Blog
Moje začiatky v Nemecku
(Bavorsko - výmenný pobyt)

Moje začiatky v Nemecku (Bavorsko - výmenný pobyt)
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Benjamín
31.01.2019

Ahoj, ja som Benjamín a išiel som na výmenný pobyt do nemeckého mesta Augsburg. Som tu zatiaľ len štyri mesiace a už som nazbieral množstvo nových zážitkov. A to mám ešte sedem mesiacov pred sebou. Moje (zatiaľ) najväčšie dobrodružstvo života nie je ani len v polovici, ale už teraz som veľmi rád, že som sa takto rozhodol.

Prečo som sa rozhodol študovať v Nemecku?

Srdce mi búši tak rýchlo, keď si uvedomím, že som nechal celý môj život, rodinu a priateľov doma na Slovensku a len tak som si odišiel.

A prečo práve do Nemecka? Nemecká kultúra a jazyk ma vždy veľmi lákali, preto navštevujem na Slovensku aj bilingválne gymnázium (slovensko-nemecké). Chcel som sa dozvedieť, aké je to naozaj žiť v Nemecku a byť výmenný študent na celý školský rok. A čo poteší nejedného stredoškoláka: Pivo a víno sa legálne dajú kúpiť už od 16 rokov.

Začiatok nebol úplne najľahší, keďže bolo všetko pre mňa nové. V mojej hosťovskej rodine sme boli viacerí výmenní študenti z rôznych krajín, takže som sa čo-to podozvedal i o ostatných kultúrach. Najviac som sa však dozvedel jednoznačne o tej nemeckej, keďže moja hosťovská rodina je so všetkými tradíciami a spôsobom života skrz-naskrz nemecká.

Výmenný pobyt Nemecko, hostiteľská rodina

Školský systém v Nemecku v skratke

Školský systém je tu istým spôsobom odlišný, učiteľom ide viac o aktivitu žiaka a akceptujú, že ten predmet preňho nie je najzaujímavejší. Preto, keď ide do Oberstufe (posledné dva roky na strednej škole), môže si vyberať z predmetov, ktoré ho zaujímajú a mať takzvané kurzy.

Školská dochádzka tu trvá 12 rokov (na Slovensku až 13), no a na maturitu sa tu pripravuje dva roky. Preto som aj v 10. ročníku. Školský rok tu, v Bavorsku, trvá 11 mesiacov, ale prázdniny sú preto dlhšie a častejšie.

Nemecké vlajky, Benovi priatelia a na strednej škole v Nemecku

Akí sú ľudia?

O Nemcoch sa hovorí, že sú veľmi šetrní k životnému prostrediu, čo je pravda. Triedenie odpadu, vypínanie svetiel v dome vždy, keď opustíš miestnosť, obmedzovanie používania plastov, a hlavne, všade na bicykli - aj v zime.

Spolužiaci a všetci ostatní sú veľmi priateľskí, i keď človek môže zbadať, že Nemci sú trochu chladnejší. Ale keď som sa s nimi spriatelil a dal som tomu čas, sú to tí najlepší ľudia. Hlavne sa človek nemôže báť, že bude sám, popravde sa musí aj trochu snažiť, ale povedal by som, že kamarátov si nájde každý.

Benove zážitky, Nemecko

Život je tu celkom odlišný, ale veľmi rýchlo som si na to zvykol. Naučil som sa trochu samostatnosti a skúšam život „dospeláka”.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk