Blog
Ako sa to začalo.
(Moje štúdium vo Francúzsku)

Ako sa to začalo. (Moje štúdium vo Francúzsku)
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Anet
08.09.2018

Zdravím, volám sa Anet a o chvíľu sa chystám poriadne vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

Pred necelým rokom som sa rozhodla, že si chcem svoj druhý ročník strednej školy odštudovať v zahraničí. Prihlásila som sa do výmenného programu, s tým, že chcem ísť do Kanady. Prišlo mi to ako super nápad, no, úprimne povedané, veľmi sa mi ísť nechcelo.

O mesiac som všetko zrušila. Povedala som si, že radšej ostanem doma v pohodlí mojej izby. Vtedy sa ozvalo moje druhé ja, ktoré túži po nových zážitkoch a dobrodružstvách. Presvedčilo ma, že ísť na rok preč nie je až taký ´big deal´, ako sa zdá . A viete čo? Je :) .

Ist ci neist do zahranicia

Tušíte, ako som sa nakoniec rozhodla? (Asi áno, lebo keby som sedela doma, pravdepodobne by som nepísala tento blog, haha). Rozhodla som sa, že to skúsim. Povedala som si ´YOLO´ a išla som do toho. Teraz sedím na letisku a čakám na let do Paríža. Čítate dobre, do Paríža . Rozhodla som sa ísť študovať na rok do Francúzska.

Prečo Francúzsko?

Ani vám vlastne neviem presne povedať prečo . Niečo ma na tej krajine stále priťahovalo. Milujem ich jedlo, hudbu, jazyk, páči sa mi ich príroda (príde mi, že v nej majú všetko – hory, more, nádherné kvetinové polia, rieky... ). Francúzština mi nejde práve na úrovni C1, no verím, že sa nado mnou zľutujú a odpustia mi , keď si u nich na raňajky namiesto šunky (le jambon) vypýtam nohu (la jambe).

Vo Francúzsku som už mesiac - prišla som za mojou sestrou, ktorá sa sem s manželom a deťmi nedávno presťahovala. Za ten mesiac, čo som strávila v dedinke na hranici so Švajčiarskom blízko Ženevy, som zistila, že Francúzi sú veeeeľmi milí ľudia. Síce veľmi nerozprávajú anglicky, ale aspoň ma to donútilo precvičiť si moju francúzštinu. Potraviny v obchodoch sú trochu drahšie ako na Slovensku, ale nie je to nezvládnuteľné.

Caro francuzskej krajiny

Zatiaľ ma najviac zaujal obchod, ktorý sa volá Grand Frais. Nájdete v ňom plno ovocia, zeleniny (jeden celý regál je venovaný len paradajkám), čerstvých rýb, mäsa, syrov a ovocných štiav rôznych druhov. Asi ani nemusím spomínať, že croissanty tu chutia celkom inak – sú jemné, no zároveň chrumkavé a maslové.

A samotní Francúzi? Zatiaľ len dobré skúsenosti

Vyššie som spomínala, že ľudia sú tu veľmi milí. Aby ste mi naozaj verili, pridám aj jednu skúsenosť:

Moji rodičia išli na dovolenku do Chorvátska a ja som sa rozhodla, že ich prekvapím a priletím za nimi zo Ženevy. Na letisko ma však nemohol nikto odviezť, tak som skončila v autobuse. Keď som nastúpila, chcela som sa uistiť u vodiča, že na to letisko naozaj ide.

Najprv som sa ho spýtala, či rozpráva po anglicky.... domyslite si odpoveď. Trochu som sa ale posnažila a vypadlo zo mňa aspoň čosi, čo sa celkom podobalo reči krajiny galského kohúta (oni vedia, že ste zmätení, sú však veľmi trpezliví a s úsmevom na ústach počkajú, kým zo seba čo-to vypotíte :D). Zistila som, že pán vodič ma odvezie na letisko, a že lístok si mám kúpiť v automate priamo v autobuse.

Keď som vystupovala na letisku, nevedela som, kam mám ísť – či doprava alebo doľava. V tom na mňa autobusár zatrúbil, naznačil mi smer vľavo a veľmi milo mi zakýval na rozlúčku. Je to úplná maličkosť, viem, ale mala som vďaka tomu dobrú náladu celý deň.


Zivot vo francuzsku

Najbližšie ma čaká orientačné stretnutie v Paríži a rada sa s ním podelím aj s vami :) Teraz však musím stihnúť lietadlo…

Anet.

P.S.: Rada ti v komentároch odpoviem na všetky tvoje otázky. Ak chceš vedieť viac o mojom pobyte, alebo sa ma niečo opýtať osobne, na Instagrame sa volám antkfsd.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk