Blog
8 vecí, ktoré sú na strednej škole v USA bežné a na Slovensku veľmi nie

8 vecí, ktoré sú na strednej škole v USA bežné a na Slovensku veľmi nie
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Tereza
23.12.2019

Môj semester v Amerike sa pomaly končí. Na Slovensku študujem na bilingválnom gymnáziu v Bratislave, ktoré sa svojou výučbou dosť pobodá mojej americkej strednej škole, preto niektoré rozdiely nie sú pre mňa až tak viditeľné ako by mohli byť pre študentov na iných školách. Ale pár sa ich predsa len našlo:

1. Rozvrh sa počas týždňa nemení

Najviac viditeľný rozdiel je v rozvrhu. Študenti majú každý deň rovnaké hodiny v rovnakom poradí počas celého semestra. Na začiatku školského roka si vždy študenti vyberajú predmety na oba semestre a hneď na začiatku roka je zverejnený ich rozvrh na celý rok. Na Slovensku je to nezvyk, keďže máme každý deň iný rozvrh a opakuje sa po týždňoch počas oboch polrokov.

2. Predmety si vyberáte vy

Keďže som v poslednom ročníku, všetky predmety som si vybrala sama. Samozrejme, niektoré hodiny sú povinné a niektoré odporúčané, avšak stále si ich viete prispôsobiť.

Napríklad, pri matematike si môžete vybrať “typ”. Kým na Slovensku sa matematika v každom ročníku zameriava na inú oblasť (štatistika, geometria,...), tu to majú rozdelené na predmety ako Algebra (1,2,...podľa úrovne), Calculus, Statistics a iné. Podobne to funguje aj pri učení sa cudzích jazykov, kde sú osnovy rozdelené podľa úrovne študentov. Ja mám teraz hodiny Spanish 2, moji kamaráti však majú hodinu Honors Spanish.

3. Na hodine stretnete aj starších spolužiakov

Na každej hodine ste s inými ľuďmi a môžete na nich stretnúť aj iné ročníky. V prvom ročníku nie je voliteľných predmetov toľko, ako v tých nasledujúcich. Postupne však toto číslo rastie a vy si potom už vystaviate skoro celý rozvrh iba z predmetov ktoré vás zaujímajú.

4. Domov chodíme neskôr

Škola tu končí okolo 15:20, čo by mohlo byť pre slovenského študenta príliš neskoro. Ja som na Slovensku končila podobne. Študenti tu totiž necestujú domov dlho. Veľa ich však zostáva v budove škole aj po vyučovaní kvôli športom alebo klubom.

Na Slovensku toto nie je veľmi zvyčajné, ale u nás sa odohráva väčšina športov mimo školy.

5. Spolupráca aj individuálne štúdium

Veľa amerických škôl má IB programy, ktorých hodiny sú viac zamerané na diskusie a preberanie tém viac do hĺbky. I na Slovensku sa dajú nájsť školy s IB programom, ale nie sú také bežné ako v zahraničí.

Učitelia sa snažia naučiť žiakov ako fungovať efektívne aj bez ich pomoci a ako pracovať v skupinách na rôznych zadaniach. Hodiny sú tu veľmi pestré a vždy máme zaujímavé aktivity, ako napríklad ukážku britského čaju o piatej po prečítaní známej knihy Veľké nádeje ktorú napísal Charles Dickens.

6. Namiesto bodov percentá, známky nahradí abeceda

Ako to všetci poznáme z amerických filmov, neznámkuje sa tu jednotkami až päťkami, ale Áčkami až Fkami. Celá škála je založená v percentách a ak plníte všetky zadania a domáce úlohy, známku budete mať dobrú. Tieto ľahko získané malé body vám dokážu zachrániť hodnotenie, aj keď veľmi pokašlete test.

7. Pomoc je samozrejmosťou, ale zlý prospech sa “trestá”

Učitelia sú tu veľmi milí, nápomocní a zhovievaví. Všetko však záleží od vášho postoja a prístupu k školským povinnostiam. Ako výmenný študent občas nerozumiete všetkému a vtedy je najlepšie sa pýtať. Všetci vám veľmi radi pomôžu. K dispozícii majú konzultačné hodiny, ktoré bežne všetci využívajú.

Ak však nemáte dostatočný prospech, škola vám zakáže sa zúčastňovať športov a klubov, až pokiaľ nebudú vaše známky dostatočné.

8. Aktivity pre každého

A to by bola škoda, lebo výber aktivít je obrovský! Od golfu, cez tenis, hokej, futbal, tanec či šerm alebo aj hodiny divadla, čínsky klub a mnohé iné.

Ja sama som sa ako introvert na veľa krúžkov neprihlásila. Ako jazdec som si chcela nájsť niečo pri koňoch a popri športoch v škole by som to moc nestíhala. Ak ste členom športového tímu, každý šport má svoju sezónu, počas ktorej bývajú tréningy každý deň po škole.

Stala som sa však členom Environmentálneho klubu, ktorý je veľmi aktívny v riešení ekologických problémov u nás na škole. Raz za dva týždne máme stretnutia, na ktorých spolu prechádzame aktuálne témy a riešime ich.

Aj keď sa niekomu môžu zdať tieto rozdiely veľké, človek sa rýchlo adaptuje. Celá atmosféra školy je veľmi príjemná a priateľská. Po čase sa tu cítim ako doma a už si ani neviem predstaviť, že by to bolo inak.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk