Blog
Zo zákulisia stredoškolského výmenného pobytu

Zo zákulisia stredoškolského výmenného pobytu
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Lucia
08.06.2018

Ahoj, som tu opäť. :D V mojom minulom článku, kde som ti opísala svoje prvé dni výmenného pobytu v Španielsku som skončila pri škole. A práve preto od nej teraz začnem.

Je stredná škola v zahraničí ťažšia ako na Slovensku?

Ak uvažuješ nad štúdiom v zahraničí, určite si si túto otázku položil/-a aspoň raz. Z mojej vlastnej skúsenosti na španielskej škole ti môžem povedať, že pre mňa je rovnako náročná ako na Slovensku. Takže nie je veľmi ťažká. Samozrejme, záleží aj na tom, ako zvládaš konkrétny jazyk. Ale určite sa nemusíš obávať. Keďže agentúra ponúka školy, kde sú na deti zo zahraničia zvyknutí, na 100 % ti učitelia vždy pomôžu a budú chápať, že neovládaš ich jazyk na jednotku. Tiež sa neboj, že si nenájdeš kamarátov, pretože ty si pre nich viac-menej ako atrakcia alebo nová hračka a ich zaujíma vedieť o tebe a o tvojej krajine veľa. :)

Stredoškolský výmenný pobyt v zahraničí, skúsenosti Lucie

Iná krajina, iná kuchyňa

V každej krajine sú špecifické jedlá a chute. Je jasné, že nie vždy ti môže všetko chutiť, ale z toho si nič nerob. Vždy, keď ti niečo v tvojej hostiteľskej rodine nechutí, povedz im to. Musíš sa s nimi rozprávať.  Oni nevedia, čo máš na mysli alebo čo by si si želal. Nedokážu ti čítať myšlienky. Avšak predtým, ako odmietneš, určite ochutnaj. Hovorím z vlastnej skúsenosti, pretože ja sama nemám rada ryby, ale tu, v Španielsku, ich vedia pripraviť úžasne. Až tak, že sa vždy teším, keď viem, že sa ide na pláž a budú na večeru. Takže: SMELO DO TOHO. ☺

Stredná škola v zahraničí, španielske pláže

Život v inej rodine

Keď budeš bývať s tvojou hostiteľskou rodinou, snaž sa prispôsobiť ich zvykom a tradíciám. Ak s nimi chceš mať príjemný vzťah, zváž, čo robíš u seba doma a na čo nie sú zvyknutí a mohlo by im vadiť. Napríklad, nechoď von bez opýtania alebo ak si chceš zavolať domov kamaráta, tiež sa ich vždy dopredu opýtaj.

Výmenný pobyt, stredná škola, lucia a deti

Uži si každý okamih

Či už len premýšľaš alebo sa chystáš na pobyt v zahraničí, uži si každú sekundu, pretože je to nezabudnuteľný zážitok. Či už si zvolíš tri mesiace, pol roka alebo rok, ten čas utečie tak rýchlo, že sa budeš v deň odchodu sám/a seba pýtať: „To už je naozaj koniec tohto dobrodružstva?“

Voľný čas a aktivity počas stredoškolského štúdia v zahraničí

A bude len na tebe, či naozaj bude. Nové skúsenosti a tvoje zlepšenie sa v cudzom jazyku môže byť len dobrý základ pre ďalšiu výzvu, ktorá ťa môže čakať. Už si napríklad rozmýšľal/-a nad vysokou školou? :)

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 16 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk