Blog
Vitajte v Canterbury

Vitajte v Canterbury
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Katka
30.10.2017

Ahojte! Už som v Canterbury, prišla som sem o týždeň skôr, ako sa začala škola. Či sa to oplatí? - Určite!

NOVÝ ZAČIATOK

Prvý deň by som rozhodne nenazvala ľahkým. Keďže som si dopredu nekúpila autobusový lístok z Londýna, na Victoria Station som si počkala tri hodinky, kým som sa dostala na prvý nevypredaný autobus. Nemala som veľmi predstavu, kde presne sa nachádza kampus školy v Canterbury, a tak som sa hneď som príchode do mesta pustila do čítania mapy. Nie som v tom vôbec dobrá, každú chvíľu som sa pýtala na cestu, až ma nakoniec po prevzatí kľúčikov jeden zo študentov-dobrovoľníkov radšej odprevadil priamo ku dverám a pomohol mi s vecami.

Štúdium v Anglicku - Victoria Station v Londýne

Victoria Station v Londýne - celkom pekné miesto na prestup (zdroj:networkrail.co.uk)

Ako ste videli na fotke z letiska, kufor nebol dosť veľký na periny, a tak som spala v župane pod dekou s mikinou namiesto vankúša. Či som si ich nemohla kúpiť priamo v ten deň? Jasné, mohla. Ale rozhodla som sa depkárčiť. Tak strašne som chcela ísť domov, že som sa ani nevybalila! Ale prišlo ráno a čas pustiť sa do novej výzvy!

V nedeľu prebehla registrácia v univerzitnej knižnici. Všade bolo síce plno ľudí, ale všetko išlo hladko. Po preplakanej noci mi nepadlo nič lepšie ako káva a nákupy s kamarátkou, veď to poznáte. Kúpila som si periny – posledné, lampičku do izby, pár vecí do kuchyne a všetky ostatné veci na prežitie. Mala som dosť času, tak som sa prešla po uličkách mesta a zistila som, že je to tu skutočne kúzelné.

Štúdium v Anglicku - Uličky v Canterbury

Čarovné Canterbury (zdroj:neverseenbefore.net)

Spoznala som prvú spolubývajúcu a postupne som si začala spisovať veci, ktoré ešte musím vybaviť: účet v banke, NIN (číslo, aby ste mohli legálne pracovať v Anglicku), obvodného lekára – zaregistrovala som cez univerzitu, takže som mala o starosť menej – sociálne štipendium, potvrdenia o návšteve školy. Bolo toho skutočne dosť a stále som sa tu cítila cudzo. Jediné, na čo som myslela, bolo kúpiť si letenky domov.

PRVÝ TÝŽDEŇ

Ďalšie dni boli oveľa lepšie. Dostala som sa medzi mojich budúcich spolužiakov, máme prideleného osobného tútora z profesorov, na ktorého sa môžeme obrátiť v prípade akýchkoľvek problémov.

A už keď sme pri nich: som neskutočne rada, že Briti sú takí, akí sú. Neustále ochotní pomôcť. A na britských univerzitách to platí dvojnásobne. Majú vytvorených niekoľko oddelení, kde vám vedia pomôcť takmer s čímkoľvek. I-zone, pre všetky možné otázky alebo ak neviete, na koho sa obrátiť. Zvlášť kancelárie pre medzinárodných študentov, poradňa pre finančné, ale aj psychické problémy, osobný tútor. Potrebujete radu od staršieho spolužiaka? Prihláste sa do mentoringu! Je to pre mňa pomoc, keďže tu nikoho nepoznám a na dome som len s prváčkami.

A TERAZ NIE O ŠKOLE

Zrejme vás budú zaujímať akcie, ktoré sa mi tu najviac páčili - alebo, čo by sa mohli páčiť vám. Ja som sa strašne tešila na Tea Party! Akcia iba pre medzinárodných študentov (takých bolo viac), kde sme spoznali kopu ľudí pri čaji s mliekom, skvelých zákuskoch a ovocí. A aby to nebolo také klišé, tak nebol o piatej, ale o pol šiestej. Ale odpustila som im to. Potešila ma aj možnosť porozprávať sa s našimi budúcimi profesormi, je to pre mňa nový systém a toto bola chvíľa, keď sme sa mohli spýtať na všetko.

Štúdium v Anglicku - Tea party v Canterbury

Tea Party (zdroj: @christchurchsu)

Cez týždeň sa toho dialo veľmi veľa, asi každý večer nejaká párty, tematické programy – Pizza párty, Fitness Friday, Foodie Friday, mysleli na každého.

Najlepší bol Freshers' Fayre. Ide o akciu, kde sa predstavujú najrozličnejšie kluby a služby CCCU univerzity.

Štúdium v Anglicku - Freshers' Fayre v Canterbury

Freshers' Fayre (zdroj: @christchurchsu)

Môžete sa rovno zapísať alebo aspoň získať nové informácie. A môžem povedať, že si vyberie skutočne každý. Športové kluby ako rugby, box, hokej, futbal, veľa z nich aj ako čisto ženské tímy, umelecký krúžok, kreatívne písanie, tanec, zbor, dobrovoľníctvo v Afrike a ešte oveľa viac sa skrývalo v stánkoch v knižnici. A mimo nej to bolo hlavne o drinkoch zadarmo a propagovaní rôznych klubov v meste.

Štúdium v Anglicku - Športové kluby: rugby v Canterbury

Na výber je množstvo klubov (zdroj: @christchurchsu)

Okrem kopy letákov som prišla aj k pizzi a koláčikom zadarmo, mám kopu pier, notesov a možno sa na mňa usmialo šťastie v jednej z mnohých súťaží, do ktorých sme sa mohli zapojiť. Dozvedela som sa nové veci o životnom štýle a zdravom stravovaní tak, aby sa dal zrealizovať v študentskom rozpočte.

ČO VŠETKO SOM UŽ STIHLA?

Rada by som vám povedala  z prvej ruky, aké sú tunajšie kluby, veď aj o tom je vysoká škola v zahraničí. Keďže som však nebola ani v jednom, mám len odkázať, že budete ľutovať, ak budete ako ja.

Na druhej strane, mala som fish and chips so zázvorovým pivom v pravom pube s novými spolužiakmi, stihla som sa vymknúť a v požičaných teniskách som bežala po pomoc na recepciu a spravila som krásny kreslený poster v rámci súťaže medzi krúžkami študentov pod vedením ich tútorov.  

Štúdium v Anglicku - Fish and chips v Canterbury

Fish and chips

Otváracie hodiny knižnice zistené (až do jednej ráno, cez skúškové 24/7), už len nájsť miesto, kde robia poriadnu kávu a študentský život sa môže začať!

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk