Blog
7 vecí, ktoré by mal študent vedieť pred odchodom do Dánska

7 vecí, ktoré by mal študent vedieť pred odchodom do Dánska
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Dominika
16.10.2019

Rozmýšľaš nad štúdium v Dánsku, ale nevieš, čo všetko ťa čaká? V tomto článku ti dám základné info o všetkých nástrahách a výhodách štúdia, o ktoré má záujem čoraz viac slovenských študentov - o čom svedčí fakt, že nás Slovákov je tu v prvých ročníkoch najviac.

Po strednej som sa hlásila do Dánska, keďže slovenské vysoké školy pre mňa neprichádzali do úvahy. Nakoniec nastal zlom a ja som odcestovala na rok preč, tzv. „gap year“. Po roku som sa opäť rozhodla prihlásiť, no do iného mesta a na iný odbor – študujem prvý semester v Aalborgu na UCN, odbor Service, Hospitality and Tourism Management.

Ďalšími fajn univerzitami na štúdium v Dánsku sú VIA University College, VIA DESIGN, či International Business Academy.

 

PAPIEROVAČKY

Tých nebude málo. Residence permit – povolenie na pobyt, následne si požiadať o CPR number, ktoré má každý človek v Dánsku, s ktorým sa môžete preukázať, otvoriť si účet v banke, navštíviť lekára či hľadať si prácu (yellow card).

Ďalej Nem-ID, ktoré sa používa pri online prihlasovaní, európsky zdravotný preukaz, a s bankovým účtom dostávate NemKonto, kde vám bude prichádzať výplata.

Samozrejme, treba mať aj dánske telefónne číslo, napr. LEBARA za 99 DKK : 100 GB internetu, 10 000 minút volania a neobmedzené SMS.

Toto máte cca do dvoch mesiacov vybavené. S residence permit a CPR vám po novom pomáha škola.

ŠKOLA

Ak vám niekto hovorí, že dánske školy nie sú založené iba na teórii, neklame! Škola prebieha tak, že máme veľmi veľa group worku ale aj prednášky. Tie si však nepredstavujte ako u nás – že je v jednej miestnosti 300 ľudí a vyučujúci, ktorý hovorí iba same poučky.

Nás je v triede cca 30 a pred hodinou dostaneme prezentáciu a podklady, ktoré si máme naštudovať. Na prednáške to potom preberáme, po každej téme máme tzv. assignment, na ktorom pracujeme v skupine (3-5 ľudí), čo nám umožňuje teóriu ihneď aplikovať v praxi. No a nesmiem zabudnúť dodať, že naši vyučujúci majú naozaj skúsenosti v tom, čo nás učia.

Bezplatné štúdium v Dánsku, UCN

UBYTOVANIE

Ako som si našla ubytovanie? Haha, cez Facebook skupiny, úplnou náhodou. Do týchto skupín vám odporúčam zapojiť sa hneď po tom, ako sa rozhodnete prihlásiť na školu. Aj keď nebudete aktívni, aspoň  budete vedieť, v akých cenách pohybujú izby.

Ja osobne som napísala príspevok, pár ľudí sa mi ozvalo, no vybrala som si izbu, ktorú mi asi cca mesiac pred príchodom zrušili. Áno, presne, bola som zúfalá a nevedela som, čo robiť. Tak som napísala príspevok znova. Nakoniec to šťastne dopadlo, pretože „landlord“ ktorý mi zrušil izbu, mi našiel novú, v ktorej bývam doteraz.

ubytovanie v dansku

Niektoré školy takisto ponúkajú internáty, ale tie sú niekedy o dosť finančne náročnejšie. Spýtajte sa na InterStudy na možnosti, určite poradia.

STRAVA

Stravovanie nie je vôbec žiadny problém. Myslela som si, že to tu bude drahšie ako na Slovensku, ale keď viete, kde a čo nakupovať, ceny sú naozaj porovnateľné, ba niečo je tu i lacnejšie.

Škola samozrejme ponúka obedy. Sú tu aj food banky – trikrát do týždňa prídete a zoberieme si jedlo ZDARMA. Je tam veľa ovocia, zeleniny, dokonca i mäso. Treba však dávať dobrý pozor na dátum spotreby, ale vždy sa dá vybrať.

Počas štúdia v Dánsku môže byť jedlo zadarmo

Aktuálne zľavy v supermarketoch – etilbudsavis.dk
Oplatí sa nakupovať v: Aldi, Lidl, Netto, Fakta

PRÁCA

Pri hľadaní práce musíte byť veľmi trpezliví, pretože v septembri sa všetci dovalia a potrebujú prácu, najlepšie vhodnú na SU (keď študent ktorý je členom EÚ odpracuje 43 hodín mesačne, má nárok na príspevok od štátu).

Ja bývam v Aalborgu, čo je tretie najväčšie mesto Dánska s veľkým množstvom študentov. Začala som pracovať ako morning delivery, čo netrvalo veľmi dlho, pretože skombinovať vstávanie o tretej ráno a počasie v Dánsku bolo pre mňa nemožné. Našťastie, po množstvách inzerátoch, mailoch a telefonátoch som si našla inú.

Aalborg vysoká škola v zahraničí, Dánsko

Kde hľadať prácu v Dánsku: FB skupiny, Jobindex.dk

DOPRAVA

Ak ste už niekedy boli v Dánsku, viete, že všetci tu majú bicykel. Ak si nedoveziete svoj, určite vám odporúčam jeden zakúpiť. Šetrí to váš čas aj vaše peniaze, pretože mestská doprava je tu celkom drahá (jedna cesta stojí 22 DKK).

Najlacnejšia doprava dánsko bicykel

Samozrejme, existujú tu mesačné alebo dobíjateľné karty, čo vyjde o trochu lacnejšie, ale bicykel je stále najrozumnejší nápad – dostanete sa ním všade a sú tu oddelené cesty pre cyklistov, čiže je to aj bezpečné. Pridávam dve webové stránky, na jednej nájdeme rozpis spojov a na druhej si môžete založiť kartu na cestovanie.

Štúdium v Dánsku Rejsekort karta MHD

Rejseplanen.dk
Rejsekort.dk

BUDGET

Ceny za nájom sú celkom vysoké, či už od agentúr alebo súkromníkov. Aby som mala rezervu na čas, keď si budem hľadať prácu plus na stravu a na to, aby som s kamarátmi mohla chodiť von a nebola uzatvorená iba doma, vzala som si cca 3 000 €.

Rozpočet na život v Dánsku

Nenechajte sa tým však odradiť, stretnete tu množstvo ľudí, ktorí budú mať rovnaké problémy ako vy. Spolu to pôjde všetko jednoduchšie a neskôr budete za ťažké začiatky vďační.

Ak vás zaujíma o štúdiu v Dánsku viac, napíšte mi do komentára a rada na ďalšie otázky zodpoviem.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk