Blog
Ako sa to začalo.
(Moje štúdium vo Francúzsku)

Ako sa to začalo. (Moje štúdium vo Francúzsku)
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Anet
08.09.2018

Zdravím, volám sa Anet a o chvíľu sa chystám poriadne vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

Pred necelým rokom som sa rozhodla, že si chcem svoj druhý ročník strednej školy odštudovať v zahraničí. Prihlásila som sa do výmenného programu, s tým, že chcem ísť do Kanady. Prišlo mi to ako super nápad, no, úprimne povedané, veľmi sa mi ísť nechcelo.

O mesiac som všetko zrušila. Povedala som si, že radšej ostanem doma v pohodlí mojej izby. Vtedy sa ozvalo moje druhé ja, ktoré túži po nových zážitkoch a dobrodružstvách. Presvedčilo ma, že ísť na rok preč nie je až taký ´big deal´, ako sa zdá . A viete čo? Je :) .

Ist ci neist do zahranicia

Tušíte, ako som sa nakoniec rozhodla? (Asi áno, lebo keby som sedela doma, pravdepodobne by som nepísala tento blog, haha). Rozhodla som sa, že to skúsim. Povedala som si ´YOLO´ a išla som do toho. Teraz sedím na letisku a čakám na let do Paríža. Čítate dobre, do Paríža . Rozhodla som sa ísť študovať na rok do Francúzska.

Prečo Francúzsko?

Ani vám vlastne neviem presne povedať prečo . Niečo ma na tej krajine stále priťahovalo. Milujem ich jedlo, hudbu, jazyk, páči sa mi ich príroda (príde mi, že v nej majú všetko – hory, more, nádherné kvetinové polia, rieky... ). Francúzština mi nejde práve na úrovni C1, no verím, že sa nado mnou zľutujú a odpustia mi , keď si u nich na raňajky namiesto šunky (le jambon) vypýtam nohu (la jambe).

Vo Francúzsku som už mesiac - prišla som za mojou sestrou, ktorá sa sem s manželom a deťmi nedávno presťahovala. Za ten mesiac, čo som strávila v dedinke na hranici so Švajčiarskom blízko Ženevy, som zistila, že Francúzi sú veeeeľmi milí ľudia. Síce veľmi nerozprávajú anglicky, ale aspoň ma to donútilo precvičiť si moju francúzštinu. Potraviny v obchodoch sú trochu drahšie ako na Slovensku, ale nie je to nezvládnuteľné.

Caro francuzskej krajiny

Zatiaľ ma najviac zaujal obchod, ktorý sa volá Grand Frais. Nájdete v ňom plno ovocia, zeleniny (jeden celý regál je venovaný len paradajkám), čerstvých rýb, mäsa, syrov a ovocných štiav rôznych druhov. Asi ani nemusím spomínať, že croissanty tu chutia celkom inak – sú jemné, no zároveň chrumkavé a maslové.

A samotní Francúzi? Zatiaľ len dobré skúsenosti

Vyššie som spomínala, že ľudia sú tu veľmi milí. Aby ste mi naozaj verili, pridám aj jednu skúsenosť:

Moji rodičia išli na dovolenku do Chorvátska a ja som sa rozhodla, že ich prekvapím a priletím za nimi zo Ženevy. Na letisko ma však nemohol nikto odviezť, tak som skončila v autobuse. Keď som nastúpila, chcela som sa uistiť u vodiča, že na to letisko naozaj ide.

Najprv som sa ho spýtala, či rozpráva po anglicky.... domyslite si odpoveď. Trochu som sa ale posnažila a vypadlo zo mňa aspoň čosi, čo sa celkom podobalo reči krajiny galského kohúta (oni vedia, že ste zmätení, sú však veľmi trpezliví a s úsmevom na ústach počkajú, kým zo seba čo-to vypotíte :D). Zistila som, že pán vodič ma odvezie na letisko, a že lístok si mám kúpiť v automate priamo v autobuse.

Keď som vystupovala na letisku, nevedela som, kam mám ísť – či doprava alebo doľava. V tom na mňa autobusár zatrúbil, naznačil mi smer vľavo a veľmi milo mi zakýval na rozlúčku. Je to úplná maličkosť, viem, ale mala som vďaka tomu dobrú náladu celý deň.


Zivot vo francuzsku

Najbližšie ma čaká orientačné stretnutie v Paríži a rada sa s ním podelím aj s vami :) Teraz však musím stihnúť lietadlo…

Anet.

P.S.: Rada ti v komentároch odpoviem na všetky tvoje otázky. Ak chceš vedieť viac o mojom pobyte, alebo sa ma niečo opýtať osobne, na Instagrame sa volám antkfsd.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk