Blog
ČERSTVÉ DOJMY PO POLROKU NA STREDNEJ V ANGLICKU
(od Daniely)

ČERSTVÉ DOJMY PO POLROKU NA STREDNEJ V ANGLICKU (od Daniely)
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Daniela
05.02.2020

Keď začínam písať tento článok, začal mi odpočet posledného týždňa z môjho polroka na Bexhill College v Anglicku, a pravdupovediac sa mi vôbec nechce ísť domov.

Na začiatku sme sa tu všetci cítili homesick. Všetkým nám veľmi chýbalo Slovensko, domov, kamaráti a vo veľmi kritických chvíľach aj súrodenci. Často sme si potrebovali robiť terapie nad grankom. Tí z nás, čo máme v rodine psy, sme sa chodili prechádzať po pláži.

Po mesiaci sme boli v poriadku. Zabehnutí. Uvedomili sme si, ako rýchlo beží čas a že sme z neho už vyčerpali viac, ako sme si mysleli. Zrazu všetko ožilo.

VÝLETY A TIPY OD ANGLICKÝCH ŠTUDENTOV

College sama o sebe zvykne mať centrum pre zahraničných študentov, ktoré nám má pomôcť sa adaptovať a organizuje pre nás výlety. Keď nám v októbri ponúkli prvý, už sme boli takmer všade sami. Druháci si užívali, keď nám ukazovali ako dostať lacnejšie lístky na vlak alebo ako prestúpiť tak, aby sme dochádzali o hodinu kratšie.

Vylety po Anglicku a okoli

ANGLICKO MILUJE OSLAVY

Dajte si záležať, aby vám ušlo čo najmenej festivalov. V Anglicku bývajú naozaj úžasné, na všetky témy, aké vás napadnú. Napríklad, v mojom meste Bexhill-on-Sea, býva koncom septembra Mermaid Parade, na ktorom tento rok dokonca padol rekord: najviac ľudí prezlečených za morské panny na jednom mieste.

Mermaid Parade

Neskôr, počas októbra, býva na celom East Sussex veľká slávnosť, Bonfire. Súčasťou je obrovský sprievod. Ľudia z celého sveta prídu len preto, aby to videli. Je to naozaj neskutočná ohňová show, ktorá končí tým, že sa hodia fakle na obrovskú drevenú konštrukciu na pláži a tá horí až do rána.

V novembri je celoštátna slávnosť na počesť toho, že keď bola do parlamentu umiestnená bomba, našla sa ešte predtým, ako vybuchla. A ako inak osláviť, že neodpálilo celú štátnu legislatívu, ako ohňostrojmi. Bývajú všade celý november.

Ďalej, samozrejme, vianočné trhy. Tie si nenechajte ujsť, pretože rozhodne stoja za to. A úprimne, je malá šanca, že sa ešte niekedy budete nachádzať okolo Vianoc v Londýne. :)

Bonfire

ŠTÚDIUM V ANGLICKU VS. NA SLOVENSKU

Niektorí z vás si možno myslia, že budú celý čas na anglickej strednej škole iba študovať. Prajem vám od srdiečka veľa šťastia. Rozdiel medzi slovenským a anglickým vzdelávacím systémom je obrovský. Dobrá slovenská škola preberie na hodinách všetko, čo bude na teste. V Anglicku to je päťdesiat na päťdesiat.

Dostávate directed studies s materiálmi, ktoré si potrebujete naštudovať alebo vypracovať na ďalšiu hodinu. Jedna taká úloha môže mať pokojne aj desať strán. Mňa dostalo, keď sme na Vianoce na úlohu dostali prečítať tri knihy z literatúry. Prvé dva týždne som tieto úlohy považovala za naozaj kritické, keďže bez vypracovaného zadania nás nepustia na hodinu. Po mesiaci som sa naučila takúto desaťstranovú vecičku spracovať tak, aby som mala voľno aj cez víkend. Takisto, na internátoch je úplne bežné, že zadania robíte všetci spoločne.

Vyucovanie na Bexhill College

Ďalšia, pre mňa naozaj dokonalá výhoda: Hodiny nemáte celý deň. Môže sa stať, že v škole budete štyri hodiny a idete domov. Môže sa stať, že dve. Môžete mať celý deň voľný. College v tom zvýhodňuje prevažne nás, zahraničných, takže väčšina z nás má aspoň jeden day off. Nikdy v živote som nemala tak rada pondelky, ako keď mi tu na ne dali deň voľna.

MÔŽETE ŠTUDOVAŤ LEN TO, ČO VÁS BAVÍ. VYUŽITE TO

Veľmi veľa ľudí sa ma pýta, či je štúdium lepšie v porovnaní so slovenskou školou. Podľa mňa áno. Možno to nie je jednoduchšie, lebo všetky predmety sú odborné a len málo profesorov berie ohľad na to, že nie ste domáci. Ale robíte to, čo vás baví.

Môžete študovať fotografiu, film, médiá, psychológiu, právo, drámu, sociológiu, kriminológiu, zdravotníctvo alebo hocičo iné. Len vás prosím, aby ste sa nezaťažovali s fyzikou, pokiaľ ju nemáte radi. Pre niekoho je na zakopanie dejepis, a niekto iný môže byť na prášky z geografie. Je úplná hlúposť sa s tým zaťažovať iba kvôli tomu, aby ste sa to nemuseli učiť na komisionálky. Ste tu krátko, aj rok je krátko. Študujte, čo vás baví. Môže to byť váš únik z reality.

ZVYKÁ SA ŤAŽKO, ALE LÚČI SA ŤAŽŠIE

Veľmi veľa z nás si predlžovalo pobyt. Zháňali sme si štipendiá alebo brigádu cez college. Myslím, že nám tu bolo všetkým krátko, aj keď sme si zo začiatku mysleli, že sa nikdy nedočkáme konca. Bol to rozhodne najdlhší polrok v mojom živote, ktorý pre mňa existoval ako nejaký zvláštny, samostatne oddelený svet.

Niečo ako pravidlo Vegas. Čo sa stalo na výmennom, zostane na výmennom. Až pokým sa vás niekto neopýta, ako bolo, a vám to chýba tak veľmi, že prerozprávate životné príbehy všetkých, čo ste spoznali.

Daniela a host family

Sú to večné príbehy a rýchle priateľstvá, v každom slova zmysle. Bude mi to chýbať. Hlavne moje voľné pondelky a štyri hodiny v škole denne.

Posledný týždeň z anglickým pozdravom (a prízvukom),

Dani

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk