Blog
Prvé dni slovenského študenta na univerzite v Anglicku

Prvé dni slovenského študenta na univerzite v Anglicku
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Marek
07.10.2019

Tak a je to tu. Odkedy som sa prvýkrát rozprával s milou slečnou zastupujúcou InterStudy na burze vysokých škôl, zatiaľ čo moje kamarátky poza jej chrbát „kradli“ perá, ubehla snáď celá večnosť. (Ak tento rok ideš aj ty a uvidíš ich stánok, určite sa pri nich pristav. Dozvieš sa veľa vecí a ich perá píšu do aleluja.)

Cesta do nového domova

Po dlhej ceste na letisko a instantnom spánku v lietadle do Veľkej Británie som sa posadil do čakárne a premýšľal, čo ďalej. Napriek tomu, že ti InterStudy zašle niekoľko variantov ako dosiahnuť nový domov, stres robí svoje. Až tam som pochopil, čo znamená riešiť veci s pokojom Angličana. Dokonca som si nevedomky vybral najlepšiu trasu, pretože autobus ma povodil cez celý Londýn a ešte som v ňom aj prestupoval smer Canterbury.

Prízvuk, prízvuk a opäť prízvuk

Každému, kto má stres zo svojej „lengvič in júz“ odkazujem len toľko, že sa nemá čoho báť. Sám som sa sem vybral iba s úrovňou B2 a žijem - ale varujem ťa, keď prvýkrát začuješ tradičný britský prízvuk, bude ti do plaču. Je to, ako keď ti zubárka natlačí odsávačku a tri penové tampóny do úst a pýta sa, ako sa majú vaši. Garantujem ti však, že po pár dňoch tomu ich jazyku začneš nielen rozumieť, ale v ňom sem tam aj rozmýšľať.

A teraz Freshers Week

K tomu, čo som si vzal, zabudol a potreboval vybaviť, sa ešte dostaneme. Čo sa však týka Freshers Week-u, predstavoval som si ho všelijako, no určite nie takto. Zo začiatku naberú veci trošku oficiálny spád. Registrácia v knižnici, na konci ktorej dostaneš svoju ID card (odporúčam ju tam hneď aj nezabudnúť, ako sa stalo mne) a prehliadka knižnice, ktorá je ako z iného sveta.

Priestory Canterbury Christ Church University

Predstav si trojposchodovú modernú budovu s priestormi ako silent zone, group chat zone, quiet zone, konferenčné miestnosti na prípravu prezentácií, kaviareň, počítače a všade, kam len oko dovidí, sú knihy. Či už na normálnych, alebo pohyblivých policiach. V tomto priestore mám chuť aj spávať. Koniec-koncov aj tento článok píšem v knižnici.

Nasledoval Campus

Campus Canterbury Christ Church University je väčší ako obec, z ktorej pochádzam a človek asi skutočne nemá šancu spoznať všetky jeho zákutia.

budova cccu, vysoká škola Veľká Británia

Naozaj neľutujem, že som bol takmer na všetkých stretnutiach a prednáškach, ktoré som mal v rôznych častiach campusu a rôznych budovách.

Paradoxom bolo, že na prednáškach, kde bola veľmi malá účasť, som našiel tie najzaujímavejšie osoby a aj ďalšie slovenské „Interštudentky“, takže sa veľmi oplatí na také veci chodiť, aj keď nemusíš. Počas týchto stretnutí som spoznal aj svojho Personal Academic Tutora (PAT), ktorý bude mojou bútľavou vŕbou počas celého štúdia.

Komunikácia s PAT má aj niekoľko pravidiel:
1. Neoslovuj ich s titulom, nemajú to radi.
2. Väčšina z nich si žiada oslovovanie krstným menom.
3. Ak máš hocijaký problém, neváhaj im o ňom povedať.

Tu sa na psychickú pohodu kladie fakt veľký dôraz a nie je hanba, keď potrebuješ pomôcť.

Freshers Fayre

Freshers Fayre je čosi ako jarmok, na ktorom nenájdeš medovinu alebo burčiak, ale stánky všetkých univerzitných organizácií, ktorých sa môžeš stať členom, ako aj športové a herné kluby (spomeniem napríklad klub Harryho Pottera, Pole dance, Acapella, atď.).

Kluby pocas freshers week, studium v Anglicku

Nachádzajú sa tu aj mimoškolské organizácie ako autobusová doprava, kariérne poradenstvo, pizzerie, supermarkety, kino a podobne. V jednej slovenskej múdrosti sa vraví, že čo je zadarmo, to sa počíta, preto najlepšie na celom Freshers Fayre sú tie veci, ktoré dostaneš - niekedy aj keď nechceš.

Je preto viac než pravdepodobné, že zrazu máš na všetko nenormálne zľavy, šálky, kuchynské náčinie, zubnú pastu, trojuholník pizze... a PERÁ! Toľko pier, že aj domov z nich pošleš.

A víno

Táto spomienka mi vždy vyrazí dych. Pred prednáškou nás na chodbe čakalo občerstvenie v podobe džúsov, vody a vína, ktoré sme si pri dobrom rozhovore s profesormi ochotne dali. Podobne sme zavŕšili aj koniec Freshers Week-u a to tak, že sme sa stretli na garden party organizovanej našimi profesormi a ja som si v hlave potichu pripil na moje zatiaľ najlepšie rozhodnutie. Ísť na vysokú školu do UK.

Freshers fayre víno CCCU

___
A teraz trochu reklamy:

Ak aj ty práve potrebuješ nejaké to pero :) a najmä, zaujíma ťa štúdium v Anglicku alebo inde v zahraničí, príď 19. alebo 20. októbra na StudyFest - najväčší veľtrh zahraničných škôl na Slovensku. Bude tam všetko - prestížne zahraničné univerzity, workshopy, semináre aj naše šarmantné asistentky. :) Ak sa teraz zaregistruješ na www.studyfest.sk, vstupenku ti pošleme na mail.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk