Blog
Stredná škola v zahraničí: Ako to vidia tí, čo ju zažili

Stredná škola v zahraničí: Ako to vidia tí, čo ju zažili
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
InterStudy
14.09.2018

Teenageri sú ako špongie, dokážu nasať a spracovať neuveriteľné množstvo vnemov. A práve v tomto veku ich občas frustruje školský stereotyp. Zažiť to všetko niekde inde a trochu inak môže byť prelomový okamih, vďaka ktorému získajú úplne nový pohľad na svet.

Svojim deťom chceme poskytnúť tie najlepšie štartovacie podmienky pre život. Naučiť ich samostatnosti, kreativite a všetkému, čo im pomôže „uspieť“. Mimoriadnou výhodou je dnes kvalitné vzdelanie – uľahčuje orientáciu v neprehľadnej zmäti informácií a podnetov. Predstavuje nástroj ako lepšie porozumieť svetu, efektívne sa rozhodovať a vybrať si, čo je pre nás to pravé. Je to komodita, ktorá nikdy nestráca svoju hodnotu, naopak, s každým novým poznatkom jej význam a využiteľnosť rastie.

Ide to aj inak

Podstatný rozdiel pri štúdiu v zahraničí spočíva v systéme výuky. Namiesto pevne danej skladby predmetov a jednotných osnov má študent možnosť (okrem pár povinných „jázd“) zostaviť si rozvrh podľa toho, čo ho skutočne zaujíma. Prevziať iniciatívu, aktívne rozvíjať svoj talent a objavovať nové možnosti sebarealizácie.

Už na prvej hodine spravidla zistí, že ani samotné učenie nemusí byť nezáživné.

Annamária zo školy v Kanade to porovnala takto: „Na Slovensku sa väčšinu veci zbytočne ´biflíme´, pričom tu je to všetko o porozumení a aplikovaní do praxe. Každý týždeň robíme nové a nové pokusy z biológie, či z fyziky. Učitelia sú skvelí. Nejde im o to, aby ´odrapkali´ učivo, ale o to, aby to aj študenti pochopili. Vždy keď potrebujem pomoc, tak mi pomôžu, poprípade extra vysvetlia. Sú veľmi kamarátski.“

Hodiny trvajú spravidla 90 minút, učiteľ sa snaží žiakov zaujať, rozprúdiť záujem a živú diskusiu. „Takmer nikto nevyučuje pre nás typicky frontálne (čiže stojí pred tabuľou a vysvetľuje), no panuje tam voľnejšia atmosféra, učitelia sú medzi žiakmi, a majú pripravené prezentácie a iné materiály. A hlavne, požadujú od žiakov, aby pracovali samostatne. Pravdupovediac, trvalo mi dlhšie, kým som si na tento systém zvykla, no teraz neviem pochopiť, prečo tak nerobí viacero škôl.“ Študentov to vedie k väčšej samostatnosti, schopnosti vytvoriť si a prezentovať vlastný názor.

Stredná škola v Nemecku

Štúdium v zahraničí nie je len o sedením za lavicou

Rozumieť je základ

Mnohých môže od štúdia mimo domov odradiť nedostatočná jazyková výbava. Školy však nehľadajú tzv. „native speakerov“, ich cieľom je, aby sa študent v ovládaní reči počas pobytu výrazne zlepšil. Že začiatky plné rozpakov sú prirodzené, opísala Michaela z nemeckej školy: „Na moje nemilé prekvapenie som polovicu riaditeľovho prejavu nerozumela a v duchu som sa modlila, aby sa ma nikto nič neopýtal. Všetci rozprávali príliš rýchlo a skutočnou nemčinou, na ktorú nás slovenskí učitelia nepripravia... Kreatívnym, moderným vyučovaním a aktívnym zapájaním žiakov do učiva prebiehajú hodiny celkom rýchlo. Asi po dvoch mesiacoch som začala rozumieť všetkému, čo učiteľ hovorí.“

 

Katka zo školy vo Švajčiarsku mala podobnú skúsenosť: „Ak prídeš do krajiny s nulovou znalosťou jazyka, nemusíš sa ničoho báť, nová reč sa na teba nalepí, či chceš alebo nie.“ Obyčajne stačí mierne pokročilá úroveň jazykových schopností, niektoré školy poskytujú aj možnosť pravidelného doučovania.  

Pomoc a zázemie

Začleniť sa do života v cudzej krajine, osvojiť si jej hodnoty a pravidlá a zvyknúť si na miestne pomery môže byť pre stredoškoláka veľkou výzvou. Počas celého trvania pobytu má študent k dispozícii osobu, ktorá mu pomáha sa zorientovať a tiež zázemie starostlivo vybranej hostiteľskej rodiny. Pobyt v nej väčšina študentov opisuje ako neoceniteľnú a veľmi pozitívnu skúsenosť: „Hostiteľská rodina je úplne perfektná. Najkrajší vianočný darček, čo mi mohli dať, bolo, keď povedali: Už si naozajstnou súčasťou rodiny.“ napísala Petra o svojich amerických hostiteľoch.

Manawatu College, stredná škola na Novom Zélande

Mladí ľudia majú aj vďaka štúdiu možnosť spoznať kus sveta. Emma chodí na strednú školu na Novom Zélande

Jedinečná životná skúsenosť

Absolventi sa obyčajne zhodujú, že by svoje rozhodnutie vycestovať za štúdium nikdy nemenili. Krajinu, kde študujú, majú možnosť spoznať do hĺbky, mimo poučky bedekrov. Sú otvorenejší voči inakosti, odlišným kultúram a spôsobom myslenia. A získajú množstvo nových zážitkov a záľub, podobne ako Paulína. „Mám pocit, že čas tu neskutočne rýchlo letí. (...) Za tých 9 mesiacov som toho veľa videla, zažila a naučila sa. Dokonca sa musím priznať, že Švajčiarsko poznám lepšie ako Slovensko.“

Teraz je ideálny čas využiť šancu a prihlásiť sa na študijný pobyt, ktorý štartuje už v januári. Jazykovým pobytom a štúdiu v zahraničí sa venujeme už 20 rokov. Stačí nás kontaktovať alebo nezáväzne vyplniť predbežnú prihlášku a obratom vám zašleme podrobné informácie o pobyte, ktorý vášmu stredoškolákovi zmení život.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 16 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk