Blog
Na strednej v USA počas korony - Marko to nevzdal a pobyt si užil naplno

Na strednej v USA počas korony - Marko to nevzdal a pobyt si užil naplno
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Marko
18.06.2020

Študoval som v malom meste Johnstown v Pensylvánii ako výmenný študent zo Slovenska. Mesto Johnstown je malé mesto s veľkou komunitou zo Slovenska. Našťastie som nestretol nikoho kto vedel hovoriť po slovensky, ale stretol som ľudí ktorým rodina pochádza zo Slovenska. Boli to veľmi príjemné stretnutia, ľudia boli veľmi milí pohostinní a najviac ich zaujímala moja rodná krajina- Slovensko.

Mal to byť môj posledný rok na strednej škole v USA, mal som zažiť americký prom, graduation a mnoho ďalších zážitkov z posledného ročníka v USA. Bohužiaľ 13. Marca nám zavreli školu a už ju do konca roka neotvorili. Pred pandémiou koronavírus som sa snažil cestovať a využiť čo najviac možností a príležitostí ako bolo možné. Bol som na jeden deň v Pittsburghu na prehliadke mesta a dokonca sa mi splnil sen. Videl som zápas NHL naživo.

Po prerušení školy a začiatku karantény sme venovali všetok čas v rodine. S mojimi hosťujúcimi bratmi sme sa hrali spoločenské hry, robili veci do školy, robili športové aktivity a veľa sme sa rozprávali o krajine z kadiaľ som prišiel a o USA. V našom regióne nebol koronavírus až taký rozšírený a tak začiatkom mája sme začali mať voľnejšie pravidla. V máji sme prvý krát navštívili kemp Yogi bear neďaleko od nášho mesta. Mali sme mnoho zážitkov s celou hosťujúcou rodinou, veľa opekania a zábavy. V máji sa začali uvoľňovať opatrenia. Ja a moja hosťujúca rodina sme si naplánovali výlet znova do kempu kde sme pozreli štátny park Ohiopyle a mali zábavu pri bazéne s toboganmi.

Stredná v USA počas korony - Marko

O týždeň po kempovaní sme išli pozrieť ku Niagarským vodopádom do Štátu New York. Bol to pre mňa veľký a nezabudnuteľný zážitok. Vidieť Niagarské vodopády, ktoré sú celosvetovo známe a ľudia ich vidia len vo filme, je niečo neskutočné. Bol to jeden z mojich najlepších zážitkov v USA. Cestou naspäť z Niagarských vodopádov sme sa zastavili v meste Buffalo v štáte New York. Mesto Buffalo je veľmi pekné moderné mesto, známe hokejom. Bol to tiež veľmi príjemný zážitok a ako bonus sme zažili a videli štrajky proti rasizmu za nebohého Georga Flyoda. Na štrajk sme nešli priamo pozrieť, ale situáciu sme pozorne sledovali z auta. Atmosféra na štrajkoch bola veľmi dojímavá a taktiež nezabudnuteľná, ako sa ľudia postavili za problémy s rasizmom v USA.

Cestou naspäť sme sa ešte zastavili pri jazere Erie. Chvíľu sme si oddýchli od cesty a zrelaxovali na kamennej pláži. Keďže pravidlá už boli voľnejšie, ale nie až také voľné náš prom bol zrušený. Ja a moja tanečná partnerka sme sa rozhodli spraviť si Prom fotografie na pamiatku. Taktiež som bohužiaľ nemohol zažiť graduation kvôli koronavirusu ale naša škola spravila jednotlivé fotenia na pamiatku v maturantskom obleku. Moja hosťujúca rodina mi dovolila spraviť graduation a rozlúčkovú párty s kamarátmi. Nečakal som nič veľké a pozval som svojich kamarátov a hosťujúcu rodinu z USA. Taktiež som im urobil haruľu, aby mali možnosť ochutnať slovenské jedlo. Pôvodný plán bol halušky alebo pirohy, ale keďže v Pensylvánii a v mojom meste je veľká slovenská komunita, tak oni to poznali. Na mojej párty bolo vyše 70 ľudí. Bol som veľmi milo prekvapený. Všetci sme sa dobre zabavili, zatancovali a dobre sa posledný krát pozabávali všetci spoločne.

Stredná škola v USA - graduation prom

Môj americký pobyt a americký sen sa blížil ku koncu. Posledné dni som strávil s plačom pri mojich najlepších kamarátoch spolu s rozprávaním všetkých zážitkov a taktiež s mojou hosťujúcou rodinou. Tento jazykový pobyt mi dal veľmi veľa skúsenosti a zážitkov. V prvom rade som sa zdokonalil v anglickom jazyku, naučil som sa ako problémy riešiť sám za seba a ako byť samostatnejší v živote. Získal som novú rodinu, bratov a priateľov. Taktiež som spoznal americký život a americkú školu ktorá mi išla perfektne. Tento pobyt ma naučil, že aj keď prídu obmedzenia ako karanténa a koronavírus, stále sa dá využiť čas najefektívnejšie ako je možné a využiť každú jednu príležitosť niečo robiť a niečo nové zažiť a spoznať.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk