Blog
Štúdium v zahraničí
(alebo 5 dôvodov, prečo sa preň rozhodnúť)

Štúdium v zahraničí (alebo 5 dôvodov, prečo sa preň rozhodnúť)
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Lenka
02.11.2017

Už o pár dní odchádzam študovať a žiť do holandského Groningenu.

Nikdy predtým som neuvažovala o odchode do zahraničia. Odmalička som mala kopu koníčkov, ktoré mi vypĺňali takmer všetok voľný čas a bola som spokojná s tým, čo robím. Venovala som sa kresleniu, spievaniu, hraniu na hudobné nástroje, až po tanec na súťažnej úrovni. 

Jednoducho, mala som stále čo robiť. Nebol dôvod rozmýšlať nad odchodom – rodičia ma podporovali a aj v súťažení sa mi celkom darilo. 

Malo to však aj svoje nevýhody: nikdy som Slovensko neopustila na dlhšie ako dva týždne, pretože som si nemohla dovoliť vynechať tréningy. Vôbec by mi vtedy nenapadlo, že by som to mohla akokoľvek zmeniť, a nieto ešte odísť takmer natrvalo. Tak ako som dospela k takémuto veľkému rozhodnutiu?

 

 

 

Tu je 5 bodov, ktoré spôsobili, že môj život sa čoskoro veľmi zmení:

1.) Chcem nájsť samú seba

InterStudy - štúdium v zahraničí

V stredoškolskom veku som sa začala cítiť v istom smere obmedzovaná. Prítomnosťou rodiny a jej očakávaní, blížiacej sa dospelosti, či konfliktom medzi mojimi názormi a názormi okolia. Začala som cítiť potrebu vytvoriť si vlastné názory, vlastnú osobnosť. Začala som cítiť potrebu naučiť sa postarať sa sama o seba. A viem, že jediným spôsobom je osobná skúsenosť. 

Nikto mi nemôže vysvetliť, ako sa to robí - musím na to prísť sama. (A taktiež mi nikto nebude nadávať za neskorý príchod domov. ;))

2.) Už nebudem mať pochybnosti

InterStudy - štúdium v zahraničí

Ovplyvnili ma aj moje neustále pochybnosti o svojich jazykových schopnostiach. A to aj napriek tomu, že som z angličtiny mala takmer vždy jednotku na vysvedčení, zmaturovala som na jednotku a aj som úspešne urobila certifikát na úroveň C1 (už dosť bolo samochvály). Nikdy som nemala pocit, že ju naozaj dobre ovládam. 

A preto si myslím, že príchod do prostredia, kde nebudem mať inú možnosť ako dorozumieť sa v cudzom jazyku, je úžasná možnosť, aby som o sebe konečne pochybovať prestala.

3.) Koniec stereotypom

InterStudy - štúdium v zahraničí

Keď niekde žijem príliš dlho, začínam sa dostávať do stereotypu. Možno sa to stáva aj vám. Stále tí istí ľudia, tie isté aktivity, tie isté zvyky a tradície... A čo tak to celé narušiť! Odísť študovať do zahraničia znamená nielen spoznať nových ľudí, ale aj ľudí, ktorí budú noví svojim zmýšľaním, kultúrou a určite aj prízvukom. Zahraničné školy predsa ponúkajú multikultúrnu spleť študentov z celého sveta :).

4.) Je čas plniť si svoje sny…

InterStudy - štúdium v zahraničí

Snívala som o cestovaní a spoznávaní sveta, nových kultúr a ľudí. Vzhľadom na rôzne povinnosti a aktivity som však nikdy Slovensko neopustila na dlhšie ako 2 týždne. Vždy ma tu niečo držalo. A to mi spôsobovalo ešte väčšiu túžbu odísť raz pozrieť svet. Od všetkého sa odpútať. Štúdium v Holandsku je len prvý krok. Mám možnosť chodiť na rôzne projekty a výmenné pobyty či Erasmus... A nemusím čakať, kým dospejem, doštudujem, dopracujem... ehm :D.

5.) Kvalita škôl v zahraničí

InterStudy - štúdium v zahraničí

Niektoré zahraničné školy sú v porovnaní s tými našimi zatiaľ kvalitnejšie - čo sa týka vzdelania aj vybavenia. Samozrejme, česť výnimkám, aj na Slovensku sa nachádzajú niektoré veľmi dobré a uznávané vysoké školy. V svetových či európskych rebríčkoch sa však málokedy dostanú do popredia. Zahraničné školy boli preto lákadlom aj pre mňa - to však nevylučuje možnosť, že sa na Slovensko vrátim (a možno aj študovať, ktovie).


Predpokladám, že to nebude jednoduché. Nie, určite to nebude jednoduché :D. Nebudem tam mať rodinu, ktorá za mnou kedykoľvek dobehne. Nebude mi mať kto variť, prať, voziť ma a podobne. Ale nie je to výzva? Skúsiť si úplne samostatný život. Napriek všetkým strastiam a problémom, ktoré možno nastanú, sa naozaj teším. Veď strach nie je dôvod na to, aby som ostala sedieť doma na zadku ;)

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk