdiu v zahraničí samozrejme patrí aj nový spôsob života. Zo začiatku môže byť veľmi náročné zvyknúť si na to, že ti mamina každý deň nenavarí, neoperie, neožehlí. V konečnom dôsledku by to ale každého z nás jedného dňa dobehlo, no nie?

To, že som od svojej rodiny ďaleko je niekedy ťažké, ale nikdy by som sa nerozhodla inak. Na jednej strane je to veľká zodpovednosť, ale každý si po dosť krátkom čase zvykne a naučí sa všetko potrebné, aby sa o seba dokázal postarať.

A spolu so zodpovednosťou prichádza aj sloboda, ktorú možno zo začiatku preblázniš. Ale aj tým si treba prejsť. Uvedomíš si, že to vôbec nie je také úžasné, ako to vyzeralo, keď nám to rodičia zakazovali. Ja si radšej doprajem výlet a uvidím kus sveta, než sa cítiť na druhé ráno primerane k tomu, čo si vypil :D

 

štúdium v Holandsku, výhoda 5)

Štúdium v zahraničí samozrejme nie je jednoduchá vec, ale prináša oveľa viac výhod ako nevýhod. Možno je to finančne náročnejšie a tiež vyžaduje viac úsilia, ale je to niečo, čo môže zmeniť tvoj život veľmi radikálne. Aj ja som mala svoje dôvody, o ktoré som sa podelila v predchádzajúcom článku.

Takéto príležitosti sa neponúkajú každý deň a možno, ak túto jednu nezoberieš, sa už ani neponúknu. Predsa len, vrátiť sa sa dá vždy.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 16 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk