Blog
5 vecí, ktoré slovenský študent v Anglicku potrebuje ako soľ

5 vecí, ktoré slovenský študent v Anglicku potrebuje ako soľ
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Tomáš
31.05.2019

Síce sa bez nich zaobídeš, ale život a štúdium v Anglicku sú s nimi ľahšie...

 

1. Ak môžeš, zruš si slovenský paušál

Mnohí slovenskí študenti nemajú anglické číslo, pretože predtým, ako sem prišli, vybavili si najdrahší slovenský paušál. CHYBA. Na komunikáciu s rodičmi ti úplne postačí kredit na slovenskej karte a paušál si kúp v Anglicku. Tvoj život sa od nástupu na univerzitu odohráva práve tu a pravidelne potrebuješ kontaktovať úrady a inštitúcie pre študentov (Angličania nevolajú na zahraničné čísla, keď necháte zmeškaný hovor).

2. National Insurance Number

,,Národné poistné číslo” je alfa a omega.

Je to tvoje identifikačné číslo, ktoré potrebuje tvoj zamestnávateľ, či už to je univerzita alebo kaviareň v centre mesta. Bez neho ťa nenechajú ani utierať prach v knižnici (haha). Veľmi dôležitá rada pre teba: Nenechávaj si to na poslednú chvíľu. Zvoľ si to ako jednu z priorít na začiatku prvého ročníka.

3. Bankový účet

Bankový účet je bežná vec, ktorú by si si mal zabezpečiť, keďže tvoj zamestnávateľ ti v prípade brigády nemôže poslať výplatu na iný ako je tuzemský účet. Táto vecička je bez poplatkov a nemusíš to rušiť ani po odchode na Slovensko. Ja som si bankový účet založil v známej HSBC banke, ktorá je odporúčaná aj profesormi, no bánk je na výber mnoho. Veľmi to záleží od programu a začiatkom semestra zvyknú mať banky pre študentov akcie.

4. Káva

Kávu tu začali piť aj tí, ktorí ju ešte nikdy neochutnali. Môj odbor je náročný (BA Film, Radio and Television) a zahŕňa radio show, TV show, rôzne filmovania, písania scenárov, organizovania setov, rezervácie kamier a stovky ďalších vecí, ktoré potrebuješ k dosiahnutiu dobrej známky (keď ti na nej záleží) a niekedy skrátka niečo potrebuješ na prebratie. Písanie esejí je v prvom ročníku niekedy prekliatie. Môj kamarát ostal v knižnici celú noc do šiestej rána a aj tak ju nedopísal. Bez kávy by to ale nedal vôbec. Chceš či nechceš – jedno espressko ťa neminie. Celý životný štýl sa ti zmení.

5. Zdravý mindset

Nič nie je dôležitejšie ako zdravé a pohodové myslenie. Píšem to ako poslednú vec, pretože pokrýva všetky štyri predošlé. Vysokoškolský život je dosť náročný, a o to viac pre international students. Ale zvykneš si.

Ak však máš čo i len najmenší problém, univerzity majú oddelenie well-beingu, ktoré je pre teba otvorené a pripravené zodpovedať každú otázku. Moment, keď si si hovoril, že to zbalíš a odídeš domov ťa neskôr zocelí a dá perfektnú skúsenosť.

Zaujímaš sa o štúdium v Anglicku? Prečítaj si tiež ako sa Slovákom v UK žije alebo ako si v Anglicku hľadať ubytovanie.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk