Blog
Prvý týždeň v Anglicku – hotovo

Prvý týždeň v Anglicku – hotovo
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
12.10.2017

Sú ľudia, ktorí vám povedia, že bude všetko v poriadku, že to zvládnete. Iní vás strašia náročnosťou štúdia a života v zahraničí. No nikto vám to slovami nedokáže opísať, treba to zažiť.

Lietadlo, letisko, mesto, hotel

 • Dostať sa lietadlom do Veľkej Británie nie je vôbec žiadny problém. Treba ale myslieť na letenky včas, aby ste neskončili ako ja, v prvej triede :-).

  Lietadlo pristálo v Londýne až večer a ja, človek lenivý, som nemala chuť sa v noci trepať s dvomi kuframi v hromadnej doprave. Ako správnu bussinesswoman ma čakal taxikár s mojím menom na papieri pred východom (len mimochodom, ak cestujete viacerí, oplatí sa viac taxík ako vlaky a autobusy. Ale o tom až neskôr).
   
 • Konečne v Canterbury. Je skoro polnoc, ale je piatok, mesto žije.

  Ubytovala som sa v hoteli, ktorý je súčasťou Canterburskej katedrály – vrelo odporúčam (ale aj o tom až neskôr). Už len nahodiť pyžamko a zaželať katedrále dobrú noc z okna.

Katedrála v Canterbury
Kúsok kultúry – slávna Canterburská katedrála, kde sa aj odovzdávajú diplomy

Move in day – „internát“

 • Internáty a ich organizácia je tisícky kilometrov ďaleko od tých slovenských alebo českých. Určite ste už počuli o študentskom meste v Bratislave (Mlynská dolina) – to si vyhoďte z hlavy. Celé mesto patrí prakticky vám, vyzerá to tu ako moderný byt v centre mesta. Obchody, školu, knižnicu a stanice mám na pár krokov.

Petros Court Canterbury internát
Jeden zo školských internátov, Petros Court, postavený pred 2 rokmi

Registrácia v škole, základné info, dôležitosť vašej pozornosti

 • Prekvapivo, veľká udalosť – registrácia – bola v nedeľu. Konala sa v budove knižnice, ktorú by ste si pokojne mohli zmýliť s nákupným alebo bussiness centrom.
 • Podľa priezviska a miesta ubytovania som dostala svoj „time slot“, aby nechodili návaly ľudí (veľké plus, naozaj). Všade stáli študenti v označených tričkách, ktorí sú platení za to, aby vám čo najviac zjednodhušili registráciu (kade treba ísť, čo si treba pripraviť...).
 • Aby som fakty zovšeobecnila, všetko je premyslené, zorganizované a funguje to. 

  Treba ale čítať e-mail, poštu, Facebook a všetky linky, ktoré sa k vám dostanú. Či už od školy alebo od Interstudy.

Prvé stretnutie s lektormi

 • Veľmi jednoduché – milé stvorenia, ktoré by urobili všetko pre to, aby z vás niečo bolo. Aspoň zatiaľ sa tak tvária :-)

Atrium v Canterbury Christ Church University
Átrium, kde si už teraz spríjemňujem čakanie na ďalšiu lekciu (je ich viac, aj s rybníkom)

Fresher’s week – párty, spolky, jedlo zadarmo

 • Bývam na mieste, kde sa odohráva veľká časť nočného života študentov. Sú to eventy organizované Student’s Union - spolkom, ktorý je presne na toto určený. Zatiaľ som počula párty každý večer. Na žiadnej som nebola, lebo som lenivý domased s nízkou toleranciou alkoholu. Ale každý večer znie tak, že sa každý zabáva.
   
 • V strede týždňa sa konala veľká udalosť – Fresher’s Fayre – v podstate veľtrh univerzitných spolkov. Možností je neskutočne veľa: od „študentského parlamentu“, cez LGBT+ komunitu, pole dance, rugby až po gospel.
   
 • A samozrejme, všade niečo dostanete. Perá, zápisníky, balzam na pery, kávu, pizzu zadarmo a mnoho ďalších.

Kniznica Augustine House Canterbury Christ Church University
Naša skromná knižnica - Augustine House

Mám všetko, čo potrebujem?

 • Nie.
   
 • Domáce potreby a potraviny sú už moje kmeňové miesta. Som tam každý deň v rámci „zdravotnej prechádzky“. Až teraz prichádzam na to, koľko vecí som doteraz považovala za „samozrejmosť“(ahoj mami :-) ).

Spolunažívanie s cudzími

 • To, čo som si myslela, že bude jedna z najnáročnejších vecí, vôbec nie je taká náročná. Určite sa nestane, že budete mať s niekým spoločnú izbu. Všetci sú zvlášť, zdieľame len kuchyňu a televízor (ktorý mi je úplne ukradnutý, lebo je tu superrýchly neobmedzený internet). Mám dve spolubývajúce a zatiaľ nemáme žiadny problém.

Nabudúce...

 • Ešte presne neviem čo napíšem nabudúce, ale budem sa snažiť pokryť všetko, čo si myslím, že by bolo super vedieť o štúdiu vo Veľkej Británii.
 • Musím vyzdvihnúť, že študujem len na jednej z veľkého množstva univerzít, na ktoré sa môžete prihlásiť s Interstudy, na iných školách môže byť všetko úplne inak ;-)

Konkrétne otázky?

 • Samozrejme, ak viem, rada pomôžem na facebooku. Najlepšie ale bude, keď sa s otázkami obrátite na Interstudy, vždy mi vedeli pomôcť.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb

Grösslingová 45
811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
FAX: +421 2 5249 4681
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk