Blog
Štúdium v Nemecku nie je ťažšie, je len iné…

Štúdium v Nemecku nie je ťažšie, je len iné…
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Lucia
25.09.2018

Ach, to rozhodovanie, že? Ak máš aj ty zmiešané pocity pri výbere školy, nie si v tom sám. Z mojej skúsenosti ti radím: Určite si vyber krajinu, ktorá ťa vždy lákala, aj keď je to ťažšia cesta. U mňa napokon vyhralo Nemecko a malebné mesto Potsdam, hneď vedľa Berlína.

No ale pekne po poriadku. V tomto článku začneme školou.

Stredná škola v Nemecku, prvé dni

Prvé dni ako nemecká študentka

V prvý deň som prišla skôr. Chcela som si v kľude prejsť školu, zistiť, kde čo je. Určite to sprav tiež, budeš mať väčší prehľad a nebudeš sa cítiť stratený.

Všetci sa mi zdali strašne odmeraní. Nikto nevedel, kto som a že nie som rodená Nemka, pretože ma na žiadnej hodine nepredstavili. Takže prvé momenty boli celkom zvláštne.

Toto sú moje tipy, ako prvé dni prežiť s čo najmenšou ujmou na sebavedomí :)

Nemci majú ževraj v povahe byť uzavretejší a odmeraní, no je to veľmi individuálne. Povedala som si, že vykročím tou správnou nohou a na začiatku každého bloku som prišla za učiteľkou/učiteľom a predstavila sa.

Je to fajn spôsob, ako ich lepšie spoznáš a budú ťa vedieť zaradiť. Denne odučia stovky žiakov a takto im to trošku ulahčíš.

Neboj sa osloviť ľudí v škole, buď zhovorčivý a usmiaty. Začni s vetou, že si výmenná študentka/študent a určite nebude núdza o ľudí, ktorí ti radi pomôžu nájsť triedu alebo ti ukážu niečo v meste.

Little side tip: Keď náhodou aj vieš, kde máš všetky hodiny, spýtaj sa niekoho a hneď máš možno novú parťáčku na sobotňajší výlet :).

S úsmevom to ide vždy ľahšie, stredná škola v Nemecku

Nemaj stres z nových predmetov. Príď za učiteľom, že si napríklad nikdy nemal hudbu, ale rád by si to vyskúšal. Určite ťa podporí a pomôže ti. Nestrácaj čas s obavami a úplne sa do toho ponor. Nasávaj každú novú informáciu, ktorú môžeš.

Je štúdium v Nemecku ťažšie ako na Slovensku?

Nemyslím si, že to je o toľko ťažšie alebo niečo nezvládnuteľné. Skôr niečo iné. Určite sa priprav, že zmätok a prekladač budú počas prvých týždňov tvoji najlepší kamoši. Predsa len, celé vyučovanie je v nemčine a narazíš na plno odborných výrazov. Nenechaj sa tým zastrašiť a sústreď sa najmä na jazyk.

Priebeh blokov je veľmi uvoľnený a priateľský. Učitelia pri výklade používajú množstvo pomôcok (videá, dokumenty, prezentácie, pokusy).

Pracujeme najmä sami. Napríklad, na matematickom bloku nám prvé dve hodiny učiteľka len vysvetľovala, potom nám zaslala učivo, úlohy, riešenia na aplikáciu a najbližšie hodiny pracujeme sami a pomáhame si navzájom. Pravdaže, ona dohliada na našu prácu a vysvetlí nám,  ak náhodou niečomu nerozumieme.

Spolupraca na hodinach a priatelska atmosfera

Aké sú najväčšie rozdiely medzi slovenským a nemeckým systémom štúdia?

 • nemáme klasické 60 min. hodiny, ale 90 min.
 • hodiny nazývame blokmi, a tak sa celý náš deň skladá z blokov
 • začiatok školy: druhým blokom (10:10) alebo prvým blokom (8:15)
 • koniec: štvrtým blokom (15:35) alebo piatym blokom (17:35) - koniec piatym blokom máme raz v nepárnom týždni
 • rozvrh máme rozdelený na párny a nepárny týždeň
 • je tu rôznorodý výber z voliteľných predmetov, tri z nich si musíš vybrať: (sociálna komunikácia, mediálna komunikácia, psychológia, ekonómia, právo, geografia, umenie, hudba, divadlo, dejiny...)
 • ja osobne cítim veľkú podporu spoločenskovedných predmetov a umenia, čo je príjemná zmena
 • z voliteľných predmetov ako sú umenie, hudba, divadlo musíme mať minimálne jeden
 • z predmetov ako sú fyzika, chémia, biológia sú povinné dva, ktoré si vyberieš na začiatku roka
 • dávaj si pozor, aby si si učiteľov nepomýlil so spolužiakmi (mne sa to stalo a je to celkom zaujímavé :)

Všetky tieto informácie platia pre môj 12. ročník gymnázia, takže to ber len orientačne. Na každej škole to môže byť inak :).

Neboj sa urobiť prvý krok

neboj sa urobiť prvý krok

Nezabudni, na výmennom programe si práve preto, aby si si našiel nových kamarátov z celého sveta. Moju prvú kamošku som si našla práve tak, že sme sa na seba jednoducho usmiali. Vďaka nej som spoznala celú partiu úžasných ľudí, no o tom v ďalšom článku...

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk