Blog
Ako vyzerajú Vianoce v USA

Ako vyzerajú Vianoce v USA
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Dominika
21.12.2018

Mnohí sa ma pýtajú: „Majú v Amerike rovnaké Vianoce ako my na Slovensku alebo je to ako z filmov?

Odpoveď je veľmi jednoduchá. V niektorých veciach sa podobáme, ale v niektorých vôbec (a niektoré sú úplne ako z filmov :).

Vianočné prípravy

V USA sa ľudia pripravujú na Vianoce už od konca novembra (väčšina pripravuje všetky veci po Thanksgiving, čo je ich sviatok). U mňa v rodine máme vianočný stromček pripravený už dobré tri týždne.

Vianočný stromček študentky na strednej škole v USA

Ulice plné svetielok

Väčšina domov je ozdobená zvonka a tak isto aj zvnútra. Každý dom vyzerá úplne inak. Takto vyzerá môj dom:

Výzdoba domu hostiteľskej rodiny v USA

Santa Klaus namiesto Ježiška

Ako isto viete, tu darčeky nenosí Ježiško ale Santa Klaus. Ja som ho aj stretla :)

Vianočné darčeky v USA nosí Santa

Štedrý deň

Keď som sa pýtala mojej host mamy, že ako tu prebiehajú Vianoce, najviac ma prekvapilo, že Američania oslavujú Vianoce 25. decembra, nie ako my 24.

Ich štedrovečerná večera nepozostáva z kapustnice, oblátok, zemiakového šalátu a ryby. Na americkom stole nájdete morku, zemiaky, brusnicovú omáčku a zákusky.

Typická tradícia = kupovanie stromčeka

Kupovanie stromčeka bolo pre mňa tiež novinkou. Doma máme vždy umelý.

Američania berú výber vianočného stromčeka vážne

Vyzdobená škola

Na škole v Bratislave sa vianočná výzdoba nerieši, takže som mala postarané o ďalšie prekvapenie. Na strednej škole v USA má každý učiteľ inak vyzdobenú triedu. Napríklad, moja učiteľka biológie si pre nás prichystala toto:

Vianočná výzdoba na strednej škole v USA

Predvianočné oslavy

Všetci tu majú samé vianočné večierky a na jednom som sa ocitla aj ja. Bol to vianočný večierok mojej agentúry v Amerike. Stretli sme sa tam všetci výmenní študenti amerických stredných škôl z tohto regiónu. Jedli sme spolu a hrali všelijaké hry.

Vianočný stromček na večierku

Každý študent musel priniesť nejaké jedlo zo svojej krajiny a zbierali sme aj plechovky jedla pre chudobných, aby sme pomohli aj iným. Bolo to super, ochutnala som rôzne jedlá z celého sveta. Bol to veľmi prijemný zážitok a som veľmi rada že som sa takejto akcie mohla zúčastniť.

Výmenní študenti zo strednej školy v USA

Som zvedavá, aké novinky ma tu ešte cez Vianoce budú čakať. Majte sa zatiaľ pekne :) Merry Christmas. :)

Vaša Dominika :*

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk