Blog
Ahoj zo Švajčiarska

Ahoj zo Švajčiarska
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Katka
20.04.2018

Volám sa Katka a už osem mesiacov študujem na strednej škole vo Švajčiarsku. Prečo a ako som sa sem dostala? To ti vysvetlím v nasledujúcich riadkoch. 

Prečo výmenný pobyt?

Chcela som sa naučiť nový jazyk a spoznať novú krajinu. Osamostatniť sa a začať so všetkým odznova. Videla som to ako príležitosť:

 • posunúť sa niekam ďalej
 • spoznať lepšie samú seba
 • naučiť sa rešpektovať ľudí a ich kultúru
 • zažiť veci, ktoré by som normálne nezažila

Prečo práve štúdium vo Švajčiarsku?

Prišlo mi ako zaujímavá a bezpečná krajina. Bola som tu už dvakrát predtým a zapáčili sa mi švajčiarske mestečká, Alpy aj školstvo. Chcela som sa naučiť nemčinu, lebo v škole mi až tak nešla. (Potom som však na moju smolu zistila, že to,  čím Švajčiari hovoria, sa vôbec nepodobá spisovnej nemčine ☺ ).

Výmenný pobyt, Švajčiarsko

Posledné mesiace doma

Na začiatku bolo treba trochu guráže, vyplniť niekoľko papierov a čakať na odpoveď. Odkedy mi v apríli minulého roka prišiel mail, že mi našli hosťovskú rodinu, som tomu začala naozaj veriť. Aj keď som si nevedela vôbec predstaviť, aké to bude. Potom čas letel strašne rýchlo. S letom prišiel začiatok mojej výzvy. Najťažšie bolo rozlúčiť sa s rodinou a priateľmi, aj keď som vedela, že o rok sa zase uvidíme. Vôbec som nevedela do čoho idem, proste som išla.

Aké boli moje začiatky?

Neboli najľahšie. Švajčiarskej nemčine som nerozumela ani slovo. Základné vety v spisovnej nemčine som ako tak zvládala, ale nebola to žiadna sláva. Len som sedela, počúvala, snažila sa niečo porozumieť a niečo zo seba vypotiť, čo aj tak nebolo vôbec správne, ale niekedy to dávalo zmysel. V podstate som sa učila dve reči naraz.

Najdôležitejšie je sa usmievať, prikyvovať a nedať najavo, že vôbec ničomu nerozumieš a si úplne stratený. :) Znalosť jazyka ti určite uľahčí začiatky. Ak prídeš do krajiny s nulovou znalosťou jazyka, nemusíš sa ničoho báť, nová reč sa na teba nalepí, či chceš alebo nie. Veď o tom práve študijný pobyt je, nemyslíš?    

Výmenný pobyt vo Švajčiarsku, Katka

Bol to zvláštny pocit, byť zrazu v cudzej krajine, nikoho nepoznať a kde mi len povedali: toto je tvoja rodina, tu budeš rok bývať.  Najprv som to brala ako dovolenku, dlhý výlet, všetko bolo nové. Nikto ma nepoznal a mohla som sa každému predstaviť a ukázať zo seba len to, čo som chcela.

Čo sa ti zíde vedieť pred odchodom do Švajčiarska?

Na začiatku mi veľmi pomohol kurz nemčiny, ktorý ponúka kantón (=okres) pre všetkých výmenných študentov v okolí. Spoznala som skvelých ľudí z celého sveta, ktorí sú na rovnakej lodi ako ja. Navzájom si pomáhame a podporujeme sa.

Ak sa rozhodneš pre pobyt vo Švajčiarsku, odporúčam ti:

 1. naštuduj si pár základných švajčiarskych slovíčok
 2. našetri si na GA (Generalabonnement) – kartička na cestovanie po celej krajine, ktorá sa ti veľmi zíde a na rok stojí okolo 2000 €
 3. neber si veľa oblečenia

Dúfam, že ti môj článok niečo priniesol. Ak sa chceš dozvedieť viac o mojom študijnom pobyte, tak nezabudni sledovať nasledujúce články. Teším sa na teba!

 

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk