Blog
Štúdium v Nemecku: Očakávania vs. realita

Štúdium v Nemecku: Očakávania vs. realita
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Michaela
09.04.2018

Neviem, aký typ človeka si ty, ale ja veci veľmi do hĺbky neriešim. Človek by povedal, že predtým, ako pôjdem študovať na strednú školu do cudzej krajiny na celý rok, k cudzím ľuďom, ktorí hovoria tým čudným drsným jazykom,  si vyhľadám čo najviac informácií. Alebo sa pokúsim spojiť s ľuďmi, ktorí podobný pobyt už zažili.

Ale ja? Pfff, nemala som najmenšie poňatie, čo ma čaká. V mojej hlave som mala možno americký sen života v zahraničí. Rok, ktorý zmení môj život. Rok, ktorý ma naučí byť samostatnou a ktorý si užijem naplno…

Čo sa zmení, keď odídeš študovať do zahraničia?

Pamätám sa, ako som si predsavzala, že v Nemecku budem každý deň robiť niečo iné a budem využívať svoj čas naplno. Predstavovala som si, ako po troch mesiacoch rozprávam po nemecky div že nie ako domáci. Teraz, keď sedím v mojej hosťovskej izbe a píšem tieto riadky, príde mi to naozaj vtipné.

Ale tak to už chodí, naše predstavy sú vždy oveľa pestrejšie a zaujímavejšie ako skutočnosť. Aspoň tie moje, ale treba spomenúť, že moja fantázia je naozaj veľká.

V skutočnosti tu mám normálny život stredoškoláčky. A áno, k tomu patria aj domáce úlohy, hodiny učenia sa, a samozrejme aj upratovanie a pomáhanie v domácnosti.

Stredná škola v Nemecku, Miška a jej pridelená rodina

Medzi životom na Slovensku a  v Nemecku nie je až taký rozdiel. Najväčšiu zmenu tvoria ľudia, s ktorými ho prežívam. Aj keby som mala ďalšie dva páry rúk, nedokázala by som spočítať na prstoch všetkých skvelých ľudí, ktorých som tu spoznala. S tunajšími výmennými študentmi sme jedna veľká medzinárodná rodina. Nespájajú nás len spoločné stretnutia s organizáciou - sú mi tu najbližší.

Každý z nás pochádza z inej krajiny, hovorí iným jazykom, bol inak vychovávaný a máme úplne rozličné povahy. Ale tu držíme spolu a je jedno či je niekto tichý, hanblivý alebo naopak na seba rád púta pozornosť. Ja som mala to šťastie a našla som si naozaj blízkych kamarátov aj v ročníku, ale na moju výmennú rodinu si vždy nájdem čas ☺

Stredná škola v Nemecku, Miška a jej spolužiaci

Ak sa chceš niečo naozaj naučiť, v Nemecku sa ti bude páčiť

Čo sa týka mojej nemeckej strednej školy… hmm vedela by som si predstaviť aj zábavnejšie veci, ale to asi každý :D Musím sa však priznať, že nemecký školský systém -  aspoň tu v Brandenburgu sa mi páči oveľa viac ako ten náš.

Hodiny tu trvajú 90 minút a človek si z nich aj niečo odnesie. Nemusí sa nárazovo učiť doma. Moja škola v Potsdame patrí k tým modernejším a je otvorená všetkým novým veciam. Na hodinách pracujeme s tabletmi, takmer každý učiteľ má pripravenú prezentáciu k danej téme a dokonca aj práce dostávame pridelené cez internet.

Písomky nemajú ukázať, koľko sa žiak stihol nabifliť za noc, ale či učivo pochopil a vie ho použiť v praxi. Ani v jednom teste som nemusela použiť definíciu od slova do slova alebo sa niečo naučiť naspamäť. Zadanie väčšinou požaduje, aby sme analyzovali, vysvetlili, odôvodnili či overili nejaký výrok, výpoveď alebo úryvok s použitím naučených a predovšetkým pochopených vedomostí.

Stredná škola v Nemecku, systém štúdia

Zo začiatku mi trvalo, kým som si na tento štýl zvykla. Za krátky čas som sa však aj naozaj veľa naučila. A to nie len v škole, ale aj o sebe samej.

Možno to nie je super-párty-rok, ktorý som si predstavovala, no je to rok, ktorý ma už teraz naučil neskutočne veľa a otvoril mi dvere plné možností dokorán.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk