Blog
Keď študuješ na druhej strane zemegule: Stredná škola v USA

Keď študuješ na druhej strane zemegule: Stredná škola v USA
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Klára
11.10.2018

Je dobré odíst’ do sveta a opustit’ rodinu, kamarátov a hlavne svoju komfortnú zónu?

Uvažuješ, či to všetko zvládneš? Toto je môj príbeh.

Škola, zamestnanie, založenie rodiny. Mat’ takýto život je pekné, ale treba si ho niečím osladiť.

Stredná škola je vraj najkrajšia čast’ života. A čo je lepšie ako spestriť’ si stredoškolský život cestovanim?

Dva mesiace pred odchodom som sa nevedela dočkať, kedy príde deň D. Nemohla som uverit’, že idem študovať strednú školu do Ameriky. Ešte predtým mamka poslala žiadosť, napísala som test a ostalo už len čakať na rodinu.

Prešla veľmi krátka doba a dozvedela som sa, že idem do Colliervillu, Tenneesse. Prežívala som veľkú radost’, ale neuvedomovala som si, že o dva mesiace sa všetko v mojom živote zmení, opustím mamku, rodinu, kamarátov a všetko, čo som doteraz mala.

Príchod a prvé dojmy

Deň pred odchodom bol dost’ divný. Bála som sa, či všetko mám, a hlavne − bála som sa toho, ako 16-ročná poletím sama do Ameriky.

Obavy však boli úplne zbytočné, na letisku som nemala ani najmenší problém. Treba len prekonat’ sám seba a nebáť sa.

Ľahko sa to hovorí, ja viem. Keď som bola v strese, moji blízki ma síce podporovali a hovorili mi, že to zvládnem, ale strach tam bol.

Hneď ako som vystúpila z lietadla na mňa čakala moja ,,nová rodina”. Keď sme prišli domov, ukázali mi ich obrovský dom, z ktorého som bola nadšená. Moja izba je nádherná a hlavne minimalistická.

Moja izba, výmenná rodina v USA
 

USA nie je len to, čo vidíš v telke

Naraz som bola sama bez mamky a väčšina rozhodnutí bola na mne. Spoliehať som sa musela iba sama na seba. Zo začiatku som dosť nerozumela, len som prikyvovala, hovorila áno a dúfala, že to nie je otázka. Ani teraz nerozumiem úplne všetkému, a to som tu už mesiac.

Zmenil sa aj môj pohľad na Ameriku. Myslela som si, že všetko je tu hlučné, všade samé diaľnice, nákupné centrá, fast foody. Veci, ktoré som videla v amerických filmoch. No nie je to úplne pravda.

Jasné, všetko, čo som vymenovala, tu je. No predtým, než som videla túto časť Ameriky, ma vzali do nádherných parkov, obrovskej zoo, boli sme v safari parku, kde som sa asi najviac nasmiala a včera som sa vrátila z hlavného mesta.

Výlety počas stredoškolského pobytu v USA, safari zoo

Ako to vyzerá na americkej škole?

Škola je tu dost’ iná ako na Slovensku. Na Slovensku chodím na malé gymnázium a niektoré predmety ma vážne nebavia. Ale mám tam svojich kamarátov. Tu ich nemám. Škola je však zaujímavejšia a modernejšia. Učitelia sa k vám chovajú veľmi priateľsky.

Zatiaľ neviem, či to je výhoda alebo nevýhoda, ale študujem na najväčšej strednej škole v Tenesse. Spolu so mnou na ňu chodí cca 3 000 ludi. Máme obrovskú knižnicu, moderné počítače a kvalitných učiteľov. Je to skôr škola hrou.

Moja stredná škola v USA

Stredoškolské štúdium tu v Amerike nie je ťažké, ale pre mňa je to iné. Angličtina nie je môj rodný jazyk, takže to mám o niečo ťažšie ako ostatní študenti. Prvé dni boli náročnejšie, veľa veciam som nerozumela, mala som stres a zo všetkého som bola dosť nervózna. Teraz je to už trochu lepšie a som rada, že som tu.

Určite chcem začať ’hrať’ volejbal, no trochu sa bojím, keďže volejbal som hrala len v škole na telesnej výchove. Bude to pre mňa skúška a dúfam, že sa k tomu čoskoro odhodlám.

Stačí kúsok odvahy

Nie som nejaká priebojná osoba, ako by sa mohlo zdať. Spravila som však prvý krok a bola som odhodlaná skúsiť niečo nové. Veľmi mi chýba domov, občas som smutná a bez nálady, ale uvedomujem si, že je to pre mňa skvelá skúsenosť.

Som za to vďačná. Sny si treba plniť, a ak si tvoji rodičia môžu dovoliť, aby si šiel/šla do zahraničia, neváhaj ani sekundu a vezmi túto skvelú príležitosť, ktorá ti otvorí množstvo dverí do budúcna.

Aj ja mám občas strach, ale snažím sa každý deň prekonávať samu seba. Tvoj život je výsledkom tvojich rozhodnutí… prajem veľa šťastia.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk