Blog
Sloboda a zodpovednosť – moje prvé mesiace v Holandsku

Sloboda a zodpovednosť – moje prvé mesiace v Holandsku
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Viktória
22.10.2019

štúdiu v zahraničí som veľmi dlho nerozmýšľala. Vždy ma ťahalo cestovať a skúšať niečo nové a vedela som, že to je správne rozhodnutie. A tak som jedného dňa vtrhla do kancelárie InterStudy, kde ma zavalili mnohými informáciami, no vďaka ich pomoci som bola schopná to všetko zmenežovať. Každý deň ma spamovali nové a nové papiere, formuláre, ktoré bolo treba vypisovať, no vždy som bola bližšie k môjmu snu študovať v zahraničí.

After all som tu. Študujem na Saxion University of Applied Sciences v Holandsku odbor Hotel Management.

Prvé dni

Prvé dni som tu čo-to poblúdila a aj napriek tomu že GPS mi ukazovalo trvanie cesty 7 minút bicyklom, mne to zabralo tak polhodinu. Každopádne, ľudia sú tu veľmi milí a ak vidia, že ste totálne stratení, často za vami prídu a opýtajú sa či vám netreba nejako pomôcť.

Ovešaná kufrom, taškami a ešte nabaleným slovenským jedlom som sa konečne dotrepala k internátu. Pravdupovediac som si nebola istá či to je hotel alebo intrák. Poviem vám, krajší student housing som nikdy predtým nevidela. Všetko tu máme nové, čisté a teda udomácniť sa tu mi veľa času nezabralo.

Vysoká škola v Holandsku, Saxion

V porovnaní so strednou

Moja Univerzita v Holandsku má všetko, čo treba a možno aj čo-to navyše. Chvíľu mi trvalo zvyknúť si na iný systém, keďže narozdiel od strednej školy, na výške vám nepovedia, čo je vaša „domáca úloha“ a zároveň nedbajú o vašu dochádzku. Je to všetko o vlastnom záujme a vlastnej zodpovednosti.

Rozvrh a celkový študijný plán je rozdelený do štyroch „semestrov“- prvé skúšky sú už koncom októbra (verte mi, prejde to neskutočne rýchlo), no času pripraviť sa na nich máte dostatok, keďže časovo škola nie je náročná a netrávite v nej čas od raňajok po večeru.

Štúdium v zahraničí otvorí oči

To, čo považujem za najväčší prínos počas týchto prvých mesiacov, je určite „cultural awareness“. Spoznala som tu ľudí z odlišných častí sveta, čo mi pomohlo lepšie porozumieť ich kultúre, keďže častokrát máme o niektorých krajinách názor založený len na informáciách z médií. A to, ako som zistila, sa väčšinu času líši od reality.

Každý si tu príde na svoje. Môžete počúvať o tom, ako sa žije v Iráne, byť súčasťou španielskej party alebo si pripíjať s bulharskou Rakijou. Stačí si len vybrať.

Študentský život v zahraničí je krásny. Dáva vám slobodu, no zároveň aj povinnosť niesť zodpovednosť za samého seba.

Viktória na Saxion University v Holandsku

A taktiež sa naučíte povedať „na zdravie“ v mnohých jazykoch, ale tak to k tomu všetkému predsa len patrí ☺.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk