Blog
Bežný deň vo francúzskej škole

Bežný deň vo francúzskej škole
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Aneta
13.03.2019

V predchádzajúcom článku som vám opísala môj orientačný pobyt v Paríži, no teraz prichádza krutá realita – ŠKOLA. :) V tejto časti môjho blogu vám priblížim, ako vyzerá môj deň na francúzskej strednej škole.

Francúzsky školský systém je v niektorých aspektoch celkom podobný slovenskému, vo väčšine však vôbec. Rovnaký je v tom, že trieda tu má vyučovanie stále spolu a každá má svojho triedneho učiteľa. Predmety tu sú rovnaké, len s malými odlišnosťami (napríklad nemajú dejepis a geografiu osobitne, ale ako jeden predmet – neviem prečo, nepýtajte sa, aj pre mňa je to divné) .

Ročníky a triedy

V mojom ročníku (premier) máme tri triedy : L (zameraná na literatúru), ES (zameraná na ekonómiu a sociológiu) a S (vedecká). V mojej škole sú triedy L a ES spolu. Ja som si vybrala ES... omylom nejak, neviem jak, proste mi to ponúkli, ja som povedala „však prečo nie, čo budem špekulovať“ a bolo. Nesťažujem sa – učivo nie je ťažké a učitelia sú v pohode. Tento rok je ich predposledný, lebo, ako väčšina krajín, končia strednú v sedemnástich, nie ako my na Slovensku (dobre že nie v štyridsiatke). A to znamená, že z polovice predmetov maturujú už teraz (to sa ale, našťastie, netýka mňa, ja len dostanem vysvedčenie a oni nech sa trápia, hehe).

Anet

Známky tu sú tiež iné – nemajú ich od 1 do 5, ale od 1 do 20, pričom najlepšia je 20. Aby ste prešli, potrebujete mať aspoň 10.

55-minútové hodiny a famózne obedy

Môj deň začína vstávaním, raňajkami, a tak ďalej – poznáme všetci, nemusím opisovať. Vyučovanie sa mi začína o 8:00 (v pondelok o 9:00 pre celú školu, a vo štvrtok o 10:00 pre mňa, lebo nemusím robiť niektoré predmety). Jedna vyučovacia hodina tu trvá 55 minút (už nikdy sa nebudem sťažovať že 45 je veľa).

Doobeda máme štyri hodiny. Medzi druhou a treťou máme 15-minútovú prestávku, a raz máme jednu 5-minútovú. O 12:00 máme hodinovú prestávku na obed, čo je často highlight môjho dňa, keďže obedy tu sú proste mňam. Môžete si vybrať, či chcete jesť v jedálni alebo v niečom ako bufet. Funguje to ako jedáleň, len tam podávajú bagety, burgre či hotdogy s hranolkami a nápojom podľa vášho výberu. Obedy v jedálni však pozostávajú z predjedla (môžeš si vybrať z viacerých jedál), hlavného jedla, osobitný chod je syr s bagetou, nasleduje dezert a ovocie. Je to naozaj neporovnateľné so Slovenskom.

Obedy na strednej skole vo FrancuzskuZabudni na polievky zo zápražky

Poobede sa všetci študenti presunú do malej záhradky na cigaretku-dve. Áno, v mojej škole je povolené fajčiť, a to nemusíte mať ani 18 rokov. Keď zazvoní, všetci sa opäť presunú do tried a začína poobedňajšie vyučovanie, ktoré trvá niekedy aj do šiestej. Ja končím najneskôr o piatej dvakrát do týždňa. V stredy však končia všetci o 12:00, takže to je pre nás ako malý piatok.

Po škole idem často rovno domov, alebo na horolezectvo či volejbal. Na našej škole sa mi páči, že telesnú tu berú vážne, a nie že 90 % žiakov necvičí a zvyšných desať len nenapadla výhovorka, tak musia na 45 minút predstierať, že hrajú volejbal. Prvý trimester tu na telesnej máme acrosport, čo je vlastne robenie pyramíd na hudbu. Celkom sranda, kým nemusíte vymyslieť choreografiu (s nie veľmi odhodlaným tímom) a v kostýmoch ju predviesť na známku. Druhý trimester však budeme mať horolezectvo, na čo sa celkom teším a tretí behanie.

Skolsky dvor, stredna skola vo francuzsku

Voľno medzi hodinami

Francúzsky systém má aj svoje muchy… alebo nie?

Ak by ste sa ma spýtali, ktorý systém preferujem viac, povedala by som, že francúzsky. Síce končíme neskoro poobede, ale doma nemáme veľa učenia. V mojej škole na Slovensku sa musím učiť z hodiny na hodinu, pričom tu si len spravím domáce a môžem ísť do hajan.

Čo mi však na ich systéme vadí je, že ich písomky sú postavené väčšinou na analýze textu, takže sa môžeš učiť od nevidím do nevidím na test, a učiteľ pred teba položí text o Jankovi (pardon, Jeanovi), ktorý má nejaký problém a ty ho musíš vyriešiť. Na jednej strane je to dobré, viac praktické, ale na druhej sa mi zdá, že nemajú toľko vedomostí ako my.

Ak máte na mňa nejaké otázky, neváhajte ma kontaktovať na Instagrame, kde ma nájdete pod menom „antkfsd“. Ak vás zaujíma viac o štúdiu vo Francúzsku, prečítajte si o svojich možnostiach.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk