Blog
Štúdium v Dánsku – aké boli moje začiatky?

Štúdium v Dánsku – aké boli moje začiatky?
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Sabina
13.09.2017

A je to tu. Tá myšlienka prišla. Chcem ísť študovať do Dánska! Jediné, čo mi bežalo hlavou, bolo: „Ako sa tam dostať, čo všetko potrebujem získať, zistiť, vybaviť?“ Cítila som sa celkom pokojne až pokiaľ prišla otázka, ktorá je najdôležitejšia zo všetkých:

Zvládnem to?

Začiatky môjho prihlasovacieho procesu na dánske školy boli plné zbytočných krokov, ktoré ma stáli viac námahy a peňazí. Bohužiaľ, zistila som až neskôr, že to ide aj ľahšie.

Predtým som si zaplatila drahé preklady dokumentov do angličtiny a chystala sa na pomerne drahý TOEFL certifikát. Nakoniec ma zachránila známa, ktorá mi odporučila Interstudy. V Interstudy som si urobila certifikát a postarali sa mi aj o ostatné vybavovačky s prihláškou. Môj vzťah s peňaženkou bol zachránený. V Interstudy mi veľmi pomohli, a tak som sa rozhodla im prispieť mojimi článkami o Dánsku.

Nakoniec som bola prijatá na školu ZIBAT v meste Køge na odbor AP Hospitality and Service Management. Ale tuším, že dobre vieš, že prijatie je len začiatok. V tomto článku ti opíšem môj príbeh z obdobia úplných začiatkoch v Dánsku, kde si prechádzam rôznymi kultúrnymi šokmi.

Ďalšími vhodnými univerzitami na štúdium v Dánsku sú VIA University College, VIA DESIGN, či International Business Academy.

Štúdium v Dánsku - škola Zealand Institute of Business and Technology
Škola Zealand Institute of Business and Technology

Skoro pred rokom som bola ako ty. Nemala som ani potuchy, čo všetko ma čaká, okrem jednej veci. Odchod od rodiny, priateľov a miesta, ktoré tak dobre poznám.

Vie to byť stresujúce, ale to čo to naozaj je a nielen vie byť, je obrovský skok vpred.

Spoznávanie nového systému, inej mentality ľudí a novej krásnej krajiny ma namiesto smútku zo vzdialenosti od rodiny a priateľov zaplavovalo radosťou. Všetko som s nimi chcela zdieľať! Mala som pocit, že vďaka odchodu som k nim mala ešte bližší vzťah ako predtým.

Začíname...

Odkedy som prišla do Dánska sa ma veľa ľudí pýta: „Aké boli tie začiatky keď si prišla, boli ťažké?“

Pravdupovediac, mala som šťastie. Išla som sem s mojím priateľom, takže som nebola na všetko sama. Napriek tomu nás čakali chvíle, ktoré nás šokovali.

Hneď v prvý deň ako sme pristáli na letisku v Kodani, sme zablúdili.  A samozrejme, ako praví turisti, sme si kúpili lístok v automate, ktorý je najviac cenovo nevýhodný. Vtedy som ešte nevedela, že ak by som šla do Marketu 7/11 na letisku a vypýtala si Rejsekort, cesta by ma stála o polovicu menej. Ale späť k príbehu, nech sa nasmeješ.

Štúdium v Dánsku - karta na cestovanie Rejsekort
​Lacná karta na cestovanie: Rejsekort

Snažili sme sa pýtať na cestu z Kodane do mesta Køge. Koho by napadlo, že mesto Køge sa vyslovuje ako „Kü-ue.“ A tak s mojím slovenským „Køge“ na mňa Dáni pozerali ako keby som mala štyri hlavy a chvost. Málokto pochopil, kam sa chceme dostať, a tak som sa obávala „do akej diery to idem, že to tam nikto nepozná?“ Nakoniec som naťukala do mobilu názov mesta a chodila s ním po ľuďoch. Mala som pocit, akoby som oznamovala príchod mimozemšťanov. Ale zabralo to. Jeden Dán nám presne poradil kam ísť. Zistili sme, že autobusová stanica, metro a vlak sú súčasťou letiska, takže je veľmi ľahké dostať sa všade, kde treba.

A tak sme sa konečne dostali na autobus s naším predraženým lístkom, ktorý nikto nekontroloval. Prečo? Pretože dánske „bu-bu“ je, že sú tu ľudia poctiví, a keď sa náhodou zistí, že ťa poctivosť obišla, tú pokutu celú ani nedočítaš.

Autobusár nasadol až po nás. Sedeli sme si v autobuse kľudní a s pocitom, že už sme na správnej ceste. Pomaly mala prísť zastávka, kde nám ujo Google hovoril, že máme prestúpiť. Ale...autobusár nezastavil! Zabudol? Nemal?? Bol to nesprávny autobus!? Išli sme sa spýtať.

Povedal nám, že ak chceme v autobuse vystúpiť na zastávke, tak máme stlačiť tlačidlo STOP pred konkrétnou zastávkou.

Cesta bola už potom celkom hladká.

Štúdium v Dánsku - autobusová zastávka v KøgeAutobusová zastávka v Køge

Vystúpili sme na stanici v Køge a pomaličky sme sa blížili k nášmu ubytovaniu. Ako sme išli okolím s našimi vŕzgajúcimi koliečkami na kufroch, všimli sme si, že skoro žiadny dom nemá záclony a videli sme každému do domu. Aké neobvyklé. Dánske rodinky vnútri sme videli úplne jasne. Žiadny dom nemal ani trocha neporiadku a bol zariadený minimalistickým štýlom. Jediné miesto, kde sme postrehli záclony, bola pravdepodobne spálňa. Zákerne sme sa pousmiali.

Celkový prvý dojem bol, že ľudia vyzerajú viac pokojne a vyrovnane. Cítili sme, že sme na dobrom mieste a začala ma prevládať akási hrdosť z toho, že som sa sem dostala.

Štúdium v Dánsku - Typický dánsky dom bez záclon​​Typický dánsky dom bez záclon.

Netrvalo to dlho, kým sme zazreli adresu nášho ubytovania. Áno! Už mi predstavy oddychu na novom mieste preletovali pred očami až pokiaľ... sme nešli otvoriť dvere. Neboj, nebol problém v tom, čo bolo za nimi. Problém bol, že nešli otvoriť. A my sme pri našich zúfalých pokusoch vyzerali ako zlodeji.  Kľúč pasoval. Klasicky sme sa snažili tlačiť kľučku nadol. Tlačili sme a tlačili, ale kľučka sa nepohla. A tak sme už našou unavenou mysľou pohli kľučkou nahor.

Fungovalo to!

Áno, Dáni otvárajú dvere kľúčkou nahor. Ale pozor, iba ak sú zamknuté!

Čo bolo ťažké, a čo vôbec nie

Po tomto všetkom, to čo som tu zvládla najľahšie, bola adaptácia. Veľmi  ma prekvapilo, koľko tu je Slovákov a Čechov. A všetci mi boli - ochotní pomôcť. Počula som ich na ulici, v obchode, všade! Už som mala obavy, či som stále v Dánsku.

Najťažšia vec, ktorú som tu zažívala, boli nejasné informácie, ktoré dokázali veci sťažiť. Bála som sa chýrov, že sa v Dánsku nedá nájsť práca, alebo je ťažké dostať SU (finančná podpora od štátu) a pod. Presne tomuto sa budeme snažiť vyhnúť.

Čo ťa čaká nabudúce?

Nabudúce si odo mňa budeš môcť prečítať moje najlepšie tipy, ako som si našla ubytovanie a prácu, koľko tu všetko naozaj stojí a čoby len to! Ak budeš mať dobré otázky, pôjdeme spolu do takých detailov, že ani tvoja babka sa tu nestratí!

Ak sa sem chceš dostať, tak ťa sem chcem dostať v čo najväčšej pohode. Preto budem potrebovať aj tvoju spoluprácu. Píš mi všetky otázky, ktoré ti napadnú, pretože čím viac informácií budeš o tomto mieste vedieť, tým ľahšie ti viem dať informácie, ktoré potrebuješ. Budem sa zatiaľ snažiť ti tu všetko opísať prostredníctvom mojich príbehov, z ktorých si,  pevne verím, budeš vedieť vždy niečo zobrať. ☺

Štúdium v Dánsku - Výhľad z ubytovania
Výhľad z môjho ubytovania. Taká študentská klasika ☺ P.S. Máme záclony.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk