Blog
Prečo som sa rozhodla opustiť štúdium na slovenskej univerzite

Prečo som sa rozhodla opustiť štúdium na slovenskej univerzite
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Michaela
23.01.2019

Keďže som predtým študovala na Slovensku a práve teraz študujem vysokú školu vo Fínsku, rozhodla som sa poukázať na rozdiely, ktoré dosť citeľne vnímam...

Chcem upozorniť, že tento článok opisuje moju skúsenosť, na iných odboroch či univerzitách môže byť situácia iná.

MOJE ŠTÚDIUM NA SLOVENSKU

Na Slovensku som študovala v akademickom roku 2017/2018 na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Rozhodla som sa tu študovať kvôli programu “Podnikanie v cestovnom ruchu” na obchodnej fakulte.

Na školu som nastúpila po skončení štúdia na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, kde som vyštudovala odbor propagačné výtvarníctvo. Hneď na začiatku štúdia som sa stretla s problémom pri profesorovi matematiky. Na prvom cviku si robil menší prieskum, kto prišiel z akej strednej školy. Keď zistil, že som z umeleckej, len sa milo usmial a okomentoval ma so slovami: “Slečna, nečakajte, že vás cez tú matematiku pustím.” A naozaj som ju neurobila.

Tento zážitok bol pre mňa jeden z najnepríjemnejších počas môjho štúdia na Slovensku a veľmi pekne vykresľuje situáciu, aká tu panovala. Čo mňa osobne najviac mrzelo a stále mrzí, že vyučujúci sa málokedy snažia žiakov podporiť v štúdiu a v ďalšom vzdelávaní.

Na niektorých cvikách nám vyučujúci na rovinu povedali, že po skončení štúdia budeme pravdepodobne takí znechutení, že sa odboru, ktorý študujeme, ani venovať nebudeme. Na Slovensku je veľmi zvláštny trend motivovania žiakov demotiváciou.

Študenti na VŠ vo Fínsku

Vo Fínsku je systém nastavený inak

Táto demotivácia aj mňa viedla k ukončeniu štúdia a vycestovaniu do zahraničia. V čom sa má slovenské školstvo ešte čo učiť, je spôsob, akým vzdeláva. Vysoké školy sú nastavené v systéme, kde žiak nemusí pol roka vynaložiť takmer žiadne úsilie na štúdium. Máloktorý učiteľ zadáva projekty, poprípade iné prakticky využiteľné práce na pomoc žiakovi chápať učivo.

Väčšinou si študent len absolvuje potrebný počet cvík (málokedy sú prednášky povinné, preto tam väčšinou žiaci nechodia), a potom sa snaží celý obsah učiva naučiť za pár týždňov a urobiť skúšku. Tento druh vzdelávania je maximálne neefektívny a žiaci často po skúškovom nemajú poňatia o tom, čo sa naučili a ako môžu tieto vedomosti využiť.

Psychológia vzdelávania funguje štýlom “teraz si v tom sám, nauč sa, že v živote sa môžeš spoľahnúť len sám na seba”. Ja sama som tejto idei verila až do momentu, kým som prišla do Fínska a zistila, že tu je učiteľ osoba, ktorá ti pomôže okamžite, keď máš problém - a bez zbytočných hlúpych poznámok.

Keď som mala problém s matematikou vo Fínsku, zakaždým som mohla učiteľa poprosiť o pomoc, ktorú mi aj poskytol. Nikdy som nepočula žiadny hlúpy komentár typu “veď to si už mala vedieť” alebo “to vás mali naučiť na strednej”. Na rozdiel od Fínska, slovenskí žiaci sú často vo veľkom strese, a to hlavne z dôvodu zlého prístupu učiteľov. Často som sa stretávala so strachom zo strany študentov sa čokoľvek len opýtať profesora, aby ich potom horšie neohodnotil alebo sa im nevysmial.

VYSOKOŠKOLSKÉ ŠTÚDIUM VO FÍNSKU

Po roku strávenom na Ekonomickej som v podstate z trucu poslala prihlášku do Fínska na odbor International Business na Häme University of Applied Sciences.

Rozdiel medzi systémom vzdelávania som cítila od prvého dňa na škole. Študent je tu braný ako plnohodnotná bytosť, ktorá má právo sa vyjadrovať ku všetkému, čo sa na škole deje. Taktiež, systém vyučovania sa podobá skôr pracovnému pomeru než štúdiu. Hneď prvý týždeň na škole sme mali teambuildingy a prednášky, ktoré nám mali pomôcť pochopiť školský systém a taktiež aj fínsku kultúru. Po týždni praktického vzdelávania a budovania vzťahov medzi študentmi a učiteľmi sa začal náš prvý modul.

Školský rok je rozdelený do štyroch modulov ktoré trvajú každý dva a pol mesiaca. V každom module máme okolo päť až šesť predmetov. Počas týchto dvoch mesiacov máme hodiny, na ktorých pracujeme v skupinách na zadaných projektoch a aj individuálne pri iných úlohách, ktoré nám učiteľ zadá.

Ja a moji spolužiaci vo Fínsku na schodisku

Samozrejme, učivo je zakaždým vysvetlené na hodine a následne prakticky rozobrané v skupinových prácach. Vďaka tomu sa skráti aj čas, ktorý potrebujete na prípravu pri skúškach a dovolím si tvrdiť, že veľa žiakov sa už ani nemusí na skúšky učiť.

Týždenne máme okolo dve-tri individuálne úlohy, ktoré by som prirovnala k seminárnej práci. Tieto úlohy si každý sám vypracujeme a potom nahráme do školského systému. Málokedy musíme niečo vytlačiť a doniesť.

Kamoši

Kamoši

V každom module máme predmet „Study and working life“- to je predmet, na ktorom zúžitkujeme vedomosti zo všetkých predmetov v praktickom projekte. Počas prvého modulu sme vytvorili Medzinárodný deň, čo bola akcia, ktorá mala predstaviť krajiny, z ktorých pochádzame. Boli sme rozdelení do skupín Marketing, Dekorácie, Preprava, Financovanie, Program a každá skupina sa venovala určitej činnosti z daného odvetvia.

Spolupráca na hodinách, štúdium vo Fínsku

Na projektoch pracujeme individuálne aj v skupinách

Na škole málokedy panuje stres a niečo také ako je krik učiteľa poprípade nadávanie žiakom alebo ich ponižovanie nepoznajú.

Na záver by som povedala, že štúdium vo Fínsku je oveľa komplexnejšie a časovo náročnejšie než na Slovensku. Avšak funguje bez stresu a bez strachu z učiteľov. Vzťah učiteľa a žiaka je na priateľskej úrovni. Môžeme sa na učiteľa obrátiť s čímkoľvek. Je veľmi cítiť, že zamestnanci školy sú tu pre nás, a že prácu so študentmi berú veľmi vážne a cenia si ju.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk