Blog
Zo zákulisia stredoškolského výmenného pobytu

Zo zákulisia stredoškolského výmenného pobytu
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Lucia
08.06.2018

Ahoj, som tu opäť. :D V mojom minulom článku, kde som ti opísala svoje prvé dni výmenného pobytu v Španielsku som skončila pri škole. A práve preto od nej teraz začnem.

Je stredná škola v zahraničí ťažšia ako na Slovensku?

Ak uvažuješ nad štúdiom v zahraničí, určite si si túto otázku položil/-a aspoň raz. Z mojej vlastnej skúsenosti na španielskej škole ti môžem povedať, že pre mňa je rovnako náročná ako na Slovensku. Takže nie je veľmi ťažká. Samozrejme, záleží aj na tom, ako zvládaš konkrétny jazyk. Ale určite sa nemusíš obávať. Keďže agentúra ponúka školy, kde sú na deti zo zahraničia zvyknutí, na 100 % ti učitelia vždy pomôžu a budú chápať, že neovládaš ich jazyk na jednotku. Tiež sa neboj, že si nenájdeš kamarátov, pretože ty si pre nich viac-menej ako atrakcia alebo nová hračka a ich zaujíma vedieť o tebe a o tvojej krajine veľa. :)

Stredoškolský výmenný pobyt v zahraničí, skúsenosti Lucie

Iná krajina, iná kuchyňa

V každej krajine sú špecifické jedlá a chute. Je jasné, že nie vždy ti môže všetko chutiť, ale z toho si nič nerob. Vždy, keď ti niečo v tvojej hostiteľskej rodine nechutí, povedz im to. Musíš sa s nimi rozprávať.  Oni nevedia, čo máš na mysli alebo čo by si si želal. Nedokážu ti čítať myšlienky. Avšak predtým, ako odmietneš, určite ochutnaj. Hovorím z vlastnej skúsenosti, pretože ja sama nemám rada ryby, ale tu, v Španielsku, ich vedia pripraviť úžasne. Až tak, že sa vždy teším, keď viem, že sa ide na pláž a budú na večeru. Takže: SMELO DO TOHO. ☺

Stredná škola v zahraničí, španielske pláže

Život v inej rodine

Keď budeš bývať s tvojou hostiteľskou rodinou, snaž sa prispôsobiť ich zvykom a tradíciám. Ak s nimi chceš mať príjemný vzťah, zváž, čo robíš u seba doma a na čo nie sú zvyknutí a mohlo by im vadiť. Napríklad, nechoď von bez opýtania alebo ak si chceš zavolať domov kamaráta, tiež sa ich vždy dopredu opýtaj.

Výmenný pobyt, stredná škola, lucia a deti

Uži si každý okamih

Či už len premýšľaš alebo sa chystáš na pobyt v zahraničí, uži si každú sekundu, pretože je to nezabudnuteľný zážitok. Či už si zvolíš tri mesiace, pol roka alebo rok, ten čas utečie tak rýchlo, že sa budeš v deň odchodu sám/a seba pýtať: „To už je naozaj koniec tohto dobrodružstva?“

Voľný čas a aktivity počas stredoškolského štúdia v zahraničí

A bude len na tebe, či naozaj bude. Nové skúsenosti a tvoje zlepšenie sa v cudzom jazyku môže byť len dobrý základ pre ďalšiu výzvu, ktorá ťa môže čakať. Už si napríklad rozmýšľal/-a nad vysokou školou? :)

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
FAX: +421 2 5249 4681
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk