Blog
Ako som prežila
(skoro) celý rok v Dánsku na UCN

Ako som prežila (skoro) celý rok v Dánsku na UCN
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Eva
17.07.2019

11 mesiacov, presne toľko ubehlo od môjho príjazdu na univerzitu v Dánsku. Začnem síce úplným klišé, ale naozaj to ubehlo ako voda!

Haha, takto pred rokom som netušila nič. Nemala som kde bývať, chystala som sa opustiť kamarátov aj rodinu, netušiac či ich uvidím na Vianoce. Keď sa na to pozriem spätne, nebolo to jednoduché a ani stále nie je – odchádzať z domu s tým, že sa uvidíme za pár mesiacov.

Práve preto sa vám pokúsim priblížiť môj prvý rok štúdia v Dánsku na UCN. Dúfam, že na konci si poviete, že opustiť domov kvôli štúdiu bude stáť za to!

Ďalšími fajn univerzitami na štúdium v Dánsku sú VIA University CollegeVIA DESIGN, či International Business Academy.

Kde som bola pred rokom a kde som teraz

Momentálne sa nachádzam v Grécku na Kréte na mojej stáži, ktorá potrvá tri mesiace. Stáž, ktorá vypĺňa tretí semester je len jedno z mnohých plusov, ktoré mi dalo štúdum v zahraničí – všetko, čo sa nás za rok snažili v škole naučiť sa teraz snažím využiť v praxi a popritom sa opaľujem a užívam si slnko a more. Celý dánsky školský systém nie je založený na memorovaní kníh. Väčší dôraz kladú na chápanie a na to, aby sme teóriu vedeli použiť.

Brunch so spoluziackami na UCN
Na brunchi s mojimi spolužiačkami

Samozrejme, začiatok nebol jednoduchý. Keď sa spätne pozriem na september a zistenie, že nájsť prácu v Aalborgu je ťažšie ako zmaturovať a že SU (forma dánskeho štipendia) mi na účet nepríde samo a že je milión ďalších veci, ktoré musím vybaviť ja úplne sama, boli chvíle, keď som rozmýšľala, na čo som sa to dala.

Keď všetko funguje, ako má, ide to ľahšie

Jedným z najväčších plusov je, že v Dánsku sú všetky systémy zdigitalizované. Po vybavení CPR na úrade je všetko možné spraviť cez internet či telefonát, čiže žiadne potenie sa v radoch na úrade sa nekonalo.

Keď sa na to pozriem spätne, všetko je to veľmi jednoduché a poprepájané. Dokonca aj po nájdení prace a prvotnom zoznámení s dánskym daňovým systémom, ktorý bol pre mňa spočiatku ako kvantová fyzika.

Domceky v danskom aalborgu
Takto to vyzerá v Aalborgu, štvrtom najväčšom meste v Dánsku

Nudiť sa v Dánsku nedá

Či už máte radšej prírodu a prechádzky, alebo si energiu šetríte na poriadnu party, v Aalborgu nájdete obe a myslím, že obe stoja za vyskúšanie. Čo sa týka party, Jomfru Ane Gade je jedna z najznámejších ulíc v Dánsku. Je plná vysvietených klubov  a života a mladých ľudí najmä cez víkendy, ktoré pre študentov často trvajú už od štvrtka do nedele.

Príroda a celé pobrežie je krásne s mnoho spotmi, ktoré sa oplatí vidieť. Napríklad maják Rubjerg Knude Fyr, ktorý leží na pieskových dunách a očakáva sa, že o pár rokov sa zrúti do mora. Takže ho určite choďte pozrieť, aby ste to stihli.:)

rubjerg knude fyr vylety v aalborgu

Vyhlad z majaku Rubjerg Knude Fyr v Dansku
Maják Rubjerg Knude Fyr na pieskových dunách

Ďalej napríklad Skagen - najsevernejší bod Dánska a miesto, kde sa stretávajú dve moria - Baltské a Severné.

Neodporúčam ale ísť ani na jedno z týchto miest v zime, skúsila som si to a víchrice s pieskom plus dážď, fuu bol to síce veľký zážitok, ale nabudúce by som sa tomu radšej vyhla.

Prechadzka po danskej plazi v zime
Výlety si naplánujte v lepšom počasí… alebo sa dobre oblečte. :)

Tiež som mala možnosť zúčastniť sa behu s dánskou princeznou spolu s ďalšími zahraničnými študentmi. Ako študenti tu máme nespočetné množstvo možností na získavanie skúseností a na trávenie voľného času, stačí ich využiť.

Beh s danskou princeznou

Peniaze by vás odradiť nemali

Veľa ľudí si myslí, že na štúdium v Dánsku je potrebné mať veľa peňazí alebo rodičov ochotných prispievať niekoľko stoviek eur mesačne. Avšak z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že to vôbec nie je pravda.

Keď sa budete snažiť, tak sa vám podarí nájsť prácu a spolu so SU vám vystačia na všetky výdavky plus vám aj zostane.

Barbecue studenti UCN Dansko
Barbecue v škole

Týchto intenzívnych 10 mesiacoch bola (a je) úžasná skúsenosť: Nielen život v Dánsku, ale aj to, že mám možnosť si vyskúšať život v Grécku a vidieť to, čo študujem z úplne inej perspektívy.

Dúfam, že budete spokojní aspoň tak ako ja, ak nie viac. Hlavne sa netreba hneď vzdať – nič nie je také zložité ako na prvý pohľad vyzerá. Dokonca ani dánsky daňový systém, haha. Tak zatiaľ, ahojte xx

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk