Blog
Cestovateľské dobrodružstvá, časť: Intro

Cestovateľské dobrodružstvá, časť: Intro
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Matej
05.12.2017

Ako to vlastne je s cestovaním počas univerzity.

Leto dávno skončilo. Je tu dlhé obdobie, ktoré má stereotyp nekonečných hodín v budove univerzity a potom ďalšie učenie doma. Nikde však žiadne dobrodružstvo, a toho sa nejeden študent obáva. Sčasti sa nemýlia v tom, že prvý rok nástupu sa moc času nazvyš nenájde. Ale aj to je čisto individuálne. Je potrebné vybaviť veľa vecí a zvyknúť si na nové prostredie. Avšak potom je už všetko len výhovorka. Ak človek chce, na dobrodružstvá sa priestor určite nájde.

Voľný čas

Na univerzite to funguje trochu inak ako na strednej. Rozvrh je oveľa voľnejší, avšak všetci očakávajú že študent bude učivu venovať čas aj po školských hodinách. Či už tak študent naozaj spraví alebo nie, priemerne sa z univerzity odchádza o piatej a keďže ďalší deň je škola znova, tak na cestovanie ďalej ako do najbližšieho mesta nezostáva čas.

Predtým ako však stratíte všetky nádeje, univerzita má aj svoje časové čaro. Niekedy sa vám napríklad stane, že rozvrh nemá žiadne hodiny v piatok. A niekedy sa stane, že v pondelok nie sú hodiny tiež. Ja som to zažil minulý rok a určite viete, ako šťastný som bol. S kúskom šťastia, máte 3 či 4 dni na preskúmanie okolia, niekedy aj v okruhu 1000 km keď sa človek nahecuje. Ale o tom si povieme v ďalšom dieli.

Ďalšia veľmi pekná príležitosť býva na konci semestra alebo modulu (v Holandsku sa školský rok delí na 4 moduly). Dá sa to využiť na oddych po skúškach, rôzne párty a ďalších, horu iných nápadov. Jednou z nich je aj cestovanie. Tu sa už však dostávame ku prioritám.

Cestovanie popri štúdiu prináša neopakovateľné zážitky
Cestovanie popri štúdiu prináša neopakovateľné zážitky

Peniaze

Koľko čo stojí sa budeme venovať v ďalších častiach, avšak je tu jeden stereotyp, ktorý počujem všade naokolo. Študenti sú chudobní a nemajú peniaze na cestovanie. Úprimne si však povedzme: koľko ľudí zvláda ísť na party alebo festival, zvládne si kúpiť oblečenie navyše a tak ďalej. Všetko sa to vracia naspäť ku prioritám. Cestovanie nie je drahé ako si mnohí môžu myslieť. To, čo niektorí minú za noc na bare, môže pre niekoho byť letenka do ešte nepreskúmanej krajiny.

Cestovanie popri štúdiu, mestečko Manarola
Prechádzka popri hornatom pobreží a malebnom mestečku Manarola - Cinque Terre

Priority

Toto je ten najdôležitejší bod, ktorí však veľa ľudí nedáva do pozornosti. Čas a peniaze sa dajú využiť rôzne. Mať prioritu cestovanie nie je najjednoduchšie na organizáciu, ale určite to stojí za to.

Prvým krokom je na to myslieť dopredu. Čím lepšie človek spraví skúšky, tým viac voľného času má potom. Čo sa týka peňazí, stačí dva víkendy nepozývať celý bar na drink a už je na letenky. Samozrejme je to individuálne a niektorí naozaj nemusia mať nazvyš. Dobrou správou je, že existujú brigády, a v zahraničí aj veľmi dobre platené. Týždeň rozvážania jedla alebo pracovania ako čašníčka, a peniaze na letenky, stravu, ubytko atď. sú na ruke.

Druhým krokom je aj spraviť všetko potrebné. Nájsť brigádu sa dá, ak sa chce, zmanažovať si trochu čas a nepozerať po škole telku sa tiež dá ľahko. V ďalších častiach sa dozviete rôzne tipy a triky. 

O tom, že chcete vidieť Rím, Barcelonu, Paríž, Dublin... musíte byť presvedčení dopredu.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
FAX: +421 2 5249 4681
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk