Blog
Estado de alarma - rok na strednej škole v Španielsku

Estado de alarma - rok na strednej škole v Španielsku
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Soňa
13.05.2020

Volám sa Soňa a som rok na strednej škole v Španielsku, vo Valencii. Takto presne pred rokom som vypisovala posledné papiere na môj 1 rok v zahraničí. Vôbec som si nemyslela, že by som sa mohla ocitnúť v takejto situácii. A už vôbec nie, že si vyberám krajinu, ktorá bude najviac postihnutá pandémiou.

Je toho tak veľa ako to tu prebiehalo, že ani neviem kde začať. Pamätám si na moment, keď to vypuklo v Taliansku a zrazu sa objavil prvý prípad vo Valencii, tuším niekedy začiatkom februára. Ja som si z toho nič nerobila a taktiež som si nemyslela, že by to mohlo vypuknúť až do takéhoto štádia v akom sme teraz. Momentálne sme už takmer 2 mesiace zavretí doma.

Keď sa naskytol prvý prípad, nikto nič nerobil. Žili sme normálny život a nikto tomu neprikladal žiadnu váhu. Počet nakazených sa stupňoval a stupňoval. Stále nič. Medzitým na Slovensku už zatvárali školy. V Španielsku stále nič. Celý február sme chodili do školy a žili normálny život. Ani sme nepomysleli na to, že o pár dní bude nebezpečné vyjsť na ulicu.

1.marca začali ich typické oslavy, ktoré sa konajú každoročne vo Valencii, Fallas. Každý deň o druhej poobede sme išli do centra sa pozrieť na takzvanú ‘‘mascletu‘‘. Tiež jeden večer sme ešte stihli obrovský ohňostroj. Asi týždeň od kedy začali tie oslavy, začali robiť prvé kroky. To čo všetci nechceli a to zrušenie Fallas.

Rodina v Španielsku na strednej škole

Do školy sme stále chodili až do momentu, kedy sa začali prázdniny počas Fallas, ktoré už boli zrušené. Mysleli sme si, že sa po týždni prázdnin vrátime do školy, ale oznámili nám, že až do odvolania je škola zavretá. Pamätám si, že 2 dni pred mojou osemnástkou, ktorú som mala osláviť s mojimi španielskymi kamarátmi, zavreli všetke podniky a už sa neodporúčalo ísť von. Čiže „rozlúčiť“ sa s kamarátmi na dobu neurčitú sme sa už nestihli.

Deň pred mojou osemnástkou vyhlásili „estado de alarma“ čo znamená, že nám zakázali vyjsť na ulicu bez vysvetlenia. Len vyvenčiť psa, vyniesť smetie a ísť do obchodu. Povolenie mali tiež deti s hyperaktivitou, autisti... Aj keď sa našli rôzni ľudia ktorí začali kričať na daných ľudí rôzne vulgarizmy a volať políciu. Ešte si spomínam ako sme videli s rodinou v správach ako držia ľudí v Taliansku doma, že po uliciach boli samé policajné auta. Ani sme sa nenazdali a už to bolo aj u nás.

Nakoniec som moju 18ku oslávila len s mojou španielskou rodinou kde mám 3 súrodencov a dokopy sme 6. Nuda tu fakt neexistuje. Karanténu zvládame s mojou rodinou celkom dobre. Aj keď som naozaj veľa premýšľala, či sa vrátim domov. Nakoniec som ostala a určite to neľutujem. Hoci som ostala z organizácie vo Valencii sama a s kamarátmi z organizácie sa nestihla rozlúčiť. Dohodli sme sa, že sa určite ešte raz stretneme.

Momentálne sme v karanténe už 2 mesiace bez možnosti vyjsť čo len troška von.  Tu rúška ani nie sú povinné. Prvé týždne karantény sme s mojou staršou sestrou (17) piekli rôzne veci. Bábovky, croasanty, robili pudingy atď.. Časom sa k nám pridala aj mladšia sestra (13). S ňou sme viackrát robili palacinky. Okolo dvanastej na obed začíname online hodiny z niektorých predmetov. S profesormi sme stále v kontakte. To čo sa mi najviac páči na škole je, že je tu kamarátsky prístup a učitelia a deti sa tu oslovujú vlastnými menami a nevykajú si.

Španielska rodina - Valencia

Tiež sme veľakrát hrali rôzne spoločenské hry, tancovali, hrali playstation, Wii, fotili sa a rôzne ďalšie veci. Tiež sme sa venovali bratovi (10). Večer si všetci spolu zvykneme pozrieť nejaký film. Keď sa už oteplilo začali sme chodiť na terasu a opaľovať sa. Odkedy sa oteplilo, trávime veľa času na terase. Celú karanténu trávim hlavne s mojou staršou sestrou. Taktiež každý večer o ôsmej vyjde na balkón celé Španielsko a tlieskame. Aj keď sa to tu pomaly začína uvoľňovať a už nám vyhradili nejaký čas na prechádzku a situácia sa zlepšuje, bude trvať dokiaľ to tu dostane do normálu. Myslím si, že táto situácia nás naučí vážiť si veci a nebrať všetko za samozrejme.

To ako rodiny zvládajú karanténu tiež veľmi záleží od rodiny a o spolunažívaní. Ja si myslím, že mám tu najlepšiu španielsku rodinu. Bez nich by som to určite nezvláda tak dobre keďže mám u nich neskutočnú oporu a berú ma ako svoje ďalšie dieťa.

Soňa

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk