Blog
Pobyt študenta v zahraničí očami matky z hostiteľskej rodiny

Pobyt študenta v zahraničí očami matky z hostiteľskej rodiny
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Emily
15.01.2020

Ak sa rozhodujete o stredoškolskom pobyte pre vaše deti, určite si zisťujete informácie o skúsenostiach vašich známych – ako sa ich deťom darilo, aké mali rodiny, čo im pobyt dal. V tomto článku si o stredoškolskom programe môžete prečítať z perspektívy hostiteľskej rodiny. O svojej skúsenosti, ako prežíva hosťovanie zahraničných študentov, sa podelila írska hostiteľská mama Emily.

Zo začiatku som mala obavy. Bude to fungovať? Budem to vôbec zvládať? Ak by som teraz povedala, že to bolo to najlepšie rozhodnutie, aké sme kedy urobili, nepreháňala by som. Počas piatich rokov, čo sme hostiteľskou rodinou, som nezažila študenta, ktorý by mi neprirástol k srdcu.

Naša rodina sa vďaka tomu rok čo rok rozrastá. Hoci mesiac jún sa pre nás stal tak trochu smutným obdobím, keď vyprevádzame naše “dcéry a synov“ na letisko pred cestou domov, august je náš najobľúbenejší mesiac: každý rok sa u nás schádza na predĺžený sviatočný víkend celá naša rodina a vždy prídu aj študenti, ktorých sme doteraz mali možnosť hosťovať.

Írsko

Dostávame pohľadnice z celého sveta, a keď poviem, že ma každá skúsenosť obohatila, myslím si, že môjmu 5-ročnému synovi dáva ešte viac: naučil sa slová v cudzích jazykoch – vo francúzštine, nemčine či taliančine. Ochutnal jedlá, o ktorých som nikdy nepočula, oslavoval aj iné sviatky ako naše írske, a vítal sestry, ktoré nikdy predtým nemal. Môj 17-ročný syn navštívil každého výmenného študenta, ktorého sme hosťovali. Precestoval Európu s novými kamarátmi a ich rodinami, ktoré mu prejavovali vďačnosť.

V sobotu som odprevádzala na letisko Elenu. Takmer celú cestu domov som v aute preplakala, avšak ani nie do 24 hodín sa mi ozvala študentka z predchádzajúceho roka so správou, že ma príde čoskoro navštíviť. Vraj vie, ako to mám v júni ťažké a chce ma prísť potešiť.

Hosťovanie nie je pre nás prácou, je to životný štýl. Rozhodnutie, ktoré do vašej rodiny prinesie štipku korenia, smiechu, lásky a kultúry. Neexistujú žiadne nevýhody, len výhody. Ako rodina, ktorá sa na tomto programe zúčastňuje už pár rokov môžeme povedať, že to bola najlepšia vec, aká sa nám kedy prihodila.

List nám poskytla naša partnerská organizácia InterStudies.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk