Blog
Ahoj zo Švajčiarska

Ahoj zo Švajčiarska
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Katka
20.04.2018

Volám sa Katka a už osem mesiacov študujem na strednej škole vo Švajčiarsku. Prečo a ako som sa sem dostala? To ti vysvetlím v nasledujúcich riadkoch. 

Prečo výmenný pobyt?

Chcela som sa naučiť nový jazyk a spoznať novú krajinu. Osamostatniť sa a začať so všetkým odznova. Videla som to ako príležitosť:

 • posunúť sa niekam ďalej
 • spoznať lepšie samú seba
 • naučiť sa rešpektovať ľudí a ich kultúru
 • zažiť veci, ktoré by som normálne nezažila

Prečo práve štúdium vo Švajčiarsku?

Prišlo mi ako zaujímavá a bezpečná krajina. Bola som tu už dvakrát predtým a zapáčili sa mi švajčiarske mestečká, Alpy aj školstvo. Chcela som sa naučiť nemčinu, lebo v škole mi až tak nešla. (Potom som však na moju smolu zistila, že to,  čím Švajčiari hovoria, sa vôbec nepodobá spisovnej nemčine ☺ ).

Výmenný pobyt, Švajčiarsko

Posledné mesiace doma

Na začiatku bolo treba trochu guráže, vyplniť niekoľko papierov a čakať na odpoveď. Odkedy mi v apríli minulého roka prišiel mail, že mi našli hosťovskú rodinu, som tomu začala naozaj veriť. Aj keď som si nevedela vôbec predstaviť, aké to bude. Potom čas letel strašne rýchlo. S letom prišiel začiatok mojej výzvy. Najťažšie bolo rozlúčiť sa s rodinou a priateľmi, aj keď som vedela, že o rok sa zase uvidíme. Vôbec som nevedela do čoho idem, proste som išla.

Aké boli moje začiatky?

Neboli najľahšie. Švajčiarskej nemčine som nerozumela ani slovo. Základné vety v spisovnej nemčine som ako tak zvládala, ale nebola to žiadna sláva. Len som sedela, počúvala, snažila sa niečo porozumieť a niečo zo seba vypotiť, čo aj tak nebolo vôbec správne, ale niekedy to dávalo zmysel. V podstate som sa učila dve reči naraz.

Najdôležitejšie je sa usmievať, prikyvovať a nedať najavo, že vôbec ničomu nerozumieš a si úplne stratený. :) Znalosť jazyka ti určite uľahčí začiatky. Ak prídeš do krajiny s nulovou znalosťou jazyka, nemusíš sa ničoho báť, nová reč sa na teba nalepí, či chceš alebo nie. Veď o tom práve študijný pobyt je, nemyslíš?    

Výmenný pobyt vo Švajčiarsku, Katka

Bol to zvláštny pocit, byť zrazu v cudzej krajine, nikoho nepoznať a kde mi len povedali: toto je tvoja rodina, tu budeš rok bývať.  Najprv som to brala ako dovolenku, dlhý výlet, všetko bolo nové. Nikto ma nepoznal a mohla som sa každému predstaviť a ukázať zo seba len to, čo som chcela.

Čo sa ti zíde vedieť pred odchodom do Švajčiarska?

Na začiatku mi veľmi pomohol kurz nemčiny, ktorý ponúka kantón (=okres) pre všetkých výmenných študentov v okolí. Spoznala som skvelých ľudí z celého sveta, ktorí sú na rovnakej lodi ako ja. Navzájom si pomáhame a podporujeme sa.

Ak sa rozhodneš pre pobyt vo Švajčiarsku, odporúčam ti:

 1. naštuduj si pár základných švajčiarskych slovíčok
 2. našetri si na GA (Generalabonnement) – kartička na cestovanie po celej krajine, ktorá sa ti veľmi zíde a na rok stojí okolo 2000 €
 3. neber si veľa oblečenia

Dúfam, že ti môj článok niečo priniesol. Ak sa chceš dozvedieť viac o mojom študijnom pobyte, tak nezabudni sledovať nasledujúce články. Teším sa na teba!

 

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
FAX: +421 2 5249 4681
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk