Blog
Moje začiatky na strednej škole v Kalifornii

Moje začiatky na strednej škole v Kalifornii
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Peťa
23.10.2019

Ahoj, moje meno je Peťa a práve zažívam svoj American Dream v Kalifornii. Aj napriek úžasným zážitkom, ktoré mám teraz, začiatky boli ťažké. Preto som sa rozhodla priblížiť ti moju skúsenosť a ak si aj aj ty budúci výmenný študent, tak ti dať nejakú tu radu do budúcna.

Všetko to začalo viac ako jednodňovou cestou do Sacramenta, hlavného mesta Kalifornie. Moja rodina ma čakala s veľkým plagátom na letisku. Host rodičia boli milí a trpezliví - aj so mnou, aj s mojou host sestrou, Matilde z Talianska.

Sacramento, stredná škola v USA

Pravá výzva sa začala deň na to, keď bol čas ísť do školy. Moja škola je celkom veľká (okolo 2 100 ľudí), takže som spoznala mnoho výmenných študentov. Prvé dni som strávila len s nimi a s Matilde. Neskôr som začala hrať volejbal, čo zmenilo celú situáciu. Spoznala som moje talentované spoluhráčky a onedlho sa z nás stala druhá rodina.

Zúčastni sa všetkého, čoho môžeš. Americké školy ponúkajú kopec športov a klubov, z ktorých si môžeš vybrať. Nielenže spoznáš ľudí, ale aj robíš to, čo ťa baví. Je skvelé spoznávať výmenných študentov z celého sveta, ale taktiež treba mať aj amerických kamarátov, ktorí tu sú doma a ktorí to tu vedia ukázať a pomôcť s typickými vecami. Ale všetkému treba dať čas, pravé kamarátstva predsa nevznikajú za noc.

Športové kluby na strednej škole v USA

Na mojej škole máme 4 predmety, ktoré sa menia každý semester, no každá škola to môže mať inak. Predmety si môžeš vybrať podľa seba, od varenia a tancovania až po ťažkú vysokoškolskú fyziku. Ak si vyberieš správne predmety, popri tvojej škole na Slovensku až tak pozadu nebudeš. No nezabúdaj, tu sú zvyknutí venovať domácim úlohám niekoľko hodín každý deň! Predmety sú však zábavné a učitelia sú veľmi milí a radi pomôžu, keď niečomu nerozumieš.

Hosťovskí rodičia sú úplne iná kapitola. Americkí rodičia sú častokrát prísnejší ako tí u nás, na Slovensku. Častokrát povedia "nie" a my to len musíme rešpektovať. Treba s nimi hlavne komunikovať a nájsť spoločnú cestu, ktorá vyhovuje obidvom stranám. Pre mňa tu stále bola moja rodina zo Slovenska (aj napriek časovému posunu). Najdôležitejšie je, že sa máš stále na koho obrátiť.

Slnečná Kalifornia, štúdium v zahraničí USA

Ak čakáš na otázku, či mi chýba moja rodina, uľahčím ti to - jasné, že áno. Ale keď na nich spomínam, spomínam na nich s úsmevom a nie s plačom. Som veľmi vďačná za túto skúsenosť, beriem to ako dobrodružnú kapitolu môjho života a užívam si to naplno.

Vďaka svojej hosťovskej rodine som mala možnosť navštíviť Los Angeles a hneď som sa doň zamilovala. Neviem sa dočkať ďalšieho výletu, ktorý podnikneme. Nehovoriac o všetkých úžasných typických amerických udalostiach (ako napríklad zápas amerického futbalu, či homecoming dance), ktorých som sa zúčastnila počas prvých dvoch mesiacov.

Universal picures studio, výlet do Los Angeles

Nevravím, že je ľahké opustiť všetko, čo poznáš a vrhnúť sa do neznámej krajiny. Určite to nie je pre každého. Ale ak si jeden z tých, ktorí radi cestujú a objavujú, budeš zo skúsenosti na strednej škole v USA nadšený. Ak máš nejaké bližšie otázky, neváhaj a napíš mi do komentára.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk