Blog
Školské športy v USA

Školské športy v USA
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Tereza
24.01.2024

Ahojte! Som Tereza a som na výmennom pobyte v USA. Chodím na strednú školu v malom meste Spring Creek na severe Nevady.

Chcela by som vám povedať niečo o školských športoch v Amerike. Nevidela som veľa ľudí hovoriť o tom, aká veľká súčasť školského života to tu je. Ale najskôr vám poviem trochu o mojej hostiteľskej rodine, ktorá je naozaj super. Majú tri dcéry, ale už len jedna býva doma a chodí so mnou do školy. Ona je senior a ja som junior. Ja som v tejto rodine umiestnená aj s inou študentkou zo Španielska. Všetky tri máme veľmi dobrý vzťah. Bývam asi 10 minút autom od strednej školy a do školy ma vozí moja hostiteľská sestra. Keďže sme v malom meste, je to veľmi blízka komunita ľudí. Američania sú celkovo veľmi milí a nemala som vôbec problém nájsť si kamarátov.

Tereza v stredoškolskom autobuse v USA

Stredná škola tu je veľmi iná od školy na Slovensku. Ak ide o vyučovanie, v Amerike majú maximum 7 predmetov, ktoré si môžete vybrať. Každý deň majú ten istý rozvrh. Moja stredná škola má už nový režim a učíme sa len 4 dni do týždňa. Hlavným dôvodom sú školské športy, ktoré sú veľmi veľká súčasť americkej strednej školy. Skoro každý žiak hrá aspoň jeden šport. Väčšinou sa hrajú zápasy v piatok a sobotu a niekedy sa cestuje do inej školy, a preto sa niektoré stredné školy rozhodli skrátiť školský týždeň na 4 dni.  V Amerike majú 3 športové sezóny. Prvá sezóna je od začiatku roku do decembra a hrajú sa športy: americký futbal, futbal, dievčenský golf a volejbal. Druhá sezóna je od decembra do februára a hrajú sa športy: basketbal a wrestling. Počas prvých dvoch sezón je možnosť športu aj roztlieskavanie. Tretia sezóna je od konca februára do konca školského roka a hrajú sa športy: softball, baseball, golf pre chlapcov a atletika.*

USA fanúšikovia na strednej škole

Ja som zatiaľ nerobila žiadny šport, ale bola som manažérka volejbalového tímu a teraz som manažérka basketbalového tímu. Byť manažérkou je veľmi ľahké, jediné, čo musím robiť, je natáčať ich zápasy a chodiť na ich tréningy, kde si väčšinou robím domáce úlohy :).
Vďaka tomu, že som bola manažérka, som si našla veľa kamarátov, keďže som s nimi chodila v autobuse na zápasy. Určite by som odporúčala byť manažérom nejakého tímu, keď je sezóna športov, ktoré možno nehráte, alebo ste nedostali miesto v tíme. Môj plán je robiť atletiku, pretože robiť atletiku môže hocikto a nemusí robiť ‘‘try outs’’. Čiže vás musia zobrať do tímu.

Vďaka športom som si vytvorila veľa priateľov a určite mi budú chýbať, keď sa budem musieť vrátiť na Slovensko. Všetko to ale stálo za to, lebo mám zážitky, na ktoré nikdy nezabudnem. Ak rozmýšľate nad výmenným pobytom, určite choďte, pretože je to naozaj nenahraditeľná skúsenosť.

Tereza
Nevada, USA

*Ponuka školských športov sa líši podľa školy. Zoznam školských športov v USA nájdete tu.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk