Blog
Ako na ubytovanie v Dánsku
(bez stresov)

Ako na ubytovanie v Dánsku (bez stresov)
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Lucia
31.05.2019

Ako som už písala v prvom blogu, s ubytovaním v Dánsku (presnejšie v Aarhuse) sme mali s priateľom problém. Preto mi napadlo, že by bolo užitočné napísať menší ‚guide‘ na to, ako ho nájsť a čomu všetkému sa vyvarovať. A keďže sa blíži leto, treba sa určite začať v predstihu obzerať po niečom, aby si nešiel/a do Dánska tak ako my – že nemáte kde bývať.

V prvom rade sa treba rozhodnúť, či chceš ísť na internát alebo si chceš nájsť niečo súkromnejšie. Hneď ale na úvod poviem, že izbu/byt pod 300 € si nájdeš len veľmi ťažko, ak vôbec! (Platí to hlavne pre tie väčšie mestá).

Ak ideš sám/-a, ubytovanie sa ti bude hľadať ľahšie. Tu v Dánsku platí pravidlo, že každý občan musí mať svoje CPR číslo (čo je ako tvoje rodné číslo, vďaka tomu máš zdravotníctvo v Dánsku zadarmo, môžeš si zakladať účet v banke etc...). Avšak, aby si si túto ‚yellow card‘ vybavil/-a, musíš sa registrovať na adrese, kde bývaš. Na jednu izbu alebo jednoizbový apartmán sa zaregistruješ ľahšie samostatne, ako keby ste boli dvaja. Ale dá sa to zvládnuť aj ako dvojica.

CPR yellow card
Yellow card

Ide tu o to, že väčšina landlordov nedovolí, aby mu v jednej izbe bývali dvaja ľudia, alebo, aby napríklad v trojizbovom byte bývali štyria, s tým, že dvaja budú v jednej izbe a ďalší dvaja v tej druhej. Dôvod prečo však nikto nevie. Potom je riešením jedine internát, dvojizbový byt, ktorý je väčšinou pridrahý, alebo, ak máš šťastie (ako sme mali aj my), môžete bývať v jednej izbe dvaja.

Podľa toho, do akého mesta ideš, ti InterStudy určite poradí stránku na internáty. Máš tam viacero možností, z ktorých si vieš vybrať svoju izbu/byt/apartmán. Takisto máš možnosť podať si dvojitú application, ak idete dvaja. Nečakaj však, že tieto internáty budú zariadené, nábytok si budeš musieť zháňať sám/-a.

Myslím, že Dáni si uvedomujú, že študenti si vážia svoje veci viac ako tie, ktoré sú len požičané. Preto budeš musieť aj vopred platiť depozit, ktorý ti pri tvojom odchode vrátia, ak si nič nepoškodil/-a (v tomto prípade steny, fixný nábytok, podlahu...).

výber internátov, Dánsko, Aarhus
Takto vyzerá výber internátov na www.studenthousingaarhus.com

Čo sa týka internátov, vždy si označ, že chceš Housing guarantee! Platí to aj pre double application a znamená to, že ti bude garantované, že ubytovanie dostaneš. Bohužiaľ, lokalitu si už vyberať nemôžeš a môžeš sa ocitnúť v tých horších častiach mesta.

Môže sa ti však stať, ako sa stalo aj nám, že ak 3x odmietneš ich ponuku, tvoju application zrušia. To isté sa ti môže stať, ak ponuku potvrdíš a neskôr ju zrušíš. Kamarátovi sa stalo, že prijal všetky ponuky a aj tak mu žiadosť vymazali. V tomto prípade sa neboj  ‚na drzovku‘ napísať danej spoločnosti a ak už si priamo v meste, povyhrážaj sa, že dôjdeš osobne, funguje to. :D Pozorne si však  prečítaj pravidlá a nebudeš mať žiadny problém.

Čo ak internát nestihneš zohnať až do svojho príchodu?

Ak sa ti nejakým nedopatrením stane, že si ubytovanie na svoje vysokoškolské štúdium v Dánsku aj tak nenájdeš, odporúčam ti Facebook skupiny. Ale nie hocijaké, pozor na scammerov. Pre mesto Aarhus sú to napríklad: Housing in Aarhus, Aarhus InternationalsČeši a Slováci v Aarhuse. Ja som nám našla ubytovanie takto cez Facebook a takisto sme zohnali bicykle a nábytok cez tieto skupiny oveľa lacnejšie. Väčšinou sa ale tiež ponúkajú izby/byty bez nábytku, ale môže sa stať, že ti nábytok odpredajú za lacnejšie. Mysli však na to, že hľadanie ubytka v Dánsku na vlastnú päsť je risk a rieš to tak až vtedy, keď nemáš iné možnosti.

Určite by som napísala do týchto skupín skôr ako v auguste, pretože august-september sú najviac vyťažené mesiace, čo sa týka ubytovania a zháňania lacnejších vecí.

facebook ponuky ubytovanie v Dánsku
Takto vyzerajú ponuky na FB aj s reálnymi cenami

Ak nepomôže ani to, ostáva už len overené domovy na AirBnb alebo nejaký ochotný spolužiak/-čka, ktorá ťa uchýli na pár dní :D. Dúfam však, že budeš mať viac šťastia ako sme mali my a do Dánska pôjdeš s dobrým pocitom a bez stresu z toho, že si basically bezdomovec. :D

Je však jednoduchý spôsob, ako sa tomu vyhnúť - začni svoje ubytovanie v Dánsku riešiť včas!

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk