Blog
Ako sa pripraviť na polrok štúdia v zahraničí?

Ako sa pripraviť na polrok štúdia v zahraničí?
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Tereza
28.10.2019

Ahojte, volám sa Tereza a práve absolvujem strednú školu v zahraničí na jeden semester, konkrétne v štáte Wisconsin v Spojených štátoch amerických. Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že príprava na polrok v zahraničí je náročná. Hlavne na psychickú stránku človeka. Stojí to však za to.

Všetky vyplnené papiere, zabezpečenie poistenia a iné administratívne starosti budú nakoniec preč. Navyše, agentúra so všetkými tlačivami bez problémov pomôže. Snažia sa pomôcť aj psychicky a aj poradiť, ako sa pred odchodom materiálne vybaviť.

Ako sa teda dobre pripraviť pred štúdiom v zahraničí?

1. Ak cestuješ ďalej, nepodceňuj počasie

Prvá otázka, čo asi každého z nás napadne: Čo si zbaliť a zobrať so sebou?

Keď som si vyberala lokalitu môjho štúdia, bolo pre mňa podstatné aj podnebie a prostredie. Keď som si vyberala školu, mala som k dispozícii elektronickú brožúru, v ktorej boli vypísané základné informácie o škole, ako aj o prostredí a štáte, v ktorom sa nachádza.

Každý môže podľa svojich preferencií zhodnotiť, či je daná lokalita preňho vhodná či už po klimatickej stránke alebo podľa počtu obyvateľov v danom meste. Podľa toho som sa vedela adekvátne zbaliť, keďže som dopredu vedela, do akého podnebia cestujem.

Počasie vo Wisconsine

2. Koľko vecí naozaj potrebuješ na polrok v zahraničí?

Ja navštevujem školu, v ktorej sú povinné uniformy. V podstate ani polku z toho, čo som si zobrala, nenosím. Veľa vecí si však brať nemusíte ani keď uniformy nebudete mať. Kopu oblečenia si kúpite ako pamiatku a budete ju používať.

Čo sa týka kozmetiky a iných produktov, všetko tu je dostupné. Nič síce nie je lepšie ako poctivá slovenská a prírodná kvalita, ale na tú chvíľu sa to dá vydržať. Ak vám niečo bude chýbať, veľmi rýchlo to tu budete vedieť zohnať.

Povinné uniformy počas strednej školy v USA

3. Nezabudni na papiere!

A nebude ich málo. Bude to náročnejšie, ale dá sa to s prehľadom zvládnuť. Poistenie, študentský handbook, kópie vysvedčenia a, samozrejme, víza. Popravde to bolo najskôr veľmi stresujúce. Napadli mi otázky typu: Čo ak niečo zabudnem doma? Čo ak si zoberiem aj nepotrebné dokumenty? Mám ich všetky aspoň na maili? Nepotrebujem nič iné vyplniť alebo sa niekam prihlásiť?

Všetko toto sa dá perfektne zvládnuť znova s pomocou agentúry, ktorá vám dá zoznam všetkých potrebných dokumentov a presné postupy, kde ich nájsť. Keď už raz prídete na svoj pobyt, nebudete z nich potrebovať takmer nič. Avšak, stále je potrebné ich mať, pre prípad, že by sa niečo udialo.

Víza si riešite sami, ale agentúra vám poskytne všetky papiere aj postupmi, ako ich vybaviť. Zopár vecí si musíte vyriešiť aj v škole, ako napríklad potvrdenia, že sa vôbec pobytu v zahraničí môžete zúčastniť, kópiu vysvedčení, potvrdenie o návšteve školy a možno zopár iných maličkostí.

4. Víza

Najprv budete musieť vyplniť online formulár na stránke americkej ambasády. Úprimne? Bolo to veľmi frustrujúce, náročné a zdĺhavé. Človeku sa pozastavuje mozog nad niektorými otázkami. Sú to však potrebné formálnosti, takže to treba “prekusnúť”, spraviť to a ísť ďalej.

Navyše, bolo úžasné, že agentúra vám zašle na mail kompletný postup čo a kde napísať. Inak by som bola stratená, čo tam mám vyplniť a kde kliknúť.

Následne sa vám po vyplnení formuláru vytvorí váš profil, s ktorým si objednáte časenku na americkú ambasádu. Netreba stresovať, budete tam chvíľu čakať, aj pred aj vnútri budovy ambasády, ale samotný pohovor, čo je v skutočnosti small talk, je veľmi stručný a rýchly.

Cesta USA

5. Lieky

Všetko tu je k dispozícii. Vezmite si len tie, ktoré máte na predpis, a aspoň Paralen mať so sebou neuškodí nikomu. Pre prípad núdze. A pokiaľ budete žiť v hostiteľskej rodine, určite sa niečo u nich nájde čo vám veľmi radi poskytnú.

6. “Preklepni” si svoju host family

Predtým, ako som sem šla, som bola veľmi vystresovaná. Až do momentu, keď mi agentúra poslala informácie o mojej hostiteľskej rodine. Zašlú vám rodinou vyplnený formulár, kde nájdete základné informácie o rodine, aktivitách, náboženstve, atď.

Zároveň tam sú aj odpovede na otázky, či je rodina ochotná vás niekam odviesť v prípade že to budete potrebovať, čas večierky, vzdialenosť od školy, alebo či budete mať svoju vlastnú izbu alebo zdieľanú s iným študentom. V tomto dokumente nájdete i priložené fotky rodiny, interiéru a exteriéru ich domu. Toto vám veľmi pomôže vytvoriť si aspoň ako takú predstavu o vašej hostiteľskej rodine, a teda viete, čo asi tak môžete očakávať.

Host family počas štúdia na strednej škole v USA

7. Ako ostať v kontakte s blízkymi?

Komunikácia s kamarátmi a rodinou môže byť mierne náročná kvôli veľkému časovému posunu. Budete si na to musieť zvyknúť a nastaviť si určitý režim, ak budete chcieť “aktívne” komunikovať a hneď dostať odpoveď. Budete komunikovať najmä cez sociálne siete (Messenger, Whatsapp, Viber, Instagram,...), pretože kto by už chcel platiť ten účet za hovory do Európy cez oceán, však?

A ako komunikovať s kamarátmi a hostiteľskou rodinou tu? Určite si hneď po príchode vybavte americkú SIM kartu, alebo teda akúkoľvek inú, podľa krajiny, v ktorej sa nachádzate. Ak máte iPhone, tak stačí posielať SMS cez iMessage, takže vám stačí prístup k internetu.

8. Najdôležitejšie je pripraviť sa psychicky

Každý človek je iný a odlúčenie od rodiny, priateľov a svojho domova znášame inak. Človek musí byť veľmi otvorený novým príležitostiam. Treba sa pripraviť na zmenu. Ľudia majú inú mentalitu, životný štýl a tradície. Čím viac budete otvorení, tým lepšia vaša skúsenosť bude. Ostatné veci sú len o zvyku.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk