Blog
Cestovateľské dobrodružstvá, časť: Intro

Cestovateľské dobrodružstvá, časť: Intro
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Matej
05.12.2017

Ako to vlastne je s cestovaním počas univerzity.

Leto dávno skončilo. Je tu dlhé obdobie, ktoré má stereotyp nekonečných hodín v budove univerzity a potom ďalšie učenie doma. Nikde však žiadne dobrodružstvo, a toho sa nejeden študent obáva. Sčasti sa nemýlia v tom, že prvý rok nástupu sa moc času nazvyš nenájde. Ale aj to je čisto individuálne. Je potrebné vybaviť veľa vecí a zvyknúť si na nové prostredie. Avšak potom je už všetko len výhovorka. Ak človek chce, na dobrodružstvá sa priestor určite nájde.

Voľný čas

Na zahraničnej univerzite to funguje trochu inak ako na strednej. Rozvrh je oveľa voľnejší, avšak všetci očakávajú že študent bude učivu venovať čas aj po školských hodinách. Či už tak študent naozaj spraví alebo nie, priemerne sa z univerzity odchádza o piatej a keďže ďalší deň je škola znova, tak na cestovanie ďalej ako do najbližšieho mesta nezostáva čas.

Predtým ako však stratíte všetky nádeje, univerzita má aj svoje časové čaro. Niekedy sa vám napríklad stane, že rozvrh nemá žiadne hodiny v piatok. A niekedy sa stane, že v pondelok nie sú hodiny tiež. Ja som to zažil minulý rok a určite viete, ako šťastný som bol. S kúskom šťastia, máte 3 či 4 dni na preskúmanie okolia, niekedy aj v okruhu 1000 km keď sa človek nahecuje. Ale o tom si povieme v ďalšom dieli.

Ďalšia veľmi pekná príležitosť býva na konci semestra alebo modulu (v Holandsku sa školský rok delí na 4 moduly). Dá sa to využiť na oddych po skúškach, rôzne párty a ďalších, horu iných nápadov. Jednou z nich je aj cestovanie. Tu sa už však dostávame ku prioritám.

Cestovanie popri štúdiu prináša neopakovateľné zážitky
Cestovanie popri štúdiu prináša neopakovateľné zážitky

Peniaze

Koľko čo stojí sa budeme venovať v ďalších častiach, avšak je tu jeden stereotyp, ktorý počujem všade naokolo. Študenti sú chudobní a nemajú peniaze na cestovanie. Úprimne si však povedzme: koľko ľudí zvláda ísť na party alebo festival, zvládne si kúpiť oblečenie navyše a tak ďalej. Všetko sa to vracia naspäť ku prioritám. Cestovanie nie je drahé ako si mnohí môžu myslieť. To, čo niektorí minú za noc na bare, môže pre niekoho byť letenka do ešte nepreskúmanej krajiny.

Cestovanie popri štúdiu, mestečko Manarola
Prechádzka popri hornatom pobreží a malebnom mestečku Manarola - Cinque Terre

Priority

Toto je ten najdôležitejší bod, ktorí však veľa ľudí nedáva do pozornosti. Čas a peniaze sa dajú využiť rôzne. Mať prioritu cestovanie nie je najjednoduchšie na organizáciu, ale určite to stojí za to.

Prvým krokom je na to myslieť dopredu. Čím lepšie človek spraví skúšky, tým viac voľného času má potom. Čo sa týka peňazí, stačí dva víkendy nepozývať celý bar na drink a už je na letenky. Samozrejme je to individuálne a niektorí naozaj nemusia mať nazvyš. Dobrou správou je, že existujú brigády, a v zahraničí aj veľmi dobre platené. Týždeň rozvážania jedla alebo pracovania ako čašníčka, a peniaze na letenky, stravu, ubytko atď. sú na ruke.

Druhým krokom je aj spraviť všetko potrebné. Nájsť brigádu sa dá, ak sa chce, zmanažovať si trochu čas a nepozerať po škole telku sa tiež dá ľahko. V ďalších častiach sa dozviete rôzne tipy a triky. 

O tom, že chcete vidieť Rím, Barcelonu, Paríž, Dublin... musíte byť presvedčení dopredu.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk