Blog
Môj prvý mesiac na University of Birmingham

Môj prvý mesiac na University of Birmingham
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Barbora
08.11.2019

A je to tu. Som v Anglicku. Z letiska som sa nadšená „vyštverala“ po všetkých schodoch a eskalátoroch s kuframi, ktoré stopercentne presahovali určený limit mojej leteckej spoločnosti a pomaly som si začala uvedomovať, že už nie je cesty späť – a nevedela som, či to je pozitívum, alebo skôr opak.

Na moju izbu som sa dostala pred desiatou večer. Zmiešané pocity, to vám teda poviem. Stále ale prevyšovala radosť, nadšenie. Nevedela som síce, čo ma čaká, ale niečo vo vnútri mňa mi hovorilo, že to bude fajn. A ono to tak vlastne aj bolo, s jedným „ale“.

Mesto Birmingham

Začiatky nebudú dokonalé

Treba si uvedomiť, že začiatky v novej krajine, na novej univerzite, s ľuďmi, ktorých vidíte prvýkrát v živote, nemusia byť vždy jednoduché a veľa vecí vás zaskočí - nech ste akokoľvek ready. Ja som snívala o štúdiu v Anglicku viac ako 5 rokov a mala som pozisťované a „vygooglené“ takmer všetko, každú maličkosť, no aj tak nastalo zopár momentov, keď by som jednosmernú letenku naspäť domov pravdepodobne neodmietla.

Najmä prvé 3 dni boli pre mňa najkritickejšie - nebyť mojej úžasnej maminy, ktorá so mnou volala 5-krát denne, aby sa pozerala na to, ako plačem, asi by som si tú jednosmernú letenku na Slovensko aj sama kúpila, haha.

Ulice Birminghamu

Hľadala som správne slovo, ktorým by som opísala moje prvé 4 týždne na univerzite v UK. Napadlo mi iba slovné spojenie “ako na hojdačke”. Zvykanie si na britskú kultúru (ktorá sa fakt veľmi líši od slovenskej – pochopíte to, až keď v GB nejaký ten dlhší čas pobudnete), zoznamovanie sa s novými ľuďmi z rôznych kútov sveta (a následne zabúdanie ich mien po prvej sekunde, po ktorej meno vyslovili), spoznávanie Birminghamu (ktorý je viac priemyselný, ako historický, no stále má svoje čaro), chodenie do vychýrených klubov Birminghamu a na párty, trávenie času v mojom obľúbenom mieste na univerzite – knižnici, či pokusy o napodobnenie britského prízvuku (je celkom frustrujúce zmieriť sa s tým, že ho nikdy mať nebudem, aj keď ho najviac milujem, haha).

Budova University of Birmingham

Freshers Week

Prvý týždeň (Welcome week, alebo Freshers week, ako ho tu volajú Briti) je zoznamovací, s desiatkami aktivitami na každý deň. Open-air cinema, societies fair, sports fair, walking tour po Birminghame, oficiálne privítanie medzinárodných študentov s jedlom zdarma, pizza nights, no aj silent disco, freshers ball či niekoľko ďalších párty, pri ktorých nás najviac pobavili opité Angličanky v minisukniach a crop-topoch bez búnd, pri daždivých 12°C. Toto bol pre nás najväčší šok – úplne iná mentalita našich britských spolužiakov.

Freshers Week University of Birmingham

Nevyspelí tínedžeri vo vyspelej krajine

Síce som v Anglicku nejaký čas predtým už strávila, nikdy som si neuvedomila, aký veľký rozdiel je žiť na Slovensku v porovnaní s UK, čo sa mentality a správania ľudí týka. Pri 90 % mojich rovesníkov tu mám pocit, že práve oslávili 15. narodeniny. Anglické párty prebiehajú úplne inak a očividne máme na Slovensku aj iný typ humoru a zábavy ako Angličania.

Začala som byť alergická na slovo „pres“, čo je vlastne britská forma párty sprevádzaná hraním alkoholických hier ešte pred tým, ako sa ide do klubu (možno to znie zábavne, ale presy, ktoré som zažila ja, boli viac primitívne, ako zábavné, nuž, vravím, že iná mentalita).

Na anglické móresy sme si my, ľudia z „východnej“ Európy, teda Slovenska, chvíľku zvykali, no teraz sa už iba smejeme a zakaždým prajeme Angličankám veľa zdravia, keďže holé kríže, výstrihy po kolená a sukne bez siloniek asi v anglickom októbrovom počasí nebudú najlepší nápad, haha.

Školský systém a prístup, ktorý si zamilujete

Aby som si nerobila srandu iba z anglických dievčat, spomeniem tu hneď niekoľko pozitív, ktoré som si mala možnosť všimnúť už v prvé dni na univerzite – školský systém, prístup profesorov a milí ľudia na každom rohu ma ihneď presvedčili, že som si vybrala správne. Spoznala som ľudí z desiatok krajín, z rôznych kútov sveta, no aj veľa Čechov a Slovákov, ktorým som vďačná, že s nimi môžem hovoriť po slovensky a rozumejú mi. Síce som angličtinu vždy zbožňovala, až tu som si uvedomila, ako veľmi by mi chýbalo, ak by som tu nemala nikoho „domáceho“, s kým by som sa mohla porozprávať v mojom rodnom jazyku.

Party v Anglicku

Napriek tomu, že Veľká Británia nie je ani zďaleka dokonalá krajina, robí mi neskutočnú radosť vidieť, aká vyspelá je. Klimatická zmena, rôznorodosť, LGBTQ+, dôležitosť psychického zdravia, o tom všetkom je na univerzite počuť každý deň. Mali sme úvodné prednášky o akceptácií ľudí iného vierovyznania, farby pleti, či sexuálnej orientácie, o rovnosti študentov, o tom, že nikdy nie je slabosť požiadať o pomoc, keď ju potrebujeme, práve naopak.

Univerzita má hneď niekoľko centier, kam možno zájsť, ak máte akýkoľvek problém, či už vo vašom osobnom alebo študentskom živote. Nahlas sa tu hovorí aj o akýchkoľvek psychických poruchách či sexuálnom obťažovaní. Iné vierovyznanie, sexuálna orientácia, farba pleti či vek tu pre nikoho nesmú byť prekážkou. A ani nikde inde na svete. Toto je vec, o ktorej by sme mali počuť aj na Slovensku oveľa viac, čo myslíte?

Štúdium v UK, University of Birmingham

Môj mesiac na University of Birmingham mám za sebou a onedlho ma čakajú prvé deadliny. Každý jeden deň v tomto mesiaci bol úplne iný a nikdy som nevedela, čo ma bude čakať. Neviem, po akej dobe sa človek vie usadiť v novom prostredí, no mám pocit, že moje “usadenie” tento mesiac nastalo a mám z toho obrovskú radosť. Napriek tomu sa už neviem dočkať rodiny, kamarátov, horúcej vane a najmä – slovenského jedla.

Moje ďalšie fotky a zážitky z Birminghamu môžete sledovať na Instagrame @bkrasova

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk