Blog
Výmenný pobyt vo Švajčiarsku: Čo si v katalógu neprečítaš

Výmenný pobyt vo Švajčiarsku: Čo si v katalógu neprečítaš
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Paulína
15.06.2018

Ahojte, volám sa Paulína, mám 16 rokov a tento rok trávim výmenným pobytom vo Švajčiarsku. Ak sa aj ty (ako ja minulý rok) trápiš rozhodnutím, či odcestovať na rok preč, tu si na správnom mieste.

V mojom článku sa ti pokúsim viac priblížiť, ako asi výmenný rok vyzerá, a ukázať ti, že sa nemáš čoho báť. Poviem ti viac o mojich zážitkoch, o nových ľuďoch, ktorých som spoznala a budem sa ti snažiť dať nejaké rady a tipy, ktoré by ti to celé mohli uľahčiť.

Všetci však dobre vieme, že sa na svet nedá pozerať iba s ružovými okuliarmi. Preto sa  ti budem taktiež snažiť popísať ťažkosti, s ktorými som sa tu stretla a ako som ich vyriešila. Ale začnime od začiatku.

Prvý kontakt so Švajčiarskom

Celé to začalo veľkým skokom do neznáma. Úprimne, vôbec som netušila, do čoho som sa to namočila. Dokonca ani počas mojich posledných dní na Slovensku som neverila, že naozaj na rok odídem. Že všetko, čo sa zdalo byť len snom, sa malo stať skutočnosťou.

Výmenný pobyt, prvý kontakto so švajčiarskom

Realita ma ovalila prvýkrát až po pristátí na letisku v Zürichu, kde už na mňa čakala moja hosťovská rodina. Po zoznámení sme nasadli s mojimi tromi obrovskými kuframi do vlaku, a pustili sa do neznáma. Áno, všetci spolu. Prišli sme do malej dedinky,  do ich obrovského domu, kde mi ukázali mi izbu, kde budem žiť. Na mňa toho bolo v tom momente až príliš. Neznámi ľudia, ktorí mali byť mojou rodinou a neznámy dom, ktorý mal byť mojím domovom. A uprostred toho všetkého, som tam stála ja. Sama. Teda aspoň vtedy som si to myslela.

Moja hosťovská rodina bola veľmi ochotná a snažila sa pomôcť. Boli tu pre mňa, keď som sa chcela zdôveriť. Ale všetci vieme, že lepšia rada ako od mamy neexistuje, takže som sa zdôverila aj ja mojej. Počuť radu z dvoch rôznych strán mi veľmi pomohlo. , Ak by si aj ty mal/mala nejaký problém, neuzatvor sa do seba, vyrozprávaj sa a nezabudni, že v tom nie si sám/sama.

Prvý školský deň alebo Nie je nemčina ako nemčina

Po prvom týždni prišiel prvý školský deň a moje obavy boli obrovské. Vedela som, že sa vo Švajčiarsku rozpráva dialektom, a preto som mala neskutočný strach, že v škole ničomu nebudem rozumieť. Ale moje obavy boli neopodstatnené.

V škole boli všetci spolužiaci neskutočne milí a otvorení - čo vyvracia to, čo si myslíme o Švajčiaroch. :) Je síce pravda, že sa rozprávali v dialekte, ale boli ohľaduplní voči mne a rozprávali aj „Hochdeutsch“ (spisovnou nemčinou). Neskôr v tento deň som zistila, že nie som jediná výmenná študentka v mojej triede. A aj napriek tomu, že je naša trieda veľmi malá, som v tom nebola sama.

Prvý školský deň na strednej škole v zahraničí, Paulína

Škola a voľný čas

Keď netrávim čas s mojou hosťovskou rodinou, som väčšinou s mojimi kamarátmi v škole. Tým, že stredná škola vo Švajčiarsku trvá väčšinou až dlho do poobedia (a niekedy až do večera), nemám cez týždeň veľa času sa s nimi stretávať. To je asi aj dôvod, prečo mám pocit, že čas tu neskutočne rýchlo letí. Veď ešte len pred chvíľou som sedela v lietadle smerom sem a teraz už nemám pomaly ani dva mesiace do odchodu. Za tých 9 mesiacov som toho neskutočne veľa videla, zažila a naučila sa. Dokonca sa musím priznať, že Švajčiarsko poznám lepšie ako Slovensko. :/

Stredná škola a voľný čas vo Švajčiarsku, Paulína

V Bratislave som na nemeckom bilingválnom gymnáziu a preto som si myslela, že to na hodinách nebudem mať až také ťažké. Ale musím sa priznať, že to tak nebolo. Zo začiatku som väčšinou iba prikyvovala hlavou, aj keď som absolútne ničomu nerozumela. Ale aj to patrí k tomu: učiť sa zo svojich chýb. Po čase som si na to však zvykla a všetko bolo zase v poriadku. Treba sa len snažiť, nebrať všetko lážo plážo a učitelia to ocenia.

Školská trieda, výmenný pobyt: Švajčiarsko

Ak máš nejaké otázky alebo ťa niečo konkrétne zaujíma, napíš mi do komentárov a ja sa tomu rada budem venovať v ďalšom článku.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk